Ērika Ķiģeļa piemiņas koncerts un nosacītā koncerttūre, viņa 60.gadadienu pieminot, piektdien, 9.oktobrī, noslēdzās Liepājas Olimpiskajā centrā.

Liepājas roka pamatlicējs, grupas "Līvi" mūziķis Ēriks Ķigelis dzimis pirms sešdesmit gadiem 11.maijā, un kopš maija arī viņa dēls Fēlikss Ķiģelis kopā ar citiem muzikantiem un solistu Igo "laiku pa laikam uzspēlē latviešu roka etalona kompozīcijas," kā koncertā izteicās Igo.

Piektdien, 9.oktobrī, atsaucīgai publikai klātesot, tūre noslēdzās Liepājas Olimpiskajā centrā.

Koncerta klausītājiem Liepājā Ķiģelis, juniors, bija sagādājis retu iespēju baudīt perfekto Armanda Alkšņa soloģitāras spēli un saspēli ar Tomasu Kleinu, pašu Fēliksu Ķiģeli, Vilni Krieviņu, Igo un jauno dziedātāju Zani Biķi. Jo sevišķi lieliski skanēja koncerta pirmā daļa, otrajā vairāk ļaujoties nelielām vaļībām, iesaistot publiku, un pat atskaņojot vienu Zigmara Liepiņa kompozīciju, kas "baigi forši sasaucas ar tā laika atmosfēru" (Fēlikss Ķiģelis).

Pārmetums Fēliksam Ķiģelim – aiz cieņas pret tēvu nu gan vajadzēja iemācīties dziesmu vārdus, kuru lielisko tekstu autoru vidū ir gan Edvards Treimanis-Zvārgulis, gan Māris Čaklais un Olafs Gūtmanis.

Ķiģeļa mūzš, kā zināms, traģiski noslēdzās pirms 30 gadiem, tomēr Ķiģeļa dziesmas joprojām skan gan radio, gan koncertos.

Muzikoloģe Daiga Mazvēsrīte raksta: "Ģitārists un dziesmu autors, kā arī dziedātājs Ēriks Ķiģelis dzimis 1955.gada 11.maijā Saldū. Vispirms mācījies spēlēt akordeonu bērnu mūzikas skolā, tad pievērsies ģitārspēlei, iesaistījies vietējo ansambļu darbībā kopā ar vecāko brāli Juri. Pēc astoņgadīgās izglītības iegūšanas Ķiģelis pameta mācības un sāka strādāt fabrikas "Vulkāns" Saldus filiālē, un darba vietā cieta smagā nelaimes gadījumā. Smago kājas traumu nācās ārstēt pusgadu, guļot uz gultas, jauneklis lieliski apguva ģitārspēli un sacerēja pirmos skaņdarbus. Pēc iznākšanas no slimnīcas Ķiģelis muzicēja vispirms grupā "Forte", ansamblī "Cantus", arī Brocēnu cementa kombināta vokāli instrumentālajā ansamblī, kur iepazinās ar savu nākamo sievu Zigrīdu, kas bija liepājniece.

Arī Ķiģelis devās uz Liepāju, kur pēc iepazīšanās ar Juri Pavītolu, mūziķis pievienojās "Līviem". Ar laiku Ērika līdera raksturs un arvien enerģiskākā virzība uz smagāku rokmūziku izraisīja domstarpības. 1978. gadā Ķiģelis aizgāja no Līviem un netālajā Grobiņā nodibināja jaunu grupu "Corpus", kur muzicēt uzaicināja Liepājas jauniešus – savu kādreizējo ģitārskolnieku Ainaru Virgu, kā arī dziedātāju Igo un bundzinieku Vilni Krieviņu.

Tieši "Corpus" sastāvā Ķiģelis sacerējis savas populārākās dziesmas: "Zīlīte", "Vēju muzikants", "Zem svēteļa spārna". 1980.gada sākumā Ēriks Ķiģelis un viņa "Corpus" saplūda ar "Līviem", gatavojoties prestižajam Komjaunatnes politiskās dziesmas festivālam Rīgā. Viņi startēja ar "Līvu" nosaukumu un balvā saņēma iespēju piedalīties jau Vissavienības festivālā Novosibirskā. Sekoja mēnesi garš ceļojums pa Baikāla Amūras Maģistrāli aģitvilciena sastāvā un aktīva koncertdarbība līdz 1982.gadam, kad no ansambļa aizgāja Juris Pavītols.

Togad Ķiģeļa dziesma "Zīlīte" Mikrofona aptaujā 1982.gadā ierindojās augstajā 3.vietā, 1984.gadā labāko piecpadsmitniekā iekļuva divas Ķiģeļa kompozīcijas – "Laika dziesmiņa" un "Aprīļa pilieni". Vairākas no savām dziesmām mūziķis dziedājis pats. Pēc Igo aiziešanas par solistu "Līvos" kļuva Aivars Brīze, notika citas būtiskas sastāva maiņas, tomēr 1985.gadā tika iestudēts Ķiģeļa jauns dziesmu cikls "Kurzemei – saules ceļš". Naktī pēc tā pirmatskaņojuma Ķiģelis gāja bojā autoavārijā, šai vietā Liepājas šosejas malā uzstādīta piemiņas zīme.

Par godu Ērikam Ķiģelim kopš 1986.gada ik vasaru tiek rīkots festivāls "Saldus saule". Vairākas no Ķiģeļa dziesmām kļuvušas par lieliem hitiem latviešu rokmūzikā, tās vairākkārt pārskaņotas, apliecinot sava radītāja spēcīgo skaņraža talantu."