Latvijas Lielo pilsētu asociācija (LLPA) vienojusies ar labklājības ministru Gati Eglīti (JKP), ka no nākamā gada nepieciešams valsts atbalsts mājokļu pabalstu nodrošināšanai, aģentūru LETA informēja LLPA.

Vienota izpratne esot panākta, ņemot vērā "Covid–19" pandēmijas ietekmi un elektroenerģijas resursu cenu kāpumu. Tāpat abas puses vienojušās, ka nepieciešams izstrādāt speciālu atbalsta risinājumu noteiktām nabadzības riskam pakļautām iedzīvotāju grupām, paredzot plašāku mājokļa pabalstu saņēmēju loku nekā tas šobrīd noteikts.

Tikšanās laikā LLPA norādīja uz to, ka mājokļa pabalsta jaunais aprēķina modelis ievērojami palielinās slogu uz pašvaldību budžetiem, uzsverot, ka tas ar steigu jārisina.

"Runājot ar Labklājības ministru Gati Eglīti un ministrijas speciālistiem, konstatējām, ka būtībā jaunais sociālās palīdzības regulējums ir radījis sarežģījumus iedzīvotājiem gandrīz visās lielajās pilsētās – no Liepājas līdz Daugavpilij. Iedzīvotāji vēršas pēc palīdzības, bet pašvaldībām nākas atteikt, jo aprēķina modelis izslēdz daudzas iedzīvotāju grupas. Un visvairāk tas skar vientuļi dzīvojošos pensionārus, personas ar invaliditāti, kā arī cilvēkus ar zemiem ienākumiem," skaidro LLPA prezidents, Liepājas mērs Gunārs Ansiņš (Liepājas partija).

Tikšanās laikā Eglītis esot atzinis, ka izprot pašvaldību situāciju, norādot, ka nepieciešams turpināt diskusiju par valsts budžeta līdzfinansējuma piešķiršanu pašvaldībām atbalsta mehānismu nodrošināšanai iedzīvotājiem un mājokļa pabalsta aprēķina formulas pilnveidošanai.

Jaunā mājokļa aprēķina pieeja paredz visā valstī vienādu mājokļa pabalsta aprēķināšanas, piešķiršanas un izmaksas kārtību un Ministru kabineta līmenī nosaka izdevumu pozīciju minimālās normas mājokļa pabalsta apmēra aprēķināšanai. Atbalsta novirzīšana caur sociālo pabalstu ir mērķēta un sasniedz pašu nabadzīgāko iedzīvotāju daļu, kam tiek sniegts lielāks atbalsts nekā līdz šim. Tomēr vienlaikus no saņēmēju loka šobrīd esot izslēgtas personas ar nedaudz augstākiem ienākumiem, kuras mājokļa pabalstu saņēma līdz šim.

Šogad lielāku finansējumu pašvaldības novirza garantētā minimālā ienākuma (GMI) pabalsta izmaksai. 2020.gadā GMI pabalstam izlietoti 5,2 miljoni eiro, 2021.gada deviņos mēnešos – 7,1 miljons eiro.