Trešdien, 28.februārī, Latviešu biedrības nama izstāžu galerijā savu izstādi-muzeju "Liepu tēva teikas" jeb "Pastāsti par Liepāju un liepājniekiem" atklāja mākslinieks Varis Siliņš.

Izstāde šķietami ir visīstākais muzejs – ar vitrīnām un eksponātiem, starp kuriem ir gan īsta baloža mūmija, gan vēsturiski fotoattēli, tiesa to pašu nevar teikt par attēlu "leģendu", kas ir izstādes un muzeja autora fantāzijas auglis.

Kā atklājot savu neparasto literāri māksliniecisko projektu pastāstīja pat Varis Siliņš, "paldies Ziemeļkorejai", jo, TV ekrānā skatoties dokumentālu filmu par šīs valsts it kā vēsturi un it kā pierādījumiem notikumiem (ASV karavīru "zvērības"), kuru nemaz nav bijis, radusies ideja par izstādi-muzeju ar pseidovēsturiskiem eksponātiem. Savukārt 50 "Liepu tēva teikas" jeb "Pastāsti par Liepāju un liepājniekiem", daļu no kuriem var izlasīt arī izstādē (visi gada garumā publicēti laikrakstā "Kurzemes Vārds", var izlasīt arī šeit), radušies tāpēc, ka "vietas ir pelnījušas, lai par tām pastāsta". Tas nekas, ja stāstītājam lielākā daļa stāsta bijis jāizdomā pašam, jo fakti sen zuduši. Tomēr, kā uzsvēra stāstu un izstādes autors – daļā stāsta ir arī daļa patiesības.

Mākslinieku un stāstnieku sveikt bija ieradušās folkloras kopas "Saknes" un ansambļa "Labākie gadi" dziedātājas – jo arī pats Varis Siliņš savulaik bijis folkloras grupas "Savieši" dalībnieks, bet tagad dzied un muzicē kopā ar savu instrumentālo grupu "Trafarets", kas uzstājās arī izstādes atklāšanā. Ar vārdiem: "Prieks, Vari, ka tu vari un dari, un zini, ko dari un vari", mākslinieku sveica arī Mākslas un dizaina vidusskolas vadītāja Smaida Rubeze, jo vēl līdz pērnā gada nogalei Varis Siliņš bija šīs skolas pedagogs, bet tagad, kā pats atklāja, vada Priekules tautas teātri, pasniedz stundas Priekules vidusskolā un reizi nedēļā vada nodarbības arī bērniem ar īpašām vajadzībām.

Jā, kāpēc izstādes autors sevi dēvē par liepu tēvu? Tāpēc, ka latviešu folklorā par liepām sauc meitas, un Varis Siliņš ir arī trīs meitu jeb liepiņu tēvs.

Izstāde un "muzeja eksponāti" apskatāmi līdz 27. martam.