Helovīna svinēšana Latvijā ir salīdzinoši jauna tradīcija, tomēr tā ienākusi uz palikšanu, raisot daudz prieka, sevišķi bērnos, un ļaujot katram iejusties sava iecienītā mošķa tēlā. Vienlaikus jāpatur prātā, ka dzīvojam trauksmainos laikos un cilvēki gluži dabiski ilgojas pēc miera, stabilitātes un patīkamām izjūtām. Tāpēc šogad pasaules Helovīna tendencēs, kuras apkopojuši "Bonava Latvija" eksperti, dominē aicinājums svinēt spocīgus, tomēr rotaļīgus un omulīgus svētkus.

Ne tik spocīgi, tomēr tematiski

Tradīcijas ir laba lieta, taču, kā teica jau Rainis, pastāvēs, kas pārvērtīsies. Dod sev iespēju piedzīvot citādu Helovīnu! Pasaules dizaina tendences liecina, ka ierasto oranžās un melnās krāsas salikumu šoruden izkonkurēs neitrāli, izsmalcināti zemes toņi – bēšas, brūnas, sarkankoka un riekstkoka nokrāsas, kas rada siltu un aicinošu atmosfēru. Helovīna kostīmu un rotājumu modē šogad eksperti izceļ rotaļīgumu un piedzīvojuma prieku, neomulīgu kņudoņu pakrūtē atstājot citai reizei.


Mīlīgi spoki un draudzīgas raganas šogad pucēsies pasteļtoņos un dzīvespriecīgās krāsās, bet svinību atmosfērā dominēs nevis šausmas, bet mājīgums – piemēram, ķirbja formas spilveni ierastā izgrebtā ķirbja vietā, gardas kanēļa un krustnagliņu smaržas, kas labi sader ar ķirbja kūkām vai karstajiem dzērieniem, un omulīgs, silts apgaismojums, kas rada mazliet spocīgas gaismēnu spēles, tomēr atstāj jaukus, tumšus stūrīšus mājas sikspārņiem un zirnekļiem.

Bēši, krēmkrāsas vai muskatrieksta toņa galdauti lieliski saderēs ar gaišām svecēm, baltiem un pelēkiem keramikas ķirbjiem un elegantiem rudens dekoriem no dabas veltēm, uzburot Helovīna noskaņu ne sliktāk par gumijas zirnekļiem, plastmasas skeletiem un ļaunīga paskata ķirbjiem. Bet, ja tomēr sirds alkst spocīgāku sajūtu, izvēlieties, piemēram, tumšas konusveida sveces čuguna svečturos, melnus traukus, uz kuriem skaisti izcelsies rūpīgi pagatavotais ēdiens, un dekoratīvus kailus zarus ziedu vietā, ko varat papildināt, piemēram, ar samta lenti tumšas koksnes vai kanēļa standziņas krāsā.

Baisi rotaļīgi

Helovīns tiek svinēts tumšā un drūmā laikā, kas gluži dabiski liek vēlēties vairāk prieka gan telpās, kur uzturamies, gan noskaņojumā. "Gotisks", kas tik labi piestāv Helovīnam, nenozīmē "drūms"! Ir īstais laiks spēlēties ar toņiem, krāsām un faktūrām, samtu, mežģīnēm un mirdzumiem, dārgakmeņu toņiem, piemēram, safīra zilo un smaragdzaļo, un, protams, rozā par godu šī gada popkultūras karalienei Bārbijai! Rozā galvaskausi, rozā zirnekļi un rozā mošķi padarīs svētkus vieglākus un jautrākus, bet dzīvespriecīgi, koši toņi – gaiši zaļie, zilie un dzeltenie – radīs oriģinālu un neatkārtojamu gaisotni un pārsteigs viesus.

Košus, raibus dzijas kamolus var salikt grozā un pielīmēt tiem rokdarbu veikalos nopērkamas vai paša izgatavotas acis. Ar jaunām acīm uz svinību norisi var nolūkoties arī krāsainu papīra lampiņu virtene. Lieliskas laternas var izgatavot no papīra maisiņiem: izgrieziet tiem dažādas sejas izteiksmes, gluži kā ķirbim, pielīmējiet krāšņus, tematiskus dekorus, lieciet tajos LED lampiņu "sveces" un piestipriniet ar knaģi pie auklas, kas izvilkta pāri gaitenim vai istabai.

Bet skelets, gumijas čūskas un zirnekļi, kas jūsu svinībās piedalās gadu no gada, šoreiz var uzposties mirdzošās pērlīšu virtenēs, košās lentēs, spalvu pušķos un tajā vieglprātīgajā peņuārā, kas 364 dienas gadā pavada skapja dzīlēs bez darba.

Vainagi – ne tikai adventei...

Jau drīz sāksies adventes vainagu sezona, tāpēc ir īstais laiks atsvaidzināt to darināšanas prasmes! Jo kāpēc gan Helovīnā jūsu namdurvis nevarētu greznot īpašs vainags? Svētku vainagi ir viens no svinīgākajiem un skaistākajiem dekora akcentiem, turklāt te var likt lietā iztēli uz pilnu jaudu.

Nopiniet vainagu no kailiem zariem vai sarkanām vīnstīgām un rotājiet to ar papīra, auduma vai pērlīšu rāpuļiem, sikspārņiem un zirnekļiem, vidū lieciet galvaskausu vai mini ķirbīti, bet svaigumam un akcentam pievienojiet pa mūžzaļam zariņam, kādam priežu čiekuram, sausai rudens lapai vai pīlādžu ķekaram. Vainagu var izgatavot no plastmasas skeleta rokām, saliekot tās aplī un nopūšot ar sudraba vai zelta krāsu, uzlīmēt tam acis, ietīt zirnekļu tīklos, rotāt ar dabas veltēm un visu citu, kas, jūsuprāt, noder Helovīna noskaņas radīšanai.

...un mošķu sejas – ne tikai ķirbjiem

Ķirbju grebšana, protams, ir viens no jautrākajiem Helovīna pasākumiem, bet tas var būt arī visai ķēpīgs, turklāt daudziem labāka ideja var šķist ķirbi izvārīt zupā. No kā tad darināt mošķīgās sejas, kas sagaidīs saldumu medniekus? Interesants risinājums ir uz sānu malas nostatītas koka paletes vai arī koka vai kartona kastes, kuras var nokrāsot dažādās krāsās, uzzīmēt vai izzāģēt tām sejiņas un izrotāt ar LED lampiņu virtenēm. Vertikāli nostatītas kastes izskatīsies pēc slaidākiem mošķiem, horizontālas šķitīs resnākas un omulīgākas.

Taču arī to pašu ierasto ķirbi var rotāt dažādos veidos. Nosēdiniet pie namdurvīm veselu ķirbi, neizgrebiet, bet gan nokrāsojiet to vai uzzīmējiet tam seju. Uzvelciet ķirbim masku. Visbeidzot, ja pietiek laika un prasmju, savu ķirbi varat arī notamborēt!

Helovīns ir lieliska iespēja stiprināt kaimiņu attiecības!

Un, nē, tas nenozīmē pārbiedēt savu kaimiņu tā, lai nekad vairs nevajadzētu sveicināties, satiekoties kāpņutelpā. Tieši otrādi – Helovīns ir lielisks laiks, kad uzlabot un stiprināt kaimiņattiecības. Pret mošķiem cīnīties drošāk ir kopā – aptaujas rāda, ka cilvēki jūtas laimīgāki tad, kad jūtas droši, un labas kaimiņattiecības to nodrošina. Pat tikai sasveicinoties ar kaimiņu, cilvēki jūtas par 50% laimīgāki, liecina "Bonava Latvija" mātesuzņēmuma "Bonava" pērn sešās Eiropas valstīs veiktā aptauja. Kā rāda pētījuma rezultāti, cilvēki, kuri biežāk sazinās ar saviem kaimiņiem, apgalvo, ka ir ne vien laimīgāki, bet arī jūtas drošāk savā apkaimē.

Ja dzīvojat daudzdzīvokļu namā, sarīkojiet mājas bērniem Helovīna rotājumu meistarklasi. Pārģērbieties par mošķiem kopā ar bērniem un apciemojiet kaimiņus! Vienlaikus vajadzētu pārrunāt ar bērniem, ka ne visi cilvēki svin šos svētkus, ne visi atvērs durvis vai cienās ar konfektēm un par to nevajadzētu apvainoties. Zemēs ar senām Helovīna tradīcijām pieklājīgi skaitās klauvēt tikai pie tām durvīm, kas ir izrotātas atbilstoši svētku tematikai, un rotājumu neesamība signalizē, ka šī nama saimnieki svētku aktivitātēs piedalīties nevar vai nevēlas. ASV dažos apgabalos klauvēšana pie svešām durvīm cerībā uz saldumiem ir atļauta tikai līdz 12 gadu vecumam. Toties pārģērbšanās un mošķu ballītes gan ir izplatītas visās vecuma grupās; pieaugušie bieži pārģērbjas, lai pavadītu savus bērnus. Varbūt šis Helovīns ir lielisks iemesls beidzot sarīkot kopīgu ballīti ar kaimiņiem? Savukārt tie, kas Helovīnu nesvin, šogad pārmaiņas pēc varētu nolikt pa tvērienam prāvāku konfekšu maisiņu, lai atalgotu uzcītīgos mošķus un raganas.