No sestdienas, 26. septembra, Liepājas muzeja mazajā izstāžu zālē būs apskatāma Liepājas muzeja krājuma izstāde "Dzīvnieku motīvs", kas sniedz iespēju novērtēt ne tikai priekšmetu funkcionalitāti, vēsturisko vērtību un materiāla daudzveidību, bet arī stāsta par dzīvnieku pasaules iedvesmotiem dekoratīviem elementiem, formām, žanru daudzveidību un mākslinieciskām vērtībām, informē Liepājas muzeja galvenā krājuma glabātāja Rita Krūmiņa.

Izstādē priekšmetu daudzveidībā atklājas cilvēku un dzīvnieku attiecības, cilvēkam jau izsenis piemitusi tieksme veidot priekšmetus ar ietvertu stilizētu dzīvnieku motīvu mitoloģiskajā, reliģiskajā un sadzīves aspektā.

Ornamentēti un tēlojumu saturošie objekti, kam iespējams piedēvēt estētiskas funkcijas, radušies cilvēces veidošanās aizvēsturē un iekļaujami pirmatnējās mākslas jēdzienā. Attēlojot dzīvnieku atveidus uz alu sienām un griestiem, senais cilvēks uzskatīja, ka ar attēla palīdzību jau ir ieguvis varu pār šo dzīvnieku, un ka šāda darbība ir veiksmīgu medību garants.

Dzīvnieku motīvs Liepājas muzeja krājuma izstādē atklāsies visdažādākajos priekšmetos – gan izcilās aktrises Antas Klints, gan leģendārā kapteiņa Rūdolfa Heila suvenīros, kas atvesti no eksotiskām zemēm, dzīvnieku atveidi saskatāmi arī dažādu Liepājas amatnieku cunfšu reprezentācijas traukos,  ieročos, medību aksesuāros un mākslas priekšmetos.  

Sagaidot rudeni, kad atklāta medību sezona, izstādē būtisku lomu ieņem medību tematika, viens no aizraujošākajiem izstādes priekšmetiem, kas līdz šim vēl nav ticis eksponēts, ir roku darbs – medību bise un tās piederumi: pulvera rags, kas izgatavots no āža raga, mednieku taure un nazis. Priekšmeti darināti 1786. gadā.

Viens no senākajiem izstādē apskatāmajiem priekšmetiem ir cigāru etvija ar medību motīvu "Dzīšanās pēc brieža", kas darināta 18. gs. sākumā. Izstādē apkopoti apmēram 100 muzeja krājuma priekšmeti, kurus vieno dzīvnieku atveidi uz tiem.

Izstāde "Dzīvnieku motīvs" Liepājas muzejā apskatāma no 26. septembra līdz 8. novembrim.