Par jaunām iespējām tūristiem Kurzemes pusē portālam Delfi.lv stāsta Kurzemes tūrisma asociācijas pārstāve Aija Neilande.


Talsu novadā lepni stāv Firkspedvāles muiža, kas šobrīd apskatei pieejama pēc 18 mēnešus ilgušajiem atjaunošanas darbiem.


Firkpedvāles muiža. Foto no kurzeme.lv.


Saldus novadā O. Kalpaka muzejs "Airītes" jaunajā sezonā gatavojas paplašināt ekspozīciju muzeja ēkas otrajā stāvā, kur apmeklētāji interesantā un mūsdienīgā veidā varēs iepazīties ar muzeja izveidi un attīstību. Muzeju direktors Roberts Sipenieks cer, ka Muzeju naktī varēs atklāt jaunu aktivitāšu trasi ar uzdevumiem, kas būs piemērota dažādām vecuma grupām, un to būs iespējams patstāvīgi iziet arī laikā, kad muzejs būs slēgts. Savukārt kino un foto vēstures ekspozīcija lauku sētā "Ziķi" Zirņu pagastā 2019. gadā saņēma "Lielā Jēkaba" balvu nominācijā "Kolekcija ar laika rūdījumu".


Jaunajā tūrisma sezonā "Ziķi" Zirņu pagastā piedāvā aplūkot arī strausus. Foto no kurzeme.lv.


Jaunmoku pils katru gadu piedāvā arvien jaunas aktivitātes. Šogad Meža muzejā iespējams apskatīt jaunas septiņu Latvijas mežos dzīvojošo rāpuļu mulāžas. Papildināta arī interaktīvā ekspozīcija "Mežs un tā nozīme cilvēka dzīvē", kurā, aplūkojot dzīvnieku un putnu izbāžņus, saklausot balsis, aptaustot kažoku paraudziņus un pēdu nospiedumus, ikviens atradīs ko interesantu un izmēģināšanas vērtu.


Interesanti jaunumi arī no Pētera Tutāna pinēja darbnīcas un viesu nama "Kalndaķi".


Kārklu klūgu pīšana Latvijā jau bijusi sena nodarbe. Tukuma pusē meistari šo arodu turpina, pārmantojot prasmes no senčiem.


Tāda ir Pētera Tutāna pinēju darbnīcā, kura šogad piedāvā lielisku iespēju ne tikai darboties pīšanas meistarklasēs – no pāris stundām līdz pamatīgām mācībām ilgākā laika posmā –, bet arī iespēju nakšņot skaistā viesu namā.


Savu pirmo viesu uzņemšanas vasaru piedzīvos arī jaunatklātais Kuldīgas industriālā mantojuma tornis jeb Adatu tornis. Tā četros stāvos izvietotā interaktīvā ekspozīcija stāsta par adatas izmantošanas vēsturi, kā arī par laiku, kad Kuldīgā bija Baltijas guberņā lielākā adatu fabrika. Kāpjot tornī, var sajusties kā tālajā 1888. gadā, jo fonā dzirdama tikpat kā īstu adatu fabrikas darba duna, kuru ik pa laikam apstādina skaļais pārtraukuma signāls, kurš regulāri iztraucējis arī apkārtējo iedzīvotāju mieru.


Adatu tornis. Foto no kurzeme.lv.


Šeit var redzēt rūdītas dzelzs stiepli, kas izvijusies cauri četriem stāviem, no tās agrāk būtu izgatavots 1000 adatu.


No torņa ceturtā stāva var paskatīties uz Kuldīgas vecpilsētas torņiem caur adatas aci, bet uz jumta platformas pārsteigs burvīgais skats pāri senajiem Kuldīgas vecpilsētas dakstiņu jumtiem.


Kuldīgas novada Padures pagasta "Medulājos" nesen tapusi melnās keramikas darbnīca "Saules ceplis", kur enerģētiski vērtīgus darbus rada un ar gadsimtos pārbaudīto svēpēšanas jeb dūmošanas tehnoloģiju iepazīstina māksliniece Madara Atiķe. Keramiķe ar prieku viesiem ierāda pamatiemaņas, lai katrs pats varētu izveidot savu trauku, kuru pēc cepļa kurināšanas vest līdzi uz mājām.


Saules ceplis. Foto no kurzeme.lv.

Pirms trim gadiem Kurzemes baroka un klasicisma arhitektūras pērle Kabiles muiža, kura ilgus gadus bija pamesta, nonāca uzņēmēju Agates Eniņas un Laumas Grīvas rokās, kuras šajā neilgajā laikā muižu izglābušas no aizmirstības un padarījušas par īstu tūristu magnētu. Muižas velvētajos pagrabos saglabājies unikāls 18. gs. interjers, un šobrīd tur ierīkota Kabiles muižas vīna darītava.


Apkopojot senās leģendas par vīna darīšanu baronu laikos un izmantojot augstvērtīgas izejvielas, šeit tiek radīti muižas vīna darītavas dzērieni.


Apciemojuma laikā viesus iepriecina ne tikai dzērienu degustācijas un gūtā pieredze par vīna un sidra darīšanas mākslu, bet arī saimnieču stāsti par muižas vēsturi un restaurācijas procesu.


Arī Liepājā turpinās darbs pie apskates objektu atjaunošanas un labiekārtošanas. Zirgu salā ir izcila pastaigu taka, kas stiepjas līdz ezerā uzbūvētajam putnu vērošanas tornim. Pastaiga šeit ļauj justies kā daļai no dabas rāmā rituma.


Zirgu salā ir ierīkotas pastaigu laipas, divas skatu platformas, piknika vietas, āra trenažieri un izveidota plaša autostāvvieta.


Zirgu salā uzsākta arī Dabas mājas būvniecība. Dabas māja būs kā zinātnes centrs, kurā būs apskatāmas bezmaksas ekspozīcijas. Jāpiebilst, ka 2020. gada pavasarī tūristiem no jauna apskatei būs pieejams Liepājas Sv. Trīsvienības katedrāles tornis.


Atjaunotais Liepājas Sv. Trīsvienības katedrāles tornis. Foto no kurzeme.lv.


Šis gads ventspilnieku un pilsētas viesu dzīvē būs īpašs – Ventspils svin savas pilsētas pastāvēšanas 730. gadadienu. Šī gada dāvana pilsētas iedzīvotājiem būs Ostas promenādes pagarinājuma atklāšana, kas būs unikāla vieta ostas skatu un vēstures baudīšanai. Taču tas vēl nav viss –


jaunajā teritorijā iecerēti vairāki ielas papildinājumi, kas kalpos gan kā savdabīgi un unikāli dizaina elementi, gan tūrisma objekti.


Zīmīgi, ka daudzi no iecerētajiem elementiem piedzīvos savu otro mūžu, jo savulaik godam kalpojuši ostas darbībā. Ostas promenādi papildinās apskatei novietotais loču kuģis "Rota", boju galerija un citi ar kuģniecību saistīti elementi.