Sestdien, 9. decembrī, pulksten 12 Liepājas 17.–19. gadsimta interjera muzejs "Hoijeres kundzes viesu nams" aicina uz "Kameju darbnīcu Stenderu ģimenes priekšistabā", kuras laikā rotu mākslinieces Līnas Pelēces vadībā ikvienam dalībniekam būs iespējams izveidot savu kamejas rotu piespraudes vai kaklarotas veidā, portālu informēja interjera muzeja vadītāja Ieva Dzintare.

Šī būs jau trešā rotu darināšanas darbnīca Hoijeres namā sadarbībā ar mākslinieci Līnu Pelēci, katrā no reizēm pievēršoties citam vēsturiskajam periodam atbilstošam rotas veidam un nedaudz ielūkojoties arī konkrētā aksesuāra darināšanas un valkāšanas tradīcijās.

Šoreiz Stenderu ģimenes priekšistabā darbnīcas dalībnieki veidos kamejas rotu. Kameja vēsturiski ir miniatūras grebšanas un ciļņa paraugs uz krāsainiem akmeņiem un pusdārgakmeņiem. Šī mākslas un juvelierizstrādājumu forma  parādījusies jau Ēģiptes un Mezopotāmijas kultūrās, tās veidojot un nēsājot gan kā statusa apliecinājuma zīmi, gan kā aksesuāru un simbolu nesošu atribūtu vai amuletu.

Pateicoties izmantotajiem materiāliem kameju izstrādē, daudzas no senākajām kamejām ir saglabājušās līdz pat mūsdienām, tāpēc ir viegli izsekot gan iekļauto sižetu, gan izmantoto materiālu un laikmeta tendenču evolūcijai.

19. gadsimts, kas sasaucas ar interjera muzeja otrā stāva ekspozīciju un Stenderu dzimtas laikmetu, bija kameju – piespraužamu rotu – laikmets. Kameja šajā laika periodā kalpo kā modes rotaslieta un ceļojumu suvenīrs. Piespraudes nēsāšana, kas attēlo kādu slavenu Eiropas apskates objektu vai populāru rakstnieku un dzejnieku portretu, bija lielisks veids, kā parādīt sabiedrībai, ka esat labi izglītots un daudz ceļojis cilvēks.

Milzīgs gliemežvāku imports no Karību jūras un Āfrikas krastiem pēc 1830. gadiem, lava (faktiski kaļķakmens) no Vezuva apgabala un pieaugošais ziloņkaula imports palīdzēja apmierināt pieprasījumu pēc izmaksās lētākām un pieejamākām kamejām.

19. gadsimta kamejās atveidoto tēmu lokā ir daudzas grieķu un romiešu mitoloģiskās ainas, dievības, nimfas un varoņi. Sastopamas arī daudzas un dažādas 15.–19. gadsimta mākslas darbu kopijas un interpretācijas, piemēram, Rafaela "Krēsla Madonna", Mikelandželo, Botičelli, Gvido Reni "Eņģelis Pasludināšana" un "Aurora" un daudzu citu mākslinieku darbu sižeti.

Tāpat kā visos iepriekšējos periodos, īpaši populāri bija portreti: Romas imperatori, Marija Stjuarte, Elizabete I, Dante Aligjēri, Bairons un Šekspīrs, Mikelandželo, Leonardo da Vinči. Kamejās tika iekļauti arī dažādi bibliski sižeti.

Starp šī perioda populārajiem materiāliem var minēt gliemju čaulas. Pēc 1840. gada plaši tika izmantota daudzu dažādu krāsu lava, koraļļi, ziloņkauls un bruņurupuča čaula. Starp dārgakmeņu imitācijām bieži sastopams stikls, sulfīda "kamejas" un keramika. Plastmasa un dažādas imitācijas.

Ieejas maksa "Kameju darbnīcu Stenderu ģimenes priekšistabā" ir 20 eiro no personas. Dalībai nepieciešams pieteikties iepriekš, zvanot pa tālr. 29570855 vai piesakoties uz vietas interjera muzeja kasē. Vietu skaits – ierobežots.

Informējam, ka pasākuma laikā tiks veikta fotografēšana un video filmēšana. Iegūtie materiāli tiks izmantoti pasākuma, Liepājas interjera muzeja un Liepājas muzeja publicitātes nolūkos. Atrodoties pasākuma norises vietā, jūs apliecināt, ka esat informēts par to, ka tiekat iekļauts/-a audio vai vizuālajā materiālā.