Turpinot iesākto tradīciju, arī šogad pilsētas dzimšanas dienā – 18. un 19. martā – liepājnieki aicināti iesaistīties asinsdonoru kustībā, tādējādi palīdzot līdzcilvēkiem, kuriem nepieciešamas asinis. Ar šo aktivitāti arī tiks atklātas šī gada Donoru dienas, kas Liepājā tiks organizētas visa gada garumā dažādos pilsētas mikrorajonos, lai asins ziedošanu padarītu ērtāku un pieejamāku – tuvāku donoru dzīvesvietām, informēja Liepājas domes sabiedrisko attiecību un mārketinga daļa.

2024. gada pirmās Donoru dienas notiks pilsētas jubilejas nedēļā – 18. un 19. martā – Liepājas Latviešu biedrības namā. Asinsdonoru pieņemšanas laiks abās dienās ir paredzēts no pulksten 9 līdz 13. Lai procedūras notiktu raiti un ērti, donori aicināti iepriekš reģistrēties, aizpildot anketu vai zvanot pa tālruni: 63 481 264 vai 26 557 743.

Valsts asinsdonoru centra Kurzemes filiāle sadarbībā ar pilsētas pašvaldību Donoru dienas organizēs visa 2024. gada garumā dažādos pilsētas mikrorajonos, ar mērķi popularizēt donoru kustību un padarīt asins ziedošanu ērtāku un pieejamāku.

Par asins donoru var kļūt ikviens vesels cilvēks 18–65 gadu vecumā, pie nosacījuma, ka ķermeņa masa ir vismaz 50 kg, donors jūtās vesels un atpūties. Atgādinām donoriem, ka pirms katras asins ziedošanas reizes ir jāizvērtē savas spējas palīdzēt kādam atveseļoties vai izglābt dzīvību. Tas ietver ne vien drošas donora ikdienas gaitas, bet arī pārdomātu ēšanas režīmu, kvalitatīvu miegu un pietiekamu šķidruma uzņemšanu, kas nodrošinās labāku pašsajūtu procedūras laikā un pēc tās. Būtiski atcerēties, ka tukšā dūšā asinis ziedot nedrīkst.

Savukārt pēc asins ziedošanas ir jāatpūšas ne mazāk kā 15 minūtes. Divas stundas nav vēlams vadīt transporta līdzekli, un asins ziedošanas dienā jāizvairās strādāt fiziski smagu darbu, trenēties, skriet, nest smagus priekšmetus, peldēties. Vismaz 12 stundas pēc asins ziedošanas nedrīkst strādāt paaugstinātas bīstamības darbus, piemēram, pārvadāt pasažierus vai strādāt augstumā.

Lai nodrošinātu pietiekamus un stabilus asins krājumus, donoru asinis ir nepieciešamas regulāri. Un ir tikai viens veids, kā tos papildināt – cilvēks ziedo cilvēkam. Donoru asinis katru dienu glābj dzīvību gan operāciju laikā, gan nelaimes gadījumos, gan būtiski uzlabo dažādu pacientu veselības stāvokli un dzīves kvalitāti. Mūsdienās pacientu ārstēšanai neizmanto pilnasinis, bet katra asins deva tiek sadalīta trīs komponentēs – eritrocītos, plazmā un trombocītos –, un pacients saņem tieši to asins komponenti, kas viņam ir nepieciešama. Tādējādi viena donora ziedotā asins deva var palīdzēt pat trīs līdzcilvēkiem.

Papildu informācija atrodama vietnē www.donors.lv.