Pirms gleznotāja un scenogrāfa Ēvalda Dajevska darbu kolekcijas nodošanas Liepājas muzejam tos vēl pēdējo reizi izrāda ASV.

3. oktobrī Latvijas vēstniecībā Vašingtonā ar izstādes „Vieta, māksla un identitāte” atklāšanu gleznotāja un scenogrāfa Ēvalda Dajevska darbi sāk savu pēdējo ceļojumu pa Ameriku, pirms tie 2014. gadā, atzīmējot mākslinieka simtgadi, tiks nodoti Liepājas muzejam.

Izstādi ir sagatavojis Ēvalda Dajevska dēls Pēteris. Pēc izstādes Vašingtonā, kas ilgs līdz 18. novembrim, tā tālāk 2013. gada janvārī ceļos uz Filadelfiju un Ņujorku. Šīs izstādes veidošana ilgusi divus gadu desmitus, kopš Ēvalda Dajevska aiziešanas mūžībā 1990. gadā.

Izstāde veidota kā atskats uz mākslinieka karjeru no kulturāli ģeogrāfiska skatupunkta, iekļaujot 34 darbus, kas tapuši laikā no 1938. līdz 1989. gadam. Šiem darbiem vēl pievienojot 30 darbus un mākslinieka fotogrāfiju, dokumentu un dažādu lietu personīgo arhīvu tiks veidota Ēvalda Dajevska simtgades izstāde Liepājas muzejā.

Lai arī gleznotājs nav dzimis Liepājā, Ēvalds Dajevskis, vienmēr ar lepnumu teicis, ka esot liepājnieks, jo Liepāja ir vieta, kur izveidojās mākslinieka radošās personības pamati. Tas notika, mācoties Liepājas mākslas vidusskolā, kā arī strādājot Liepājas teātrī no 1940. līdz 1944. gadam, kad karš aizdzina jauno mākslinieku pasaulē. Tālāk sekoja dzīve Vācijā līdz 1951. gadam un vēlāk emigrācija uz ASV.

ASV Ēvaldu Dajevski iedvesmoja, bet Ņujorka pilnīgi pārņēma savā varā. Tomēr pat darbs Brodvejā un Linkolna centrā neliek aizmirst latviešu teātri, kas ir Ēvalda Dajevska lielā mīlestība. Viņš Amerikā ir veidojis dekorācijas vairāk nekā 20 latviešu lugām.

Izstādes sagatavošanas darbus mākslinieka dēls Pēteris Dajevskis līdz šim lielā mērā veicis ar privātiem līdzekļiem, tomēr viņš ar pateicību atzīmē Amerikas Latviešu Apvienības Kultūras fondu, kas sniedza finansiālu atbalstu darbu profesionālai pārfotografēšanai un sakārtošanai. Projekta attīstība nebūtu bijusi iespējama arī bez multimediju speciālista Vidvuda Medņa lielā atbalsta, digitāli dokumentējot simtiem Ēvalda Dajevska arhīva dokumentus un mākslas darbus un filmējot intervijas par Dajevska darbu un laikmetu, kā arī apstrādājot desmitiem skaņu lentes, lai mākslinieka dzīvi varētu iemūžināt digitāli.

Šai izstādei Vidvuds Mednis ir izveidojis arī viedtālruņa programmu par Ēvalda Dajevska izstādītajiem darbiem, kas kalpos kā elektronisks izstādes ceļvedis.