Sestdien, 18.augustā, Romas dārzā ar Baltijas valstu džeza mūziķu apvienības "Baltic Jazz Trio" jaunākā albuma "Centenary" koncertprogrammu aizsākās festivāls "Via Baltica".

"Baltic Jazz Trio" ir triju Baltijas valstu džeza mūziķu apvienība, un tajā muzicē Igaunijas kontrabasists Toivo Unts, Lietuvas pianists Daiņus Pulausks un sitaminstrumentālists Māris Briežkalns no Latvijas. Svinot visu trīs valstu simtgadi un vienlaikus arī trio pastāvēšanas desmitgadi, mūziķi šogad ir laiduši klajā otro studijas albumu "Centenary", kas tulkojumā nozīmē "simtgade" vai "gadsimts".

Kā par jauno albumu izsakās sitaminstrumentālists un trio izveidotājs Māris Briežkalns, tajā saglabāta "simtgades vēsturiskā aura un garša" kā Latvijas, tā arī Lietuvas un Igaunijas skaņās, jo līdzās trio pianista Daiņa Pulauska kompozīcijām albumā dzirdami džeza versijās pārstrādāti Baltijas valstu populārāko autoru skaņdarbi, tostarp nenogurdināmā, radoši spilgtā un daudzveidīgā pianista un komponista Raimonda Paula (1936) veltījums mātei.

Igauniju albumā pārstāv starptautiski pazīstamākais šīs zemes komponists Arvo Perts (1935), un viņa daiļradi pārstāv skaņdarbs "Für Alina". Šis darbs 70. gadu vidū kļuva par pirmo bezdelīgu Perta izkoptajam minimālistiskajam zvaniņu stilam, kas nu jau vairāk nekā četrdesmit gadu sajūsmina klausītājus no visas pasaules.

No Lietuvas trio mūziķi izvēlējušies Mikaloju Konstantinu Čurļoni (1875–1911), kurš bija nolēmis kļūt par profesionālu komponistu, taču mūslaikos viņu pazīst un atceras galvenokārt kā vienu no īpatnākajiem un spēcīgākajiem simbolisma pārstāvjiem vizuālajā mākslā. Ģeniālais gleznotājs Čurļonis mūzikā atstājis mazāk zināmas pēdas, tāpēc prieks, ka no viņa daudzajām klavierprelūdijām vismaz divas ieguvušas otru mūžu "Baltic Jazz Trio" apdarē.

Savukārt Latvijas klasisko mūziku līdzās Raimondam Paulam pārstāv Pēteris Vasks (1946), kura mūziku pazīst daudzās pasaules zemēs un kurš zināms kā putnu dziesmu pazinējs un gaismas bruņinieks. Pētera Vaska "Viatore" oriģinālā ir simfonisks stāsts par ceļinieku un viņa metamorfozēm uz mūžīgās kosmiskās kārtības fona.

Māris Briežkalns ir Latvijas džeza aprites ass. Viņš ir festivāla "Rīgas Ritmi" mākslinieciskais vadītājs un producents, konkursa "Riga Jazz Stage" izveidotājs un Latvijas Radio skaņu ierakstu studijas vadītājs. Daiņus Pulausks ir viens no Lietuvas džeza ievērojamākajiem mūziķiem – pianists, taustiņinstrumentālists, atzīts grupu līderis un komponists. Toivo Unts ir Igaunijas džeza vadošais kontrabasists jau vairākus gadu desmitus, līdztekus viņš ir arī Igaunijas Nacionālās operas mūziķis. Unts dibinājis un vada starptautiskos festivālus "Nõmme Jazz" un "JazzTime".

Festivāls "Via Baltica" ik gadu notiek augusta otrajā pusē, atceroties vēsturiskās akcijas "Baltijas ceļš" nozīmi visu trīs Baltijas valstu likteņos. Tradicionāli festivālu noslēgs Senās uguns nakts un bezmaksas koncerts Liepājas pludmalē. Šogad festivāls norisināsies Liepājā, Kuldīgā un Rudbāržos. Plašāk par festivālu interneta vietnē www.viacultura.lv, kā arī sociālajos tīklos twitter.com/ViaCulturaLV, draugiem.lv/viabaltica un facebook.com.

Festivāla rīkotājs ir nodibinājums "Via Cultura", un tas notiek ar Valsts Kultūrkapitāla fonda, Kuldīgas domes un Liepājas Kultūras pārvaldes finansiālu atbalstu.