Klepus var būt ļoti nepatīkams, taču ir vairāki veidi, kā atvieglot klepus simptomus un ātrāk no tā atbrīvoties atkarībā no klepus cēloņa, kas var būt vīrusu infekcija, saaukstēšanās, alerģija vai cita veida karinātāji.

Kad jākonsultējas ar ārstu

Lai gan daudzus klepus gadījumus var ārstēt mājas apstākļos, ir svarīgi vērsties pie veselības aprūpes speciālista, ja:
•    klepus turpinās ilgāk par trim nedēļām;
•    rodas drudzis, elpas trūkums vai sāpes krūtīs;
•    ievērojat asinis gļotās vai dzirdat sēkšanu;
•    rodas kādi neparasti simptomi, kas jūs uztrauc, piemēram, ievērojams svara zudums vai svīšana naktī.

Nepārejoss klepus dažkārt var liecināt par nopietnāku slimību: infekciju (piemēram, bronhītu, pneimoniju), astmu vai alerģiju.
Uzsākot ārstēšanos mājas apstākļos, svarīgi ievērot dažus galveno padomus un konsultēties ar savu ģimenes ārstu.

Klepus gadījumā dzeriet daudz šķidruma

Šķidruma dzeršana palīdz saglabāt kakla mitrumu un nomierina kairinājumu. Īpaši nomierinoši ir silti šķidrumi, piemēram, zāļu tējas (kumelīšu, ingvera vai piparmētru) vai buljoni. Arī medus, kas pievienots siltam ūdenim vai tējai, var palīdzēt nomierināt gļotādu un mazināt klepu.

Medus un klepus sīrups

 Medum piemīt dabiskas antibakteriālas īpašības, un tas var nomierināt iekaisušu kaklu, mazināt kairinošas izjūtas un novērst klepu. Tējkarote medus pirms gulētiešanas var palīdzēt klepus gadījumā, jo īpaši, ja tas naktī neļauj gulēt. Līdzīga iedarbība ir arī klepus sīrupam.

 Sālsūdens skalošanai

Skalošana ar siltu sālsūdeni (1/2 tējkarotes sāls glāzē silta ūdens) var palīdzēt mazināt kakla kairinājumu un iekaisumu, novērst klepošanu.

Tvaiks un mitrums

 Ieelpojot tvaiku no karstas dušas vai bļodas ar karstu ūdeni, var palīdzēt atbrīvot gļotas, tādējādi atvieglojot klepu. Mitrinātājs jūsu istabā var arī pievienot gaisam mitrumu, novēršot kakla izžūšanu, kas var izraisīt klepošanu.

 Pastilas vai sūkājamās konfektes

Pastilu vai cieto konfekšu sūkāšana var palīdzēt nomierināt kaklu un samazināt klepošanas biežumu. Meklējiet pastilas, kas satur nomierinošas sastāvdaļas, piemēram, mentolu, eikaliptu vai medu. Tās plašā klāstā pieejamas interneta aptiekā Famisano.lv.

 Augstāks galvgalis miega laikā

Ja klepošana pastiprinās naktī, mēģiniet gulēt ar paceltu galvu, izmantojot papildu spilvenus. Tas var novērst gļotu uzkrāšanos kaklā.

 Atturieties no kairinošām vielām

Dūmi, spēcīgas smakas, sauss gaiss vai citi kairinātāji var pastiprināt klepu. Centieties izvairīties no šo kairinātāju iedarbības, un, ja atrodaties piedūmotā vidē, atstājiet to un dodieties svaigā gaisā. Ja esat mājās, apsveriet iespēju izmantot gaisa attīrītāju.

Izmantojiet bezrecepšu medikamentus


Zāles pret klepu jāizvēlas atbilstoši klepus veidam, un tās var būt gan tabletes, gan šķīstošie līdzekļi un aerosoli. Pretklepus līdzekļi. Tādi medikamenti var palīdzēt nomākt klepošanas refleksu, īpaši, ja jums ir sauss, kņudinošs klepus.  Ekspektoranti. Ja klepu pavadu gļotu veidošanās, atkrēpošanas līdzekļi var palīdzēt atšķaidīt gļotas, tādējādi atvieglojot to izvadīšanu. Aerosoli. Daži kakla aerosoli satur nomierinošu līdzekli, kas var uz laiku mazināt slimības izpausmes.

Ēteriskās eļļas

Daži cilvēki simptomus atvieglo, ieelpojot ēteriskās eļļas, piemēram, eikalipta vai piparmētras, kas var palīdzēt atvērt elpceļus. Var izmantot difuzoru vai pievienot dažus pilienus karstam ūdenim un ieelpot tvaiku. Tikai esiet piesardzīgi ar ēteriskajām eļļām, īpaši mazu bērnu tuvumā, un pārliecinieties, ka tās ir pareizi atšķaidītas.

Zāļu tējas un garšaugi

Daži garšaugi var palīdzēt nomierināt klepu.


Ingvers, kas pazīstams ar savām pretiekaisuma īpašībām, var palīdzēt mazināt klepu un kakla kairinājumu. Izmēģiniet pagatavot ingvera tēju vai košļājiet nelielu gabaliņu neapstrādāta ingvera.
Lakrica tiek bieži lietota zāļu tējās elpceļu slimību ārstēšanai, lakricas sakne var nomierināt kaklu un darboties kā klepu nomācošs līdzeklis.

Mārsilam piemīt gļotādu nomierinošas īpašības, to izmanto preklepus sīrupu un tēju pagatavošanā.
Lai arī pieejams ļoti plašs dažādu dabīgu un aptiekas līdzekļu klāsts, saslimšanas gadījumā jākonsultējas ar veselības aprūpes speciālistu, informējot par sava organisma īpatnībām, piemēram, alerģijām vai kādu vielu nepanesamību.