Vasaras kulminācijā no 19. līdz 21. jūlijam Liepājas Latviešu biedrības namā bez maksas varēs apskatīt krāšņu liliju ziedu ekspozīciju, informēja Biedrības nama sabiedrisko attiecību speciāliste Dace Dēliņa-Lipska.

Jau divpadsmito reizi biedrības namā liliju audzētāji rādīs savu kolekciju krāšņās pārstāves, un interesenti varēs baudīt gan ziedu skaistumu, gan neatkārtojamo smaržu. Izstādē piedalīsies liliju audzētāju biedrības "Lilium Balticum" dalībniece Maruta Audare, kura ir ilggadēja izstāžu dalībniece un pieredzējusi audzētāja. Savu kolekciju eksponēs arī zemnieku saimniecības "Amaranti" saimniece Inguna Vālodze, kas liliju ziedu audzētāju saimei pievienojusies 2003. gadā un šobrīd piedāvā apskatīt un iegādāties plašu liliju šķirņu ziedu un sīpolu klāstu.

Atskatoties vēsturē, pirmā publikācija par lilijām Latvijā lasāma 1805. gadā Johana Cigras dārzniecības izveidotajā katalogā, kur minētas piecas liliju sugas. Savukārt pirmā liliju izstāde Latvijā notika 1986. gadā. Trīs gadus vēlāk Nacionālais botāniskais dārzs organizēja Starprepublikānisko liliju audzētāju sanāksmi, un neilgi pēc šī notikuma liliju audzētāji un interesenti no Latvijas, Lietuvas, un Igaunijas dibināja pirmo neatkarīgo audzētāju apvienību Baltijas republikās – asociāciju "Lilium Balticum".

Zieda nosaukums atvasināts no latīņu lirium – lilija. Viena no senākajiem kultūraugiem, tā  sastopama Ziemeļamerikā, Āzijā un Eiropā. Senās Ēģiptes mākslas darbos lilija attēlota jau pirms 4000 gadiem. Kristietībā baltā lilija simbolizē nevainību, šķīstību un svētumu. Tas ir Jaunavas Marijas zieds, kas bieži redzams sakrālās mākslas darbos un tika audzēts klosteru dārzos. Jaunu intereses vilni lilijas piedzīvo 19. gadsimtā un 20. gadsimta sākumā, kad tās aizvien vairāk tika audzētas kā krāšņumaugs dārzos.

Izstādes darba laiki: 19. jūlijs – 12.00–19.00; 20. jūlijs – 10.00–19.00; 21. jūlijs – 10.00–19.00.

Pateicoties Liepājas valstspilsētas pašvaldības finansiālajam atbalstam, ieeja izstādē ir bez maksas.