Trešdien, 18. septembrī, Liepājas valstspilsētas integrētā mobilitātes rīcības plāna līdz 2035. gadam izstrādes ietvaros Liepājas Centrālās administrācijas telpās notika ekspertu un speciālistu tikšanās, kuras laikā tika diskutēts par mobilitātes vīziju un attīstības scenārijiem Liepājā, kā arī izvērtēta esošā transporta un mobilitātes situācija pilsētā, informē pašvaldība.
Tikšanās sākumā Liepājas Centrālās administrācijas izpilddirektora vietnieks būvniecības jautājumos Didzis Jēriņš klātesošos iepazīstināja ar Liepājas transporta infrastruktūras plānotajiem un īstenotajiem projektiem. Savukārt tikšanās turpinājumā Liepājas valstspilsētas integrētā mobilitātes rīcības plāna līdz 2035. gadam izstrādātāji SIA "Ardenis" speciālisti iepazīstināja ar esošo situāciju un analīzi satiksmes jomā, kā arī diskusijai un izvērtējumam piedāvāja vairākus mobilitātes attīstības scenārijus, kas balstās uz videi un veselībai draudzīgu pārvietošanās paradumu veicināšanu un ilgtspējīgu mobilitāti. Plāna izstrādātāji arī uzklausīja speciālistu priekšlikumus un idejas.
Dalībnieki vienojās, ka līdz 2035. gadam konceptuāli jāīsteno "Reālais jeb sabalansētās attīstības scenārijs", kas paredz velosipēdu un sabiedriskā transporta lietotāju skaita palielināšanos, multimodālu braucienu skaita pieaugumu (ar dažādiem, savstarpēji savienotiem transporta veidiem), kā arī lielāku bezemisiju transportlīdzekļu īpatsvaru privātajā un sabiedriskajā transportā un zemākus mājsaimniecību budžeta tēriņus ikdienas mobilitātei. Tāpat dalībnieki vienojās, ka nākotnē jāveicina vienota maršrutu tīkla, biļešu un tarifu sistēmas izveide sadarbībā ar Dienvidkurzemes novadu.
Galvenie ieguvumi iedzīvotājiem no šāda scenārija īstenošanas būtu tādi kā uzlabota kājāmgājēju infrastruktūra, kā arī velotransporta un sabiedriskā transporta izmantošanas ērtība un pieejamība visiem sabiedrības locekļiem, kā arī samazināts ceļā pavadītais laiks un transportlīdzekļu nobraukums. Savukārt pilsētvides galvenie ieguvumi būtu uzlabota gaisa kvalitāte, samazināts transporta radītais trokšņa līmenis un mazāks ceļu satiksmes negadījumos cietušo cilvēku skaits.
Mobilitātes plāna mērķis ir identificēt nepieciešamās izmaiņas, lai radītu priekšnoteikumus Liepājas valstspilsētas iedzīvotāju mobilitātes paradumu maiņai, mūsdienīgai transporta infrastruktūras attīstībai, vietējā un reģionālā sabiedriskā transporta un mikromobilitātes veicināšanai, kā arī dzelzceļa un autoostas attīstībai.
2025. gada sākumā plānota ekspertu tikšanās par sagatavoto mobilitātes plāna 1. redakciju. Mobilitātes plāns būs publiski pieejams un iedzīvotājiem būs iespējas sniegt savus priekšlikumus un komentārus arī tā tapšanas procesā.
Nākotnē šis dokuments kalpos arī kā instruments finanšu resursu piesaistei mobilitātes jomā.
Par Liepājas valstspilsētas integrētā mobilitātes rīcības plāna līdz 2035. gadam izstrādi Liepājas valstspilsētas pašvaldība 2024. gada 27. jūnijā ir noslēgusi līgumu ar iepirkuma konkursa uzvarētāju SIA "Ardenis". Saskaņā ar iepirkuma darba uzdevumu, mobilitātes plāna 1. redakcija ir jāsagatavo līdz 2024. gada 27. decembrim, savukārt gala redakcija līdz 2025. gada 30. septembrim.
Mobilitātes plāns tiek izstrādāts projekta "Plāni ilgtspējīgas pilsētvides mobilitātes rīcībām (PUMA)" ietvaros ar Eiropas Savienības starpreģionu sadarbības programmas URBACT IV finansiālu atbalstu.
Liepājniece Paula Gurecka gūst panākumu starptautiskās sacensībās