18. augustā pulksten 20 Romas dārzā ar Baltijas valstu džeza mūziķu apvienības "Baltic Jazz Trio" jaunākā albuma "Centenary" koncertprogrammu sāksies festivāls "Via Baltica".

"Baltic Jazz Trio" ir triju Baltijas valstu džeza mūziķu apvienība, un tajā muzicē Igaunijas kontrabasists Toivo Unts, Lietuvas pianists Daiņus Pulausks un sitaminstrumentālists Māris Briežkalns no Latvijas. Svinot visu trīs valstu simtgadi un vienlaikus arī trio pastāvēšanas desmitgadi, mūziķi šogad ir laiduši klajā otro studijas albumu "Centenary", kas tulkojumā nozīmē "simtgade" vai "gadsimts".

Kā par jauno albumu izsakās sitaminstrumentālists un trio izveidotājs Māris Briežkalns, tajā saglabāta "simtgades vēsturiskā aura un garša" kā Latvijas, tā arī Lietuvas un Igaunijas skaņās, jo līdzās trio pianista Daiņa Pulauska kompozīcijām albumā dzirdami džeza versijās pārstrādāti Baltijas valstu populārāko autoru skaņdarbi, tostarp Raimonda Paula veltījums mātei. Pārējie pārstāvētie komponisti ir igauņi Arvo Perts un Olavs Ehala, lietuvietis Mikalojs Konstantīns Čurļonis, kā arī mūsu pašu Pēteris Vasks.

Daiņus Pulausks ir viens no Lietuvas džeza ievērojamākajiem mūziķiem – pianists, taustiņinstrumentālists, atzīts grupu līderis un komponists. Toivo Unts ir Igaunijas džeza vadošais kontrabasists jau vairākus gadu desmitus, līdztekus viņš ir arī Igaunijas Nacionālās operas mūziķis. Unts dibinājis un vada starptautiskos festivālus "Nõmme Jazz" un "JazzTime". Māris Briežkalns ir Latvijas džeza aprites ass. Viņš ir festivāla "Rīgas Ritmi" mākslinieciskais vadītājs un producents, konkursa "Riga Jazz Stage" izveidotājs un Latvijas Radio skaņu ierakstu studijas vadītājs.

Festivāla "Via Baltica" programmā svētdien, 19. Augustā, pulksten 16 Kuldīgas Mākslas namā būs aktiera un režisora Ērika Vilsona veltījums mātei – monoizrāde "Mana Magadana", kas stāsta par viņa dzimšanas vietu Magadanu, Sibīrijā un atmiņām par to. Izrāde veidota pēc režisora bērnības atmiņām, mammas Zentas Vilsones vēstulēm un trimdā sarakstītajiem dzejoļiem, kā arī dienasgrāmatas fragmentiem par 2013. gada braucienu uz Magadanu kopā ar režisori Dzintru Geku un fondu "Sibīrijas bērni", kura izstādi festivāla ietvaros līdz 8. septembrim iespējams apskatīt Liepājas Svētās Trīsvienības katedrālē.

Biļetes nopērkamas Biļešu paradīzes kasēs un internetā www.bilesuparadize.lv. Skolēniem, studentiem, skolotājiem, pensionāriem un invalīdiem ir atlaides. Bērniem līdz 7 gadu vecumam, neaizņemot atsevišķu sēdvietu, ieeja ir bez maksas. Atgādinām, ka ir pieejamas arī VIP biļetes uz "Baltic Jazz Trio" koncertu sadarbībā ar restorānu "Roma", kurās iekļauta galdiņa rezervācija, dzērieni un uzkodas.

Festivāls "Via Baltica" ik gadu notiek augusta otrajā pusē, atceroties vēsturiskās akcijas "Baltijas ceļš" nozīmi visu trīs Baltijas valstu likteņos. Tradicionāli festivālu noslēgs Senās uguns nakts un bezmaksas koncerts Liepājas pludmalē. Šogad festivāls norisināsies Liepājā, Kuldīgā un Rudbāržos. Plašāk par festivālu interneta vietnē www.viacultura.lv, kā arī sociālajos tīklos twitter.com/ViaCulturaLV, draugiem.lv/viabaltica un facebook.com.

Festivāla rīkotājs ir nodibinājums "Via Cultura", un tas notiek ar Valsts Kultūrkapitāla fonda, Kuldīgas domes un Liepājas Kultūras pārvaldes finansiālu atbalstu.