Drošības policija šodien ierosinājusi kriminālprocesu par situāciju ar "Swedbank", kad, nepatiesi izplatot informāciju, mēģināts panākt destabilizāciju valstī.

Kaut arī nedēļas nogales ažiotāža ir pierimusi, vēl šodien Liepājā daudzviet bija vērojamas rindas pie bankomātiem.

Par kriminālprocesu šodien pēc valdības sēdes žurnālistiem paziņoja Ministru prezidents Valdis Dombrovskis (V) un iekšlietu ministrs Rihards Kozlovskis (ZRP).

"Baumas izplatītas apzināti ar mērķi destabilizēt situāciju Latvijā," sacīja premjers. Tāpēc kriminālprocess sākts par nepatiesu ziņu izplatīšu par finanšu sistēmas stabilitāti.

Kozlovskis apstiprināja, ka tiesībsargiem versijas par notikušo esot vairākas un tikšot veikts apjomīgs darbs un analīze. Tiks izvērtēts, vai baumu avots ir citas bankas, finanšu sistēma, vai arī avots ir meklējams ārpus Latvijas. "Tiks vērtētas un precīzi atstrādātas visas versijas," sacīja ministrs.

Savukārt premjers atzina, ka baumu izplatīšana esot piemeklēta apzināti, to saskaņojot ar notikumiem ap "Latvijas Krājbanku". Dombrovskis atkārtoti uzvēra, ka šīm baumām nav pilnīgi nekāda pamata un banku sistēma ir stabila.

Jau ziņots, ka radītas lielākas ažiotāžas dēļ Latvijas reģionos, bet vēlāk arī Rīgā pie bankomātiem pulcējās desmitiem cilvēku. Sākotnēji garākās rindas bija pie "Swedbank" bankomātiem, bet, kad nauda no tiem bija izņemta, radās jauns baumu vilnis, un cilvēki metās arī pie pārējo banku bankomātiem.

Piemēram, Jelgavā garas rindas veidojās ne tikai pie "Swedbank" bankomātiem, bet arī pie citu banku naudas izmaksas automātiem - "SEB", "Nordea", "Danske banka", "Ge Money" un citiem. Jelgavnieki stāstīja, ka dzirdējuši baumas par "Swedbank" bankrotu, tāpēc steidz izņemt naudu no kontiem.

Kaut arī oficiāli šādai informācijai neviens apstiprinājumu nav guvis, tā izplatījusies baumu ceļā. Daudzi saņēmuši zvanus no ģimenes locekļiem ar aicinājumu nekavējoties izņemt naudu no "Swedbank", jo banka it kā esot bankrotējusi. Kādai sievietei šo vēsti paziņojusi meita, kas dzīvo Carnikavā, tāpēc viņa steigusies no laukiem uz pilsētu, lai nepazaudētu pēdējo naudu.

Vairāki cilvēki atzina, ka rindā iestājušies tāpēc, ka garāmejot pamanījuši lielos pūļus pie bankomātiem, tāpēc drošības labad arī paši nolēmuši izņemt skaidru naudu. Vairāki aģentūras LETA aptaujātie iedzīvotāji sacīja, ka naudu no citu banku bankomātiem steigušies izņemt tāpēc, ka saņēmuši informāciju, ka "Swedbank" automāti nestrādā.

Ziņas par rindām pie bankomātiem aģentūru LETA sasniedza arī no citām Latvijas vietām - Valmieras, Tukuma, Liepājas, Dobeles utt. Visi aptaujātie aģentūrai LETA atzina, ka uz bankomātiem devušies, baumu vadīti.