Latvijā tāpat kā citviet Ziemeļeiropā apkures sezona var ilgt līdz pat 7 mēnešiem gadā. Ja pavasarī un rudenī ir ļoti augsts gaisa mitrums, tad ziemas mēnešos var periodiski pastiprināties sals, pazeminot gaisa temperatūru zem -20 °C. Šādos apstākļos ne visi siltumsūkņu veidi spēj nodrošināt stabilu un efektīvu darbību, tādēļ ir svarīgi izvēlēties klimatiskajiem apstākļiem vispiemērotāko risinājumu.
Kādi ir siltumsūkņu veidi?
Visbiežāk siltumsūkņi tiek iedalīti pēc tā, kā tiek iegūts un nodots siltums ēkā. Pēc tā tiek izšķirti četri siltumsūkņu veidi - gaiss-gaiss, gaiss-ūdens, zeme-ūdens un ūdens-ūdens siltumsūkņi. To piemērotība ziemeļvalstu klimatam ir atkarīga no konkrētās ierīces darbības principa un spējas saglabāt augstu efektivitāti arī zemās āra temperatūrās.
Gaiss-gaiss siltumsūkņi
Šis siltumsūkņu veids kā siltuma avotu izmanto ārā gaisu un to novada tieši telpā ar ventilācijas sistēmas palīdzību. Gaiss-gaiss siltumsūkņus ir salīdzinoši viegli uzstādīt, taču to efektivitāte var strauji samazināties, gaisa temperatūrai sasniedzot -10 °C un -15 °C. Tādēļ, pat izvēloties gaiss-gaiss siltumsūkni kā papildus risinājumu vai izmantojot to labi siltinātos dzīvokļos, svarīgi izvēlēties iekārtas modeli, kas paredzēts darbam aukstā klimatā un saglabā stabilu darbību arī -25 °C.
Gaiss-ūdens siltumsūkņi
Gaiss-ūdens siltumsūkņi, kā norāda ventilācijas un apkures speciālists Edijs Dicmanis, ir daudzpusīgi pielietojams un pieejams risinājums, kas noder ne tikai apkures, bet arī siltā ūdens sagatavošanas vajadzībām. Gaiss-ūdens siltumsūkņi siltumu iegūst no āra gaisa, bet nodot to apkures sistēmā. Arī šī veida siltumsūkņu efektivitāte var samazināties pie zemām gaisa temperatūrām, tādēļ jaunbūvēm un renovāciju projektos svarīgi uzstādīt aukstam klimatam paredzētus augstas veiktspējas iekārtu modeļus, kas turpina efektīvi darboties līdz -25 °C.
Ģeotermiskie siltumsūkņi
Zeme-ūdens un ūdens-ūdens ir siltumsūkņu veidi, kuru ir dabiski piemēroti ziemeļu klimatam, jo šie siltumsūkņi siltumu iegūst no zemes vai gruntsūdeņu slāņiem. Šajos slāņos temperatūra saglabājas relatīvi nemainīga visu gadu, tādēļ šie siltumsūkņi nodrošina augstu un vienmērīgu darbības efektivitāti pat ļoti aukstās ziemās. Tomēr zeme-ūdens un ūdens-ūdens siltumsūkņu uzstādīšana ne vienmēr ir iespējama, jo tiem nepieciešama kolektora izbūve un noteikti hidroģeoloģiskie apstākļi.
Kā atšķiras ziemeļu klimatam piemērotie siltumsūkņu risinājumus?
Ziemeļu klimatam piemēroti siltumsūkņi ir tehniski pielāgoti darbam ļoti zemās gaisa temperatūrās. Tajos tiek izmantotas jaudīgākas invertora kompresoru tehnoloģijas, papildus siltumizolācija, uzlabotas atkausēšanas funkcijas un vadības sistēmas, lai nodrošinātu stabilu iekārtas darbību arī -20 °C salā. Par piemērotību aukstam klimatam var liecināt norādes „Nordic”vai „Arctic”, taču vienmēr ir jāpārbauda arī siltumsūkņu tehniskie rādītāji un sertifikāti.
Ko piedāvā Ventilacijas.com?
SIA RemBaltic jeb Ventilacijas.com piedā visu nepieciešamo kvalitatīvai siltumsūkņa uzstādīšanai. Nodrošinam gan visaptverošu pakalpojumu klāstu un zinošus speciālistus, gan aukstas kvalitātes iekārtas, kas paredzētas darbam ziemeļu klimatā. Pieteikties konsultācijai var mūsu mājas lapā www.ventilacijas.com