Trešdien, 5.jūnijā, pulksten 17 Liepājas muzejā Kūrmājas pr. 16/18 atklās izcilā latviešu mākslinieka, plenērista Jāņa Gunāra Kalnmaļa gleznu izstādi  "Atskats".

Tā mākslas cienītājus pārsteigs ne vien ar krāsainību  un emocionalitāti glezniecības manierē, bet arī ar  žanru daudzveidību, informē muzeja sabiedrisko attiecību speciāliste Anita Urkauska.

Izstādē ir pārstāvēti dažādi mākslas žanri – figurālā glezniecība, ainavas, klusā daba, portreti. Kā atzīst pats mākslinieks, izstādē būs iespējams iepazīties gan ar pavisam jauniem, šī gada darbiem, gan arī pēdējo desmitu gadu laikā sastrādāto.  

Mākslas zinātniece Ingrīda Burāne par Jāņa Gunāra Kalnmaļa mākslu izteikusies ļoti atzinīgi, uzsverot mākslinieka spītu un īpašo darbu raksturu: "Mākslinieks Jānis Gunārs Kalnmalis neatlaidīgā un sūrā darbā noteicis savu vietu latviešu glezniecībā. Kā šodienā, tā nākamībā. To nodrošina viņa talants, pieredzē gūtā meistarība un spēja aizvien no jauna pētīt, vērst plašumā mākslinieciskās izteiksmes robežas".

Jānis Gunārs Kalnmalis pēc sirds aicinājuma ir plenērists. Viņa darbi izceļas un paliek atmiņā ar savu emocionalitāti un  noskaņu. Kā aktīvs ceļotājs, mākslinieks savās gleznās iemūžinājis vietas, kurās uzturējies. Arī dažādu ceļojumu retrospekcijas būs apskatāmas Liepājas muzejā. Tieši plenēra glezniecība ir tā, kas vienmēr radījusi apkārtējo interesi, īpaši ārpus Latvijas robežām, rodot iespēju gan sastapties ar domubiedriem, gan prezentēt savu darbu.

"Mūsdienu Latvijas glezniecībā Jānis Gunārs Kalnmalis ir viens no nedaudzajiem, kurš apzināti strādā dabā, mērķtiecīgi pārrada emocionālos redzējumus, noskaņās vispārinātā mākslas tēlā. Būtiskākais nestandarta formātos apstādinātajos mirkļos ir veids, kādā mākslinieks runā par laiku un telpas vienību. Nav grūti saredzēt, ka, izmantojot visus amata paņēmienus un metodes kopiespaida radīšanai, mākslinieks, tomēr, šķiet, galveno uzmanību pievērš virsmas apstrādes, dažādošanas, pilnīgošanas problemātikai. Krāsas uzklājiens, plastiskums, ritmiskums, punktualitāte, šķīdinājumi, pludinājumi, sabiezinājumi rada to neatkārtojamo personības klātbūtnes momentu, kas nosaka profesionalitātes raudzi," skaidro Ingrīda Burāne.

Jānis Gunārs Kalnmalis dzimis 1939. gada 20. jūnijā Rīgā. 1959. gadā beidzis Rīgas Lietišķās mākslas vidusskolu, 1967. gadā Latvijas Mākslas akadēmiju, profesora Eduarda Kalniņa vadībā. Mācījies figurālās glezniecības klasē pie Latvijas mākslas klasiķiem Konrāda Ubāna, Leo Svempa, Induļa Zariņa un citiem.

Pēc Mākslas akadēmijas ilgus gadus strādājis kombinātā "Māksla" par radošo mākslinieku, veidojis Latvijas pilsētām monumentāli dekoratīvos sienu un ārsienu gleznojumus, grāmatu un lietišķo grafiku. Izstādēs piedalās kopš 1967. gada, Latvijas Mākslinieku savienības biedrs kopš 1979. gada.

Personālizstādes bijušas daudzās Latvijas pilsētās, kā arī Somijā, Beļģijā, Dānijā, Vācijā, Zviedrijā, Luksemburgā, Šveicē, Nīderlandē. Mākslinieka darbi atrodas Latvijas Nacionālajā mākslas muzejā, Latvijas un Krievijas Mākslinieku savienību fondos, kā arī privātkolekcijās Eiropā, Amerikā un Austrālijā.

Izstāde Liepājas muzejā būs skatāma no 5. jūnija līdz 30. jūnijam.

Informējam, ka pasākuma laikā tiks veikta fotografēšana. Iegūtie materiāli tiks izmantoti pasākuma publicitātes nolūkos Liepājas muzeja mājas un sociālo tīklu lapās.