Izrādei "Piafa"un pagājušās sezonas "1984" Laura Groza-Ķibere pievienojusi trešo iestudējumu Liepājā – "Ziloņcilvēks", kuram pirmizrāde jau šovakar, 26.februārī pulksten 19.

Bernarda Pomeransa "Ziloņcilvēks" (režisore iestudējumam devusi apzīmējumu "cilvēka drāma") seko diviem Grozas-Ķiberes iestudējumiem Dailes teātrī – "Equus" un "Frankenšteins", pēdējais no kuriem stāsta par dīvainu un neikdienišķu radību, kāds ir arī Ziloņcivēks.

Konferencē "Subject: Creativity", runājot par savām, savu iestudējumu vai to varoņu skatuviskajām neveiksmēm, režisore, kas pašas vārdiem runājot, "sevi teātrī investējusi par visiem simts procentiem", sacīja: "Ir pilnīgi skaidrs, ka šīs izrādes galveno varoni raksturo fiziska, ļoti sāpīga deformācija, jo tas ir stāsts par ziloņcilvēku, vēsturisku personību, Viktorijas laikā dzīvojošu fiziski ārkārtīgi deformētu cilvēku, kurš pats par sevi jau iemieso neveiksmi, un viņa atbrīvošanās no tās ir, akceptējot šo ārējo, neizmaināmo realitāti, un tas, ko viņš veic, ir pieredzes dalīšana visiem tiem, kas ir gatavi to dzirdēt. Tā arī es šobrīd dalu šo pieredzi ar aktieriem, ar visiem tiem, kas ir gatavi klausīties un dzirdēt, kā pašsaglabāties visekstremālakajos apstākļos, un vienkārši uztvert to tikai un vienīgi kā pozitīvu pieredzi."

Iepriekš režisore arī teikusi, ka izvēlējusies Pomeransa lugu, jo tās varonis Džons Meriks (Egons Dombrovskis) "kā tāds 19. gs. jaunais Mesija, kā skolotājs, kurš pauž mīlestības vēsti, atgādina par nepieciešamību paskatīties uz citādo bez bailēm un nosodījuma. Viņš māca sabiedrībai iejūtību un garīgo inteliģenci, ko pats iemieso, par spīti atbaidošajai ārienei. Viņš atdod sevi, lai pēc vairāk kā simts gadiem mēs izmantotu viņa personības stāstu kā aicinājumu uz draudzību un mīlestību."

Kā jau iepriekš vēstīts, luga stāsta par reālu vēsturisku personu Džonu Meriku, īstajā vārdā Džozefu Meriku (1862 – 1890), kurš savas iedzimtās slimības deformētā, kroplā ķermeņa dēļ ticis iesaukts par Ziloņcilvēku. Tajā aprakstīts Merika dzīves gājums – viņa dzīve pie cirka īpašnieka, kurš pelnījis līdzekļus Merika kroplā izskata dēļ, kā arī ārsta Frederika Trīvsa klīnikā, kurā viņš uzturas pēc tam. Lugā spilgti attēlots, kā mainās cilvēks, šajā gadījumā Meriks, sajūtot pret sevi labvēlību un cilvēcisku attieksmi – "kroplā radījuma" vietā atklājot inteliģentu, gudru, talantīgu cilvēku ar skaistu dvēseli.

Runājot par aktieru darbu, režisore teikusi: "Egons Dombrovskis kā aktieris strādā caur sirds centru, ne prātu, viņā viss plūst, viņš ir atvērts.  Tāpat arī Džons Meriks visu dara caur sirdi. Kad izvēlējos šo materiālu, zināju, ka Meriku var spēlēt tikai viņš. Savukārt Edgars Ozoliņš, kurš atveidos Frederiku Trīvsu, ir jauns, ļoti perspektīvs aktieris, kurš nu ir sasniedzis briedumu. Ceru, ka ar šo lomu viņš sevi pārradīs jaunā aktieriskā kvalitātē. Ir visi apstākļi skaistas un nozīmīgas lomas radīšanai".

Režisore respektējusi autora piezīmi, ka aktierim, kurš atveido Meriku, nav nedz īpaša grima, ne tiek izmantoti citi mākslīgi paņēmieni, kā vien paša ķermenis

Izrādē piedalās arī Inese Kučinska, Anete Berķe, Kaspars Kārkliņš, Mārtiņš Kalita, Rolands Beķeris, Gatis Maliks, Kaspars Gods.

Pie iestudējuma strādājuši scenogrāfs Mārtiņš Vilkārsis, kostīmu māksliniece Ilze Vītoliņa, video mākslinieks Artis Dzērve un gaismu mākslinieks Mārtiņš Feldmanis, radot fascinējušu darbības vidi, tāpat komponists Kārlis Auzāns un horeogrāfe Liene Grava.

Iestudējumu iespējams noskatīties arī 27. februārī, 8. un 20. martā, 5. un 26. aprīlī. Tajā skarto tēmu dēļ to neiesaka skatītājiem līdz 14 gadu vecumam.

Uzziņa
"Ziloņcilvēks" ir Bernarda Pomeransa zināmākā luga, sarakstīta 1977.gadā (1979.gadā saņēmusi Tonija balvu kā labākā luga). 1979.gadā veidotais iestudējums Brodvejā, kurā kādu laiku Merika lomu atveidoja Deivids Bovijs,  divu gadu laikā ticis nospēlēts 916 reizes,  atkārtoti iestudēts 2002. un 2014.gadā (ar Bredliju Kūperu titullomā), 1980.gadā tapusī Deivida Linča filma ar šādu pašu nosaukumu atzīta par vienu no režisora spilgtākajiem un izcilākajiem kinodarbiem.