Šogad Dzejas dienās Liepājā viesosies arī Zviedrijā dzīvojošais latviešu dzejnieks un latviešu daiļliteratūras tulkotājs zviedru valodā Juris Kronbergs.

Ar dzejnieku varēs tikties viņa autorvakarā "Tagadnes" 13. septembrī pulksten 18  viesnīcas "Promenāde Hotel" zālē "Hika spīķeris". Ar Juri Kronbergu sarunāsies dzejnieks un atdzejotājs Guntars Godiņš.

Juris Kronbergs dzimis latviešu ģimenē Stokholmā gleznotāja Rūdolfa Kronberga ģimenē. Studējis ziemeļu un baltu valodas, pasaules literatūras vēsturi ar poētiku Stokholmas Universitātē. Pirmā dzejas publikācija – žurnālā "Jaunā Gaita". J.Kronbergs dzeju raksta gan latviešu, gan zviedru valodā. 20. gs. 60.–70. gados darbojies latviešu rokmūzikas grupās "Saules brāļi", "Dundurs" un "Prusaku ansamblis".

Pirmais  J. Kronberga dzejas krājums Latvijā tika izdots 1989.gadā, kaut arī ar pašizdotu dzejas lapu – plakātu "Pazemes dzeja" Zviedrijā viņš bija debitējis  1970.gadā. Viņa pazīstamākā grāmata ir "Vilks Vienacis", kuras tulkojumi izdoti zviedru, angļu, lietuviešu, franču un itāļu valodās. "Vilks Vienacis" autora lasījumā ar Kristapa Graša mūziku tiražēts arī CD formātā. Jurim Kronbergam  izdotas 14 dzejas grāmatas. J.Kronbergs atdzejojis zviedru valodā A.Čaku, I.Ziedoni, V.Belševicu, D.Sodumu, K.Skujenieku, E.Raupu, G.Godiņu u.c., kā arī latviskojis daudzus zviedru autorus.

Dzejnieks par savu aktīvo sabiedrisko, politisko un radošo darbību ir saņēmis dažādus apbalvojumus – Ojāra Vācieša prēmiju (1988), Zinaīdas Lazdas godalgu (1994), Dzejas dienu balvu (1997), LRS tulkotāju balvu (1999), apbalvots ar Triju Zvaigžņu ordeni (1998), Zviedrijas Ziemeļzvaigžņu ordeni (2000), A. Čaka balvu un PBLA K. Barona prēmiju (abas 2005), saņēmis A. Eglīša un V. Janelsiņas balvu literatūrā (2007), "Poesias pavasaris" balvu (2010, Lietuva),  2014.gada Zviedru akadēmijas tulkošanas godalgu.

Stokholmā dzīvojošais  dzejnieks, atdzejotājs, tulkotājs un Latvijas patriots Juris Kronbergs pagājušā  gada  atzīmēja 70.gadu jubileju un, kā skaistu dāvanu savas dzejas cienītājiem, dzejnieks dāvāja dzejoļu grāmatu "Uz balkona / bet ja visu laiku…". Šis Jura Kronberga dzejoļu krājums ir guvis lielu atzinību un ticis augsti novērtēts, saņemot Latvijas Literatūras gada balvu dzejas kategorijā.

Vislabāk dzejnieku raksturo viņa paša sacītais: "..man pašam vissvarīgākais tas, kas veicina rakstīšanas procesu: ka spēju pats sevi pārsteigt. Jo dzeju rakstīšana ir arī rotaļa – brīžiem visai nopietna, bet rotaļa."