Trešdien, 31.maijā, pulksten 17 Liepājas muzeja mazajā zālē Kūrmājas prospektā 16/18 atklās Azerbaidžānas paklāju izstādi "Azerbaidžānas paklāji. Pagātnes un mūsdienu sinerģija", kur būs skatāmi oriģināli azerbaidžāņu tradicionālajā paklāju aušanas tehnikā rokām izgatavoti vilnas paklāji, informē Liepājas muzeja ārējo sakaru koordinatore Linda Rozentāle-Roze.

Izstāde veidota sadarbībā ar Azerbaidžānas vēstniecību Latvijā un Azerbaidžānas atklātu akciju sabiedrību "Azerkhalča" ("Azərxalça"). Uzņēmums atdzīvina aušanas tradīcijas, atjauno un popularizē gadsimtiem ilgi ar rokām austu paklāju izgatavošanu.

Azerbaidžānas atklātās akciju sabiedrības "Azerkhalča" galvenais mērķis mūsdienās ir popularizēt paklāju mākslu kā oriģinālu mākslas darbu, kur savijas senās paklāju aušanas tradīcijas un radošums.

Piesaistot mūsdienu māksliniekus, "Azerkhalča" veicina seno, ar rokām austo vilnas paklāju tradīcijas saglabāšanu, radot laikmetīgus mākslas darbus, nezaudējot tradicionālās, klasiskās paklāju aušanas pamatvērtības.

Sadarbībā ar mūsdienu māksliniekiem un dizaineriem radītie, atbilstoši senajām tradīcijām izgatavotie paklāji lieliski iederas ikvienā interjerā, tādējādi spilgti demonstrējot pagātnes un mūsdienu sinerģiju.


Sekmīgi tiek nojauktas striktās tradicionālā dizaina pieejas robežas, kas izcili demonstrē paklāju mākslas metamorfozi. Dizaineru radošais lidojums, jauni tonālie risinājumi un izsmalcinātā gaumes izjūta ar prasmīgu amatnieku palīdzību tiek transformēta realitātē, atklājot gadsimtiem senas tradīcijas mūsdienu manierē.

Katru dzijas dzīparu iesien ar rokām, tā radot unikālu, izcilas kvalitātes paklāju. Mūsdienu paklāji pārsteidz ar savām drosmīgajām inovācijām, krāsu un rakstu bagātību, izcilo kvalitāti un ilgmūžību.

Paklāju aušana ir viena no atpazīstamākajām Azerbaidžānas tautas mākslas formām un, pateicoties tradicionāli austo paklāju izcilajai kvalitātei, tie guvuši plašu atpazīstamību visā pasaulē.

Atbilstoši senajām paklāju aušanas tradīcijām darinātie tekstila izstrādājumi ir ar blīvu tekstūru un viengabalainu, bārkstainu virsmu. Paklāju aušanas prasme un amata meistaru noslēpumi tradicionāli tiek nodoti no paaudzes paaudzē, tā nodrošinot šī tautas mākslas veida ilgtspēju.

Tradicionāli Azerbaidžānā paklājus izmantoja, lai segtu grīdas, dekorētu iekštelpu sienas, dīvānus, krēslus, gultas un galdus.

Kopš 2010. gada tradicionālā Azerbaidžānas paklāju aušanas māksla ir iekļauta UNESCO Cilvēces nemateriālā kultūras mantojuma reprezentatīvajā sarakstā.

Izstāde "Azerbaidžānas paklāji. Pagātnes un mūsdienu sinerģija" Liepājas muzejā Kūrmājas prospektā 16/18 būs aplūkojama līdz 2023. gada 2. jūlijam.

Informējam, ka izstādes atklāšanas laikā tiks veikta fotografēšana un video filmēšana. Iegūtie materiāli tiks izmantoti pasākuma un Liepājas muzeja publicitātes nolūkos. Atrodoties pasākuma teritorijā, jūs apliecināt, ka esat informēts par to, ka tiekat iekļauts/a audio vai vizuālajā materiālā.