Svētdien, 1.martā, pulksten 15 Liepājas Latviešu biedrības nama Kamerzālē notiks dokumentālista Ivara Zviedra pilnmetrāžas dokumentālās filmas "Valkātājs" seanss. Pēc seansa klātesošajiem par filmā redzēto būs iespējams diskutēt kopā arī tās veidotāju I. Zviedri.

I. Zviedra pilnmetrāžas dokumentālā filma "Valkātājs", ir Latvijas – Krievijas pierobežas joslas portrets, kur latgalieši, mēģina pār Eiropas Savienības robežu pārvest vjetnamiešus, vientuļās viensētas, kuru skapjos vēl karājas saimnieku drēbes, melnā virtuve, kurā notiek sarunas par robežpārkāpējiem un robežsargi, kuri sargā Latvijas un visas Eiropas Savienības austrumu robežu. Pierobežas dzīves stāsti atklājas filmā "Valkātājs".

Latviju vidēji katru dienu pamet 44 cilvēki, kas ir viena vidēja Latvijas pilsēta gadā. Pierobežā situācija ir vēl dramatiskāka – no kartes tiek svītroti pierobežas ciemi, jo cilvēki ir aizbraukuši vai  nomiruši. Tie, kuri grib dzīvot savā dzimtajā ciemā, piepelnās, kā māk. Pepe, viens no filmas varoņiem, Jauno gadu sagaida divreiz. Pirmo – noskatās Putinu un otro, kad skatās Vējoņa uzrunu. Slavē Putinu, bet kritizē Vējoni, tur ir labāk, mājās – viss slikti. Par "valkāšanu" Pepe ir notiesāts, iespējams, ap vasaras saulgriežiem būs alkal uz brīvām kājām.

Vjetnamieši, kuri, šķērsojot Latvijas robežu nelegāli, cer tikt uz Eiropu, nāk caur purvu nedēļu, ir uz spēku izsīkuma robežas. Viņi ceru būt laimīgi tur, pārtikušajā Eiropā, taču nereti laimes stāsts beidzas kādā no Latvijas cietumiem. Kopā ar Pepi Valmieras cietumā sēdēja arī 17 vjetnamiešu. Pepe arī gribēja būt laimīgs, nopirkt kādu vecu māju pierobežā. Nolēma piestrādāt par valkātāju, viņu noķēra. Pepe ilgi neatzinās, tiesa ilga 2 gadus, līdz beige beigās piesprieda 2,5 gadus cietumā. Pepe neko negrib mainīt savā dzīvē. Tikai atgriezties pierobežā un atkal sākt visu no gala. Aplis noslēgsies ar neko. Viss pa vecam – šmakovka, draugi valkātāji, trūcīga vide un sapnis par savu māju, kur mierīgi var dzīvot. Tāpat kā vjetnamiešiem aplis noslēdzas ar aizūtīšanu atpakaļ uz mājām.

Ceļš pa vidu ir uz nekurieni caur Latvijas – Kreivijas pierobežas purviem ir kā metafora šodienas globālajai migrācijai, kur "pepes" un "vjetnamieši" veic laimes gājienu, bet atgriežas mājās ar cietuma rētām.

Biļetes (3 eiro) uz filmas seansu iespējams iegādāties Liepājas Latviešu biedrības nama Info centrā darba dienās no pulksten 9 līdz 17 un stundu pirms filmas seansa.