Ceturtdien, 12.martā, pulksten 19 Liepājas koncertzālē "Lielais dzintars" 28. Liepājas Starptautiskajā zvaigžņu festivāls aicina piedzīvot izdompilnā modernista Karlheinca Štokhauzena unikālo "Arlekīnu", informē Liepājas Simfoniskā orķestra sabiedrisko attiecību vadītāja Iveta Vēvere.

Šogad ar īpašu priekšnesumu Zvaigžņu festivālā piedalīties aicināts čehu klarnetists Karels Dohnals (attēlā)  – Prāgas Valsts operas orķestra, Trio Amadeus un Prāgas PhilHarmonia Octet dalībnieks, Ostravas Universitātes profesors un visā pasaulē pieprasīts un sirsnīgi gaidīts meistarklašu vadītājs. Dohnala īpašā uzmanības lokā ir laikmetīgā mūzika, un Štokhauzena skaniski dejiskais šedevrs ir kā radīts izcilā mūziķa mākslinieciskajām spējām un lieliskajai humora izjūtai.

Štokhauzens šo darbu sacerējis pirms 45 gadiem vienam pašam klarnetistam, kuram jāspēlē klarnete, jādejo un jāiejūtas mīma ādā. Karels Dohnals to dara izcili – viņš aizraujoši demonstrē commedia dell’arte klasisko tēlu Arlekīnu, kurš ir dzīvespriecīgs, komisks, pie vajadzības pakalpīgs, palaikam drusku manierīgs. Tērpts tradicionālajā Arlekīna ģērbā, ko rotā krāsaini rombi, Dohnals pūš klarneti, dejo, lokās, staipās, lakstojas ar dāmām publikā, pozē iedomātam fotogrāfam un pārliecina publiku, ka nekas nav neiespējams.

Čehu klarnetists ar šo performanci apbraukājis teju vai visu pasauli un izpelnījies neskaitāmu kritiķu uzmanību. Daudzviet tiek uzteikta šī neparastā skaņdarba neatkārtojamā, pat fenomenālā interpretācija. "Štokhauzena "Arlekīns" Karela Dohnala sniegumā – tās bija satriecošākās 45 minūtes, ko jebkad esmu piedzīvojis," Skotijas laikrakstā The Herald raksta Kīts Brūss.

Pirms Štokhauzena "Arlekīna" klausītājiem tiks  daži vārdi par spēles iedabu un klasisko commedia dell’arte no tikpat neatkārtojamā pavadoņa mūzikā – muzikologa Oresta Silabrieža.

Atgādinām, ka ar pieciem koncertiem no 7. – 14. martam Liepājas koncertzālē "Lielais dzintars" norisināsies Liepājas Simfoniskā orķestra rīkotais nu jau 28. Liepājas Starptautiskais zvaigžņu festivāls, kurā piedalīsies izcilības no Brazīlijas, Čīles, Portugāles, Francijas, Čehijas, Lietuvas un Latvijas.

Festivālu atbalsta Latvijas Republikas Kultūras ministrija, Valsts Kultūrkapitāla fonds un Liepājas pilsēta. Biļetes uz festivāla koncertiem pieejamas visās „Biļešu paradīzes" tirdzniecības vietās un www.bilesuparadize.lv.