Noslēdzoties laikmetīgās grafikas izstādei "Pēcgarša", 10. un 11.septembrī galerijā "Romas dārzs" norisināsies mākslinieču Lāsmas Pujātes un Ievas Nagliņas vadīta sietspiedes darbnīca, informē galerijas vadītāja Astra Dzērve.

Darbnīcas laikā mākslinieces iepazīstinās ar sietspiedes tehnikas īpašībām un plašo pielietojumu. Ikvienam būs iespēja apdrukāt līdzpaņemtu kokvilnas krekliņu, maisiņu vai citu apģērba gabalu, tādējādi piešķirot jaunu izskatu jau lietotām drēbēm vai veidot radošu apdruku uz jauna apģērba. Darbnīcas laikā tiks izmantotas jau iepriekš sagatavotas mākslinieču radītas oriģinālas sietspiedes formas, kā arī ar atspiežami trafareti un zīmogi.

Piektdien, 10.septembrī, no pulksten 16 līdz 18.30 sietspiedes darbnīca notiks Liepājas Bērnu mākslas skolas audzēkņu grupām. Savukārt sestdien, 11.septembrī no pulksten 11 līdz 15 uz sietspiedes darbnīcu aicināts ikviens interesents.


Sietspiede ir drukas tehnika, kas tiek plaši izmantota gan vizuālajā mākslā, gan produktu dizainā. Tā ir salīdzinoši vienkārša grafikas tehnika. Sietspiede radusies senajā Ķīnā jau mūsu ēras 2. gadsimtā. Eiropieši no Āzijas valstīm to pārņēma tikai 18.gadsimtā, bet ievērojamāko popularitātes uzplaukumu sietspiede piedzīvoja sešdesmitajos gados Amerikā, kad tā kļuva par slavenā mākslinieka Endija Vorhola iecienītāko tehniku.

Sietspiedes tehnikā svarīgs ir sieta izgatavošanas process. Vispirms tiek uzzīmēts grafisks melnbalts zīmējums, tad izprintēts uz pauspapīra vajadzīgajā apdrukas izmērā. Tālāk tiek sagatavots siets – uz koka rāmja uzstiepts sieta audums. Tad sākās sarežģītākā darba daļa – pustumsā uz sieta tiek uzklāta uz gaismu reaģējoša emulsija. Kad tā nožuvusi, notiek gaismošanas process uz gaismas galda. Visas zīmējuma melnās līnijas un melnie laukumi bloķē gaismu, un emulsija nereaģē, bet izgaismotajās vietās emulsija sakalst, veidojot izturīgu un ūdens necaurlaidīgu lakas kārtu. Rezultātā iegūst šablonu, kuru ērti daudzkārt lietot.

Nodarbība ir ap 1 stundu un 15 minūtes gara. Iepriekšēja pieteikšanās, zvanot 29489547. Dalības maksa 5 eiro.

Pasākuma apmeklējumu iespējams nodrošināt cilvēkiem, kas ir vakcinēti pret "Covid-19" vai to izslimojuši un var to apliecināt ar "Covid-19" sertifikātu. Dodoties uz pasākumu, aicinām līdzi ņemt derīgu, personu apliecinošu dokumentu. Pie ieejas tiks nodrošināta sertifikātu un dokumentu pārbaude.

Laikmetīgās grafikas izstāde "Pēcgarša" skatāma līdz 11.septembrim. Izstādes un sietspiedes darbnīcas norisi atbalsta Grafikas kamera un Liepājas Kultūras pārvalde.