Piektdien, 6. decembrī, Ģirta Ēča režijā Liepājas teātrī pirmizrādi piedzīvos Dankana Šeika un Stīvena Seitera mūzikls jauniešiem „Pavasara atmoda”.

Mūzikla pamatā ir vācu dramaturga Franka Vedekinda luga ar tādu pašu nosaukumu. F. Vedekinds (1864 –1918) ir uzlūkojams par sava laika melno zirdziņu – dramaturgu, kurš piedzimis neīstajā laikā. Autora dzīves laikā neviena viņa luga netika iestudēta bez cenzūras – 20.gadsimta sākumā tika uzskatīts, ka Vedekinda daiļrade ir pornogrāfiska, jo autors uzdrošinājās runāt par pubertātes problēmām, seksuālo brīvību un citām „tabu” tēmām.

Režisors Ģirts Ēcis uzsver, ka mūzikls ir īpaši aktuāls, jo „attīstījušās tehnoloģijas, mainījies laiks, bet pubertāte gan nav mainījusies. Vecāki joprojām nemāk, negrib un baidās runāt par savu pieredzi ar bērniem. Mēs gribam parādīt, pie kādām sekām šāda nerunāšana var novest.”

Mūziklā „Pavasara atmoda” spilgti atklāts paaudžu konflikts un pieaugušo nespēja sarunāties ar pusaudžiem viņiem saprotamā valodā. Tas ir stāsts par apmulsumu, izmisumu un konfliktu, kas rodas, saduroties jauniešu seksualitātes uzplaukumam un vecākās paaudzes aizspriedumiem un liekulībai.

Nejauši satiekoties diviem četrpadsmit gadus veciem jauniešiem, starp abiem, par spīti vecāku un skolotāju noliedzošajai attieksmei, gluži negaidot, uzvirmos kaisle un vēlmes, kādas līdz šim ne viens, ne otrs nav jutis un par kurām viņiem neviens nav stāstījis. Nezināšana un tajā pašā laikā dabiskā vēlme sajust sevi un mīlēt, noved pie neatgriezeniskām sekām.

Mūzikls tapis sadarbībā ar Latvijas Ģimenes plānošanas un seksuālās veselības asociāciju „Papardes zieds”, kuras pārstāvji aicina skatītājus nedzīvot ilūzijās, minot skaudrus faktus: Latvijā ir gan nepilngadīgās māmiņas, gan jaunietes, kuras savu grūtniecību nav gribējušas un ir pārtraukušas, kā arī to, ka katram ceturtajam jaunietim pirmās seksuālās attiecības bijušas apreibinošo vielu iespaidā.

Arī viņi uzsver, cik būtiski ir runāt ar saviem bērniem par viņus interesējošām tēmām.

Galvenās lomas atveido aktieri Everita Pjata un Viktors Ellers, pārējās lomās – Kaspars Kārkliņš, Ilze Trukšāne (Būde) vai Signe Ruicēna, Agnese Jēkabsone, Ilze Jura, Laura Jeruma, Sandis Pēcis, Edgars Ozoliņš, Pēteris Lapiņš, Rolands Beķeris, Sigita Jevgļevska, Marģers Eglinskis, Armands Kaušelis, Mārtiņš Kalita, Inese Jurjāne.

Iestudējumu veidojuši arī horeogrāfe Inga Raudinga, scenogrāfs Aigars Ozoliņš, kostīmu māksliniece Liene Rolšteina, video mākslinieks Māris Kalve, gaismu mākslinieks Mārtiņš Feldmanis, kā arī vokālie pedagogi Ieva Dreimane un Normunds Kalniņš. Mūziklu tulkojis un atdzejojis Ilmārs Šlāpins.

Dzīvo mūziku izrādē nodrošinās mūziķi – Normunds Kalniņš, Roberts Dinters, Aivars Meijers, Māris Zīlmanis, Rasa Kumsāre, Ērika Savicka un Marta Rozentāle.

Pusaudžiem līdz 14 gadu vecumam teātris izrādi neiesaka apmeklēt.