Liepājas iedzīvotājiem vecumā no 15 līdz 63 gadiem ar invaliditāti, kuriem ir kustību traucējumi, ar pašvaldības palīdzību būs iespēja bez maksas uzlabot vides piekļūstamību savā dzīves vietā, iesaistoties Labklājības ministrijas pasākumā  "Atbalsta pasākumi cilvēkiem ar invaliditāti mājokļu vides pieejamības nodrošināšanai", portālu informēja sabiedrisko attiecību speciāliste Gunta Jākobsone.

Ja kopš 2018. gada Liepājā mājokļa vides pieejamību ar pašvaldības atbalstu uzlabojuši tikai četri cilvēki, tad projekts paver iespēju to izdarīt līdz 12 cilvēkiem ar invaliditāti.

Finansējums projekta ietvaros tiek nodrošināts ar Eiropas Savienības Atveseļošanas un noturības mehānismu.  Latvijā kopumā atbalsts paredzēts 259 personām par 4,7 milj. ar PVN. Projektu īstenos arī Liepājas valstspilsētas pašvaldībā. Pasākuma ietvaros Liepājā plānots uzlabot dzīves kvalitāti līdz 12 personām ar invaliditāti, kuriem ir kustību traucējumi, sniedzot viņiem iespēju bez citu palīdzības pilnvērtīgi izmantot savu dzīves vietu, iekļūt un izkļūt no tās, iesaistīties sabiedriskajā dzīvē, piemēram, doties uz mācībām, darbu vai citās gaitās. Katram projektā iesaistītajam vides pieejamības nodrošināšanai tiks piešķirts 18 299 eiro bez PVN, kas tiks nodrošināts no valsts budžeta.  

Lai saņemtu atbalstu, personām ar invaliditāti, kurām ir grūtības izkļūt no savas dzīvesvietas bez citu palīdzības, vispirms jāvēršas Liepājas Sociālajā dienestā, kur sociālais darbinieks kopā ar ergoterapeitu izvērtēs visus apstākļus pēc Labklājības ministrijas izstrādātajiem kritērijiem. Atbalsts plānots cilvēkiem, kuri strādā, mācās vai ir darba meklējumos, darbojas NVO, apmeklē dienas aprūpes centru vai specializētās darbnīcas, nodarbojas ar paralimpisko sportu utt.

Eiropas Savienības projekta atbalstu varēs saņemt  personas ar invaliditāti, kuriem ir kustību traucējumi un kuri spiesti ikdienā izmantot kādu tehnisko palīglīdzekli – bērni ar invaliditāti no 15 līdz 17 gadu vecumam (ieskaitot) un pieaugušie no 18 līdz 63 gadu vecumam (ieskaitot), kuriem ir I vai II invaliditātes grupa.

Pieteikt vides pielāgojumu veikšanu varēs ne vien personu ar invaliditāti vai viņu radinieku īpašumā, bet arī īrētos mājokļos, ja ir noslēgts īres līgums uz turpmākajiem pieciem gadiem vai ilgāk. Pašvaldība uzņemsies un veiks visus darbus, tai skaitā visas nepieciešamās tehniskās dokumentācijas izstrādi un saskaņošanu.

Šobrīd Liepājā pieejamais pašvaldības pabalsts mājokļa ārējās vides pielāgošanai  ir līdz 15 000 eiro apmērā vienai personai ar kustību traucējumiem rindas kārtībā, kura pārvietojas riteņkrēslā un kurai noteikta I vai II invaliditātes grupa vai bērnam ar invaliditāti. Pabalsts paredzēts pacēlāja vai pandusa ierīkošanai, aprīkošanai ar nepieciešamajām palīgierīcēm. Kopš 2018. gada šie mājokļa vides uzlabojumi veikti vien četriem cilvēkiem. Projekts tagad paver iespēju dzīves vietas uzlabojumus veikt vēl 12 cilvēkiem ar invaliditāti.


Personas ar invaliditāti, kurus interesē šis atbalsts, aicinām līdz 30. novembrim vērsties pēc papildu informācijas Liepājas pilsētas  Sociālajā dienestā pa tālr. 63489671 pie sociālās darbinieces Daces Štraubes. Izvērtēšana notiks mēneša laikā no iesnieguma saņemšanas.


Publicitātes attēls