Līdz 4.novembrim Liepājas Latviešu biedrības nama Galerijā interesentiem ir iespēja apskatīt izstādi "Tētis Zviedrijā – Tētis Latvijā", kuru rīko Zviedru institūts (SI) sadarbībā ar Zviedrijas vēstniecību Latvijā un Liepājas Latviešu biedrības namu. Fotoizstāde ir par mūsdienīgiem vīriešiem – tēviem, kuri izvēlas palikt mājās ar bērnu, izmantojot bērnu kopšanas atvaļinājumu vismaz 6 mēnešus un ilgāk, informē SIA "Liepājas Latviešu biedrības nams" komunikāciju un mārketinga speciāliste Anda Birkenberga.

Lai izceltu un godinātu tēva lomu bērna audzināšanā un nozīmi ģimenē, ik gadu septembra otrajā svētdienā Latvijā tiek atzīmēta Tēvu diena. Arī izstādes "Tētis Zviedrijā – Tētis Latvijā" mērķis ir pievērst sabiedrības uzmanību tēva lomai un tās nozīmīgumam.

Zviedru fotomākslinieks Johans Bēvmans izveidoja fotoizstādi "Swedish Dads" (Zviedru Tēti), kur portretēti vīrieši, kuri izmantojuši bērna kopšanas atvaļinājumu.

Fotoizstādē tiek pētīts, kas tieši mudināja šos tēvus palikt mājās ar bērniem ilgāk, nekā to dara vairums tēvu visā pasaulē, kāda bija šī pieredze un ko tā ir devusi. Savukārt latviešu fotogrāfi Anda Krauze un Māris Lazdāns papildināja izstādi ar 25 latviešu tēvu portretiem, kuri uzvarēja Zviedrijas vēstniecības izsludinātajā konkursa "Tētis Latvijā".

"Portretējot un intervējot tēvus ar bērniem pavisam ierastās, ikdienišķās situācijās, vēlos rūpīgāk palūkoties uz vīriešiem, kas reāli izvēlējušies dot prioritāti tieši attiecībām ar ģimeni un bērniem, nostādot darba un karjeras izaugsmi otrajā plānā," saka izstādes "Tētis Zviedrijā" idejas autors un īstenotājs Johans Bēvmans, piebilstot, ka šis tomēr ir arī skatījums uz vecāku lomas un dzīves vispārcilvēciskajām, mīlestības pilnajām šķautnēm, vienalga, vai tā būtu māte vai tēvs.

"Kad es pats atrados bērna kopšanas – paternitātes atvaļinājumā, man bija visai grūti atrast uzticamu informāciju par bērnu audzināšanu un aprūpi no tēva skatpunkta. Caur portretiem satiekoties ar citiem tētiem un lasot viņu pārdomas un pieredzes stāstus par to, kā būt vecākiem mūsdienās, varbūt arī citi vīrieši sāks vairāk aizdomāties par savu kā tēva un partnera lomu ģimenē. Es to redzu kā nozīmīgu soli ceļā uz līdztiesīgāku sabiedrību," atklāj zviedru foromākslinieks J.Bēvmans.

1974. gadā Zviedrija kā pirmā valsts pasaulē aizstāja maternitātes atvaļinājumu ar vecāku atvaļinājumu. Tagad, pēc 45 gadiem, tēvi izmanto vidēji 29 % no vecāku atvaļinājuma dienām.

Arī Latvijā tiesības izmantot bērna kopšanas atvaļinājumu ir abiem vecākiem. Pēc Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras (VSAA) datiem 2021. gadā vecāku pabalstu mēnesī vidēji saņēma virs 20 tūkstošiem cilvēku, tostarp gandrīz 17 tūkstoši sievietes un nedaudz virs 3 tūkstošiem vīriešu.

Saskaņā ar Eiropas Parlamenta un Padomes Direktīvu par darba un privātās dzīves līdzsvaru vecākiem un aprūpētājiem no 2023. gada visās Eiropas Savienības (ES) dalībvalstīs, tostarp arī Latvijā, tiks ieviesta tā sauktā bērna kopšanas atvaļinājuma obligātā kvota jeb otram vecākam nenododamā bērna kopšanas atvaļinājuma daļa. Direktīvas vispārējais mērķis ir nodrošināt vīriešu un sieviešu vienlīdzīgas iespējas darba tirgū un vienlīdzīgu attieksmi darbā, kā arī veicināt ar ģimenes pienākumiem saistītu atvaļinājumu un elastīga darba nosacījumu izmantošanu.

Izstādes idejas autors un īstenotājs Johans Bēvmans ir dzimis 1982.gadā Zviedrijā, Malmē. Viņš ir strādājošs,  individuāli praktizējošs fotomākslinieks. Fotoprojekts "Swedish Dads"  ("Tētis Zviedrijā")  ir izraisījis plašu rezonansi, izstāde demonstrēta daudzās pasaules valstīs un paralēli izstādei portreti publicēti arī atsevišķā grāmatā angļu valodā. Johans Bēvmans par šīm fotogrāfijām saņēmis daudzas nozīmīgas balvas, tai skaitā apbalvojumus no: World Press Photo, POY, the Sony Award, NPPA, UNICEF Photography Award, Zviedrijas nacionālās ziņu aģentūras TT, kā arī viens portrets atzīts par Gada fotogrāfiju Zviedrijā.

Izstādi rīko Zviedru institūts (SI) sadarbībā ar Zviedrijas vēstniecību Latvijā un Liepājas Latviešu biedrības namu.

Izstāde interesentiem pieejama līdz 4. novembrim bez maksas, pateicoties Liepājas valstpilsētas pašvaldības finansiālajam atbalstam, un to iespējams apmeklēt katru dienu no pulksten 10 līdz 19.