Vairāk nekā divdesmit gadi šķir izstādi vairs neesošajā "Rožu galerijā" un izstādi "Romas dārzā", bet abas saistītas ar Kristīnes Lazdānes, Andas Poikānes un pēdējā arī ar Ingemāras Treijas vārdu.

Keramiķe Anda Poikāne ir tā, ar kuru kopā pirms daudziem gadiem Kristīne Lazdāne pirmo reizi Liepājā izstādīja savus darbus, un tas bija Latviešu biedrības namā, "Rožu galerijā". Spilgtākās atmiņas no tiem tālajiem laikiem Kristīnei saistās ar visnotaļ bēdīgu notikumu – toreiz no ekspozīcijas tika nozagts Andas Poikānes darbs "Nevainība".  Šoreiz Anda Poikāne ir tā, kas uz galeriju "Romas dārzs" atvedusi gan Kristīni Lazdāni, gan Ingemāru Treiju, bet viņas pašas darbus var redzēt turpat blakus, jaunajā "Art Hotel Roma", un dažas porcelāna dūjas nosēdušās arī virs Romas dārza vārtu arkas.

Lai aplūkotu Kristīnes Lazdānes keramiku un Ingemāras Treijas gleznas gan nāksies nokāpt līdz galerijas "Romas dārzs" velvēm. Izstāde "Piejūras klimats" Kristīnei ir otrā savu darbu izrādīšana Liepājā, Ingemārai – pirmā.

Ne viena ne otra nav dzimusi liepājniece, bet Kristīne Lazdāne kopā ar Andu Poikāni un Martu Ģibieti ir beigušas toreizējo Liepājas Lietišķās mākslas vidusskolu. Tagad viņa kopā ar Ingemāru Treiju strādā Rīgā, Māras Muižnieces Mākslas skolā. Tieši skola un darbs ar jaunajiem māksliniekiem vasaras plenērā ir vēl viens iemesls, kāpēc abas mākslinieces šobrīd ir Liepājā, un kā apliecinājums šim darbam bija jauniešu sagatavotais priekšnesums izstādes atklāšanā, skaņās un krāsās atgādinot par jūras tuvumu un vasaras vidus mistēriju.

Izstādes atklāšanā Ingemāra Treija, kas pati ir tukumniece, un ar Liepāju un tās māksliniekiem tuvāk saskārusies pirms dažiem gadiem, Tukumā veidojot Kurzemes mākslas un dzejas dienu izstādi, atzina, ka Liepāja ir pilsēta, kurā gribas izstādīt darbus, sarunāties ar cilvēkiem, jo tieši tā mākslinieks to dara – caur saviem darbiem.

Runājot par izstādes nosaukumu – "Piejūras klimats", Ingemāra Treija atklāja, ka Rolanda Kalniņa filmas nosaukuma izmantošana nav nejaušība.

"Jā, tas ir pretenciozs nosaukums un ir vajadzīga drosme, lai samērītos ar izcilu režisoru, taču šis nosaukums ļoti piestāv Liepājai."

"Piejūras klimats", kā atzina, galerijas vadītāja Astra Dzērve, reizē atspoguļo abu mākslinieču sievišķību un viņu spēku, un tas atklājas gan gleznās, daža no kurām pārsteidz arī ar savu iespaidīgo formātu, gan keramikas darbos, starp kuriem ir trausli un izsmalcināti, un tādi, kas ir gandrīz vai to veidotājas augumā.

Mākslinieces par saviem darbiem saka, ka tie ir trīsdimensionāli – gleznu divas dimansijas papildina keramikas trīs dimensijas, savukārt izstādīti tie iegūst ceturto dimensija, ko sniedz skatītāju klātbūtne.

Izstāde "Piejūras klimats" galerijā "Romas dārzs" būs apskatāma visu vasaru – līdz septembrim.