Ikgadējā Liepājas mākslinieku izstādē neizliek darbu, kurā "kā mošķis" attēlots Liepājas mērs, ziņo aģentūra LETA.

Vakar viesnīcas "Promenade Hotel" zālē atklātajā Liepājas laikmetīgās mākslas izstādē "Apturi laiku Liepājā" nav izstādīta mākslinieka Viļņa Bulava sarža žanrā veidotā glezna "Laikabiedra portrets", kurā attēlots Liepājas domes priekšsēdētājs Uldis Sesks, mākslinieks informējis "Rietumu Radio".

Mākslinieks portālam sacīja, ka darbu veidojis, atsaucoties iepriekš izsludinātajam izstādes konceptam, proti, ka izstādes darbiem jāraksturo pašreizējais laikmets. "Manuprāt, ja iepīta politika, tad ir jābūt laikmetīgam...”

Muzeja direktore Daces Kārklas viedoklis, ko viņa izteica portālam, ir citādāks: "Nevajag jaukt politiku ar mākslu. Rudens izstāde nekad nav bijusi saistīta ar politiku. Tā arī nav karikatūru izstāde.”

Izstādes iekārtotāja māksliniece Zigrīda Atāle, kura pieņēma lēmumu darbu neizstādīt, to raksturojusi kā prastu, – tā izstādīšana "māksliniekam radītu tikai problēmas". Arī Dace Kārkla portālam sacīja: „Lai taisa mākslinieciski augstvērtīgus darbus, tad arī izstādīsim.”

Bulavs "Rietumu Radio” pieļāvis, ka glezna, iespējams, nav izstādīta politisku motīvu dēļ. Portālam mākslinieks atzina, ka "komisijai, kas atlasīja darbus, ir savi kritēriji, un tiesības izvēlēties darbus, atbilstoši tiem. Pret to nevarētu būt iebildumu.”

Kā ziņo LETA, izstādes rīkotāja – Liepājas muzeja – pārstāvji vakar mākslinieku informējuši, ka darbs netiks izstādīts, taču nav paskaidrojuši, vai šāds lēmums pieņemts darba zemās mākslinieciskās kvalitātes vai kādu citu apsvērumu dēļ.

"Man izstādes rīkotāju argumenti nav zināmi, bet ceru tos noskaidrot," radio teicis Bulavs. Mākslinieks pieļāvis, ka tā, iespējams, ir politiskā cenzūra, jo izstādes rīkošanu finansiāli atbalsta pašvaldības iestāde – Liepājas kultūras pārvade, bet izstādes organizators ir no pašvaldības labvēlības atkarīgais Liepājas muzejs.

Mākslinieks uzskata, ka darbs ir aktuāls, laikmetīgs un tā neizstādīšanu saista ar humora izjūtas trūkumu, kas Latvijā ir izplatīta parādība.

Kā radio atzinusi Atāle, darbs izstādē nav iederējies un lēmumu par tā neizstādīšanu viņa pieņēmusi vienpersoniski, noliedzot, ka kāds viņu būtu ietekmējis. "Ir jājūt robeža, un nevajag palikt prastam," par Bulava darbu teikusi Atāle. Pēc viņas teiktā, Sesks Bulava gleznā līdzinoties "filmās redzētiem mošķiem". Vienlaikus izstādes iekārtotāja atzīst, ka mākslinieks gleznas veidošanā ieguldījis lielu darbu un tas noteikti iederētos viņa personālizstādē.

Izstādē neizliktajā darbā Seska portreta fonā ir arī uzraksts grafiti sienu apzīmētāju stilā, kas apliecina "Liepājas partijas" un Zaļo un zemnieku savienības draudzību. Darbs veidots akrila tehnikā.

Plašāk mākslinieka Bulava vārds izskanēja 2010.gada vasarā, kad Liepājas laikraksts "Kursas Laiks" publicēja karikatūru, kurā divdomīgā situācijā – ar kopā savītiem dzimumlocekļiem attēloti Sesks un Ventspils domes priekšsēdētājs Aivars Lembergs.

Karikatūru laikraksts publicēja pēc tam, kad divi Liepājas partijas biedri – Saeimas deputāte Aija Barča un toreizējais Liepājas universitātes rektors Oskars Zīds – paziņoja, ka nākamajās Saeimas vēlēšanās startēs no Zaļo un zemnieku savienības listes, kurā ietilpst arī Ventspils mēra vadītā partija "Latvijai un Ventspilij". Karikatūras autors Bulavs toreiz pauda viedokli, ka nekādas ētikas robežas nav pārkāpis. Viņaprāt, karikatūrās nedrīkst smieties par cilvēka fiziskajiem trūkumiem un reliģiju, taču pārējais ir atļauts.

Vilnis Bulavs dzimis 1973.gada 18.oktobrī Liepājā. 1991.gadā beidzis J.Rozentāla Rīgas mākslas vidusskolu. 1998.gadā absolvējis Latvijas Mākslas akadēmijas grafikas nodaļu, kur ieguvis mākslas maģistra grādu. Viņš ar saviem darbiem piedalījies Liepājas mākslinieku kopizstādēs, Bulavam bijušas arī vairākas personālizstādes.

Jau ziņots, ka vakar atklātajā izstādē "Apturi laiku Liepājā" ar saviem darbiem piedalās vairāk nekā 50 Liepājas un tās apkārtnes mākslinieki.