Aivars Kleins ar 25. plenēra "Pilsēta un jūra" plakātu.


Piektdien, 19. jūnijā, noslēdzoties izstādei "Liepājas marīna ‘19", Liepājas muzejā noritēja plenēra dalībnieku, tā rīkotāju un mākslas cienītāju tikšanās. Sanākušos uzrunāja gan plenēra ilggadējais rīkotājs Aivars Kleins, gan ne tik ilggadējā sponsora – Kultūras pārvaldes – vadītāja vietnieks Nauris Lazdāns. Tieši Lazdāns atzina, ka uz mūžīgo jautājumu, vai pilsēta jau gatava, plenēra dalībnieki, regulāri fiksējot pilsētu, pārmaiņas tajā, sniedz nepārprotamu atbildi, ka nav gan gatava. 

Arī plenēra rīkotajam Aivaram Kleinam viena no plenēra lielākajām vērtībām, neskaitot glezniecisko, šķiet vēstures fiksēšana. Tāpēc viņš tik augstu vērtē arī laiku pa laikam klajā laistos plenēru katalogus, kopskaitā piecus. Tāds tapis arī par plenēriem laika posmā no 2015. gada līdz, 2019. gadam, un šoreiz tas labā kvalitātē, 500 eksemplāru tirāžā iespiests Jelgavas tipogrāfijā. Katalogu var iegādāties Liepājas muzejā.

Aivars Kleins arī pastāstīja, ka šogad, no 6.  līdz 11. jūlijam, Liepājas ielās atkal būs sastopami mākslinieki, jo norisināsies 25. mākslas plenērs. Šoreiz ar nosaukumu "Pilsēta un jūra". Un ar ne tik kupli pārstāvētiem ārvalstu māksliniekiem kā citkārt, vienīgie viesi, atzina Kleins, šogad būs Lietuvas mākslinieki.

Pēc tam gan plenēru rīkotājs gribēšot atvilkt elpu, un visticamāk, nākamgad plenēra nebūs. Vai būs pēc tam? Laiks rādīs,vai varēsim noturēt, saka Kleins. Jo mākslinieku, kuri nopietni glezno, un glezno dabā, kļūst arvien mazāk.


"Plenērs nav ne plezīrs, ne plenārs, tajā ir reāli jāstrādā dabā."

Kleins arī uzskata, ka Liepājas gleznieciskā pilsētvide "iet mazumā". Renovētās mājas, kuras visas nez kāpēc krāso pelēkas, nevar uzgleznot. Tas ir tāpat, kā ar karakuģiem, arī tos nevar uzgleznot, atzīst mākslinieks.

Runājot par to, kā plenēristu izstādes pirmsākumos pamazām no ekspromtā sarīkotas ekspozīcijas galerijas "Klints" sētā vai uz kāda no garākajiem pilsētas žogiem nonākušas līdz muzeja izstāžu zālēm vēlākos gados, Kleins pajoko: "No žogmales līdz muzejam. Kā Van Gogs."

Bet ideja par plenēru, kurā mākslinieki gleznotu jūru, radusies 2003. gadā, kad Kleinu toreizējā galerija "Klints" rīkojusi Liepājas mākslinieku izstādi Klaipēdā, un slavens lietuviešu marīnists, apskatījis liepājnieku ekspozīciju, izsaucies: "Bet kur ir jūra!? Jūs, liepājnieki, pie jūras dzīvojat!".


Vēlāk gan licies, ka ar jūras tematiku, jo īpaši jūlijā, kad notiek plenēri un jūra ir vismierīgakā, ir par maz, tāpēc plenēru nosaukumā ienācis arī vārds "Pilsēta".