Sestdien, 26.janvārī, pulksten 16 Liepājas Latviešu biedrības nama Kamerzālē būs skatāma režisora Ginta Grūbes veidotā dokumentālā filma "Lustrum".

Filma stāsta par VDK darbības metodēm 80. gados un 90. gadu sākumā, ļaujot izprast padomju totalitāro sistēmu, informē producente Elīna Gediņa-Ducena.

Kad 2014. gadā publiskai apskatei pirmo reizi tika atvērta Stūra māja un to dažos mēnešos apmeklēja vairāk nekā 40 000 cilvēku, bija skaidrs, ka saruna par padomju totalitāro mantojumu un tā sekām mūsdienu sabiedrībā nav beigusies. Padomjlaika Valsts drošības komitejas (VDK) kartotēka jeb tā sauktie čekas maisi bija kļuvuši par metaforu, izvirzot jautājumu vai vispār ir un kāda ir nozīme lustrācijai šobrīd, trīsdesmit gadus pēc VDK arhīvu pārņemšanas.

Lustrācija (Lustrum) bija viens no valsts pārvaldes principiem Romas impērijā, kas noteica, ka, mainoties valsts pārvaldei, iepriekšējās varas pārstāvji ceremoniāli atzīstas visos grēkos un zvēr uzticību jaunajai varai. 1991. gadā puča laikā tika pārņemta daļa no VDK arhīviem Latvijā, tostarp arī vairāk nekā 4300 aktīvo aģentu kartotēka. Vairākus gadu desmitus tās publicēšanu vilcināja, līdz pirms četriem gadiem politiķi nolēma līdz 2018. gadam uzdot vēsturniekiem arhīvus izpētīt un tad publiskot.

"VDK atstātie arhīvi un nenotikusī lustrācija turpat trīsdesmit gadu garumā Latvijā kļuva par politikas instrumentu, kas neļāva un vēl aizvien neļauj mums kā sabiedrībai pieaugt. Man bija svarīgi filmā parādīt, kā totalitārā sistēma strādāja, mēģinot pakļaut visu sabiedrību. Vēl aizvien nenotikušās lustrācijas dēļ mēs turpinām "raganu medības", turpinām nebūtisko izvirzīt priekšplānā, liekot ar aizdomām skatīties vienam uz otru, bet normālu sarunu par pagātni padarot neiespējamu. Es ceru, ka filma Lustrum būs turpinājums diskusijai un atklātai sarunai," stāsta filmas režisors Gints Grūbe.

Filmā Lustrum liecības par Latvijas neseno pagātni un VDK darba metodēm Latvijā un ārpus Latvijas sniedz Vaira Vīķe-Freiberga, Lidija Doroņina-Lasmane, Māra Zālīte, Jānis Peters, Ojārs Rubenis, Jānis Šipkēvics, Ivars Lācis, Georgs Andrejevs, Jānis Rokpelnis, Ivars Seleckis, Aldis Ermanbriks, Dzintra Geka, Ivars Godmanis, Anatolijs Gorbunovs, Linards Muciņš, Jānis Rukšāns, Jānis Pujāts, bijušie VDK virsnieki un darbinieki.

"Vai tā nebija sistēma, kas mūs visus uz ceļiem nolika? Mēs taču burtiski visi bijām uz ceļiem nolikti! Neviens nedrīkstēja robežai pāri pārbraukt, neviens nedrīkstēja runāt tā, kā viņam patīk. Vai tev ir kartīte vai nav, mēs visi bijām vienādi – tas taču būtu beidzot jāsaprot! Man sāp šī lieta, patiešām. Kas ir tas slogs, kas mūs spiež un pazemo brīvā valstī – brīviem cilvēkiem, kuriem tiesību tagad ir tik daudz, ka nezina, kur tās likt," par VDK arhīvu publiskošanu domā Lidija Doroņina-Lasmane.

Filmas radošajā komandā strādāja scenārija autors un režisors Gints Grūbe, scenārija līdzautore Sanita Jemberga, producente Elīna Gediņa-Ducena, pētniece Ilze Jaunalksne, operators Andrejs Verhoustinskis, komponists Kārlis Auzāns, montāžas režisors Andis Rudzišs, Roberts Brežģis, skaņu režisors Anrijs Krenbergs. Filma veidota filmu studijā "Mistrus Media".

Biļetes (3 eiro) uz filmu varēs iegādāties Liepājas Latviešu biedrības namā 1 stundu pirms kino seansa.