Latvijas audžuģimeņu biedrības (LAB) bērniem ‘piektdien, 11.jūlijā, bija iespēja iepazīties ar hidrogrāfu darbu un izbraukt ar kuģi „Kristiāns Dāls”.

Pateicoties Latvijas Jūras administrācijai (LJA), LAB bērniem bija iespēja doties vienas dienas ekskursijā uz Liepāju. „Ekskursijas mērķis bija iepazīstināt bērnus ar hidrogrāfu kuģi „Kristiāns Dāls”, doties izbraucienā pa Liepājas ostu un pastāstīt par hidrogrāfu darbu,” pastāstīja LAB vadītāja Ilze Golvere.

Sarma Kočāne, LJA sabiedrisko attiecību speciāliste, pastāstīja, ka šī tradīcija aizsākās jau 2006.gadā, kad 21.jūnijs oficiāli tika pasludināts par hidrogrāfu dienu. „Nebija skaidri pateikts, kā šī diena jāatzīmē, jo katrā valstī to dara citādāk, piemēram, rīko dažādas konferences vai sporta spēles,” stāsta Kočāne. „Tā nu mēs nolēmām šo dienu atzīmēt šādi, iepazīstinot šos bērnus ar jūrniecības nozari.”

Kočāne atzina, ka parasti šis pasākums tiek rīkots 21.jūnijā, bet šogad šajā datumā hidrogrāfi bija ļoti aizņemti, un tādēļ tas tika pārcelts uz 11.jūliju, dienu pirms Jūras svētkiem.
Šogad pasākums tika rīkots tieši Liepājā, un tādēļ portālam bija iespēja ieskatīties tā norisē.

Ekskursijā bija ieradušies 11 bērni no Rīgas. Bērni bija priecīgi par šo pasākumu, par iespēju redzēt un piedzīvot ko jaunu un mazliet iepazīt Liepāju, jo vairāki no viņiem šajā pilsētā bija pirmo reizi. Bērnu sejās bija manāms neviltots smaids, kad kuģis sāka ceļu, lai dotos jūrā. Kāds pat priekā izsaucās: „Es jau redzu jūru!”.

Pēc garā ceļa no Rīgas bērni tika cienāti ar pīrādziņiem un dzērieniem. Kad bija nobaudīts cienasts, pasažieri tika aicināti iepazīties ar hidrogrāfu darbu. Kuģa kapteinis ļāva bērniem iemēģināt stūrmaņa vietu, un hidrogrāfi Bruno Špēls un Roberts Streičs izskaidroja, ar ko tieši viņi nodarbojas, un parādīja, kā notiek ostas dziļuma mērīšanas darbi. Katram tika dota iespēja uzdot sev interesējošos jautājumus.

Golvere pastāstīja, ka šis pasākums ir daļa no sociālās integrācijas programmas. „Mērķis ir celt bērnu pašvērtējumu, lai viņi varētu justies vienlīdzīgi savu vienaudžu vidū. Ir svarīgi, ka bērns kaut kur ir bijis, kaut ko ir redzējis, lai arī viņam skolā ir ko pastāstīt un nav jākaunas.”

Pēc Golveres teiktā, viens no galvenajiem uzdevumiem ir paplašināt šo bērnu redzesloku. „To mēs cenšamies panāk, iepazīstinot bērnu ar pēc iespējas vairāk sfērām, kas viņiem ir svešas un nepieejamas.”

Kočāne atzina, ka šis pasākums ir arī iespēja bērnus pievērst ar jūrniecību saistītām profesijām. „Latvijā tāpat, kā visā pasaulē trūkst izglītotu jūras virsnieku. Varbūt kāds no viņiem nākotnē atcerēsies šo dienu un, iespējams, dosies studēt uz Latvijas Jūras akadēmiju vai Liepājas Jūrniecības koledžu, un vēlāk ieņems svarīgu amatu jūrniecības nozarē.”

Arī Golvere atzina, ka varbūt sākumā bērni nepievērsīs uzmanību tam, ko viņiem pastāstīja par šo profesiju, bet nākotnē tas atgriezīsies atmiņā un, iespējams, kāds saistīs savu nākotni ar jūrniecību.
Pasākums noslēdzās Liepājas jūrmalā, kur katram no bērniem tika dota iespēja pastaigāt pa baltajām smiltīm un pamērcēt kājas jūrā.

„Mēs esam ļoti pateicīgi tiem cilvēkiem, kuri palīdz noorganizēt visus šos pasākumus, un tiem, kuri palīdz atrast sponsorus. Šajā gadījumā, liels paldies no mūsu puses tieši Sarmai Kočānei un LJA,” sacīja Golvere. Tāpat biedrība būs pateicīga visiem, kuri būs gatavi šos bērnus sagatavot skolai, piedaloties projektā „Skolas bērniem jāiet skolā”.

LAB mērķis ir veicināt bāreņu un bez vecāku gādības palikušo bērnu audzināšanu ģimeniskā vidē. Informācija par iespēju palīdzēt ir pieejama LAB mājaslapā.