Liepājas Virtuālā Kino muzeja sadaļas „Liepājas Kino vēsture” apakšsadaļa „Liepājas aktieri kinofilmās” papildināta ar materiālu par kādreizējo Liepājas teātra aktrisi Ainu Jaunzemi.

Aina Jaunzeme (dz.Gaile) dzimusi toreizējā Kuldīgas rajona Padures pagastā, vidusskolas gadus aizvadījusi Saldus pusē, kur viņas tētis bija skolas direktors, 1965.gadā pēc Latvijas Valsts Konservatorijas Teātra fakultātes absolvēšanas ienāk Liepājas teātrī. Te viņa arī paliek visu savu radošo mūžu – tas ir mākslinieces vienīgais teātris.

Radošais mūžs Ainai Jaunzemei bijis patiesi bagāts. Tas sākas jau ar pirmajiem soļiem uz Liepājas skatuves – pirmā loma ir Elza Elīnas Zālītes „Agrajā rūsā”. Kad Liepājas teātris ar šo izrādi viesojas Nacionālajā (toreiz A. Upīša Valsts Akadēmiskajā Drāmas) teātrī, visas biļetes ir izpārdotas, zāle stāvgrūdām pilna. Galvenās vai ļoti pamanāmas lomas visai dažādos iestudējumos arī turpmākajos gados seko cita citai: Serafīna delle Roze (T.Viljamsa „Tetovētā roze”; 1980); Trīne (R.Blaumaņa „Trīnes grēki”; 1983); Mammīte (M.Mičelas „Vējiem līdzi”; 1987) un daudzas citas.

Gunārs Jaunzems, liepājnieku iemīļots bērnu ārsts, Ainas Jaunzemes dzīvesbiedrs: „Teātris Ainai vilšanos nesagādāja. Viņai lomu bija daudz un tās visas bija skaistas.”

Pēteris Vīksne, kādreizējais Liepājas teātra aktieris un režisors: „Aina bija primadonna, taču viņai nepiemita primadonnas untumi.”

Atmiņās par Ainu Jaunzemi dalījušies arī citi kādreizējie kolēģi – Juris Āboliņš, skatuves krustmeita Indra Briķe.

Kino Ainas Jaunzemes lomu saraksts ir krietni mazāk izteiksmīgs – tikai trīs epizodiskas lomas. Taču zelta lappusi, ko māksliniece ierakstījusi latviešu dramatiskās mākslas vēsturē, tas mazāk izteiksmīgu nepadara, tikai papildina.

Vēl tik daudz kam vajadzēja būt – ziediem, lomām, skatītāju mīlestībai. Visam melnu svītru pārvilka ļauna slimība. Savā 60 gadu jubilejā – 2002. gada 18.maijā – Aina Jaunzeme guldīta zemes klēpī Liepājas Centrālkapos, līdzās vecākiem.

E.Zālīte „Agrā rūsa”. Aina Jaunzeme un Vilis Verners.
I.Turgeņevs „Palu ūdeņi”. Aina Jaunzeme un Jānis Lenēvičs