Tieši 18. novembrī, Latvijas valsts proklamēšanas svētkos, Liepājas muzejs ver durvis spilgtai, svētku sajūtas pilnai izstādei "Jānis Ferdinands Tīdemanis. Darbi no Zuzānu kolekcijas". Muzeja direktore Dace Kārkla pavēstīja, ka tāds nodoms – dāvināt Liepājas sabiedrībai šo izstādi tieši Valsts svētkos – tās rīkotājiem bijis jau no paša sākuma.


J.F.Tīdemanis "Ziedi un melanis kaķis". Foto: irliepaja.lv.


"No brīža, kad darbi ieradās muzejā, likās, ka viss muzejs virmo no tās ekspresijas, enerģētikas, no tās vitalitātes, kas piemita māksliniekam un arī viņa glezniecībai, bija sajūta, ka viss muzejs ir uzlādējies," atzina muzeja direktore.


J.F. Tīdemanis "Apgleznota vāze". Foto: irliepaja.lv.


Izstāde būs aplūkojama ilgu laiku – sešus mēnešus, un kolekcijas īpašnieks Jānis Zuzāns, kurš neslēpa, ka ir patīkami pārsteigts un iepriecienāts gan par lielisko ekspozīcijas iekārtojumu, ko paveicis mākslinieks Kristians Brekte, gan pašu Liepājas muzeju, un vēlēdams Liepājai iegūt Eiropas kultūras galvaspilsētas titulu, atklāja, ka turpinās sadarbību ar Liepājas muzeju, "jo mums tiešām ir, ko rādīt", un pēc Tīdemaņa gleznu kolekcijas ir gatavs Liepājā izstādīt vēl vienu savas kolekcijas daļu – 20. gadsimta sākuma latviešu modernistus. Un, iespējams, arī tā nebūs pēdējā izstāde Liepājā no Zuzāna mākslas darbu krājuma "Zuzeum".


J.F. Tīdemanis "Ostendes jūrmala". Foto: irliepaja.lv.


Runājot par pašreiz skatāmo izstādi, Zuzāns sacīja:


"Tīdemanis bija kārtīgs pašpuika, un Liepājai, man liekas, piestāv pašpuikas tēls, Liepāja vienmēr bijusi neatkarīga, brīva, radoša".

Izstādē "Jānis Ferdinands Tīdemanis. Darbi no Zuzānu kolekcijas" apskatāmi vairāk nekā sešdesmit, bet skices ieskaitot, pat vairāk nekā 70 zināmi un arī līdz šim neredzēti mākslinieka darbi no dažādiem daiļrades periodiem. Izstādes kuratore un Tīdemaņa daiļrades pētniece Ingūna Ģēģere portālam irliepaja.lv atklāja, ka "Zuzeum" kolekcijā pavisam ir ap deviņdesmit šī mākslinieka darbu, un ir pārstāvēti visi viņa daiļardes posmi, ieskaitot Kanādas, kurp mākslinieks emigrēja Otrā pasaules kara beigās.


J.F. Tīdemanis "Divas dejotājas". Foto: irliepaja.lv.


Izstādi papildina arī fotogrāfijas un dokumentālas liecības, kā arī Ingūnas Ģēģeres apraksti un teksti no grāmatām "Jānis Ferdinands Tīdemanis" (Neputns, 2017) un "Zuzānu kolekcija" (Neputns, 2017).


Liepājas mērs Gunārs Ansiņš raksta veltījumu grāmatā, ko dāvināja Jānim Zuzānam. Foto: irliepaja.lv.


Liepājā Ventspilī dzimušā pasaules pilsoņa Jāņa Ferdinanda Tīdemaņa personālizstāde skatāma pirmoreiz. Personālizstādes bijušas Rīgā (1929, 1931, 1932, 1933, 1936, 1937, 1938), Antverpenē (1931, 1932, 1936), Kauņā, Parīzē (abas 1931), Tallinā (1936), vairākas Kanādā. Piemiņas izstādes Toronto (1969), Rīgā (1982, 1997), Valmierā (1987).


Ziedus saņem izstādes dizaina autors Kristians Brekte. Foto: Liepājas muzejs.