Pagājušās nedēļas nogalē, 9. augustā,  Liepājas Simfoniskajam orķestrim (LSO) bija gods atklāt 3. Starptautisko Piano.lt vasaras festivālu Viļņā.

Festivāls norisinājās Viļņas Gleznu galerijas „Art Gate” omulīgajā pagalmā un pirmo LSO  uzstāšanos Lietuvas galvaspilsētā tiešraidē translēja Lietuvas Radio Klasika, informēja LSO sabiedrisko attiecību vadītāja Iveta Vēvere.

Vairāk kā 1000 klausītāji Liepājas Simfoniskā orķestra izpildījumā baudīja skaisto, bet ļoti reti spēlēto 20. gadsimta itāļu komponista Otorīno Respīgi simfonisko poēmu „Romas svētki”. „Tas ir komponista „Romas triloģijas” noslēdzošais darbs – garākais un sarežģītākais, bet vismazāk zināmais tieši tāpēc, ka visretāk spēlētais lielā orķestra sastāva dēļ. Lai izveidotu nepieciešamo 11 sitēju grupu, piesaistījām papildspēkus ne vien no Latvijas, bet arī no Lietuvas kolektīviem,” stāsta Liepājas Simfoniskā orķestra vadītājs Uldis Lipskis. Pasaules pirmatskaņojumu šis skaņdarbs piedzīvoja 1929. gadā Kārnegī zālē Ņujorkas Filharmoniskā orķestra un itāļu diriģenta Artūro Toskanīni izpildījumā.
Vasarīgā koncerta otrajā daļā orķestris kopā ar jauniem, bet Lietuvas publikai jau ļoti labi zināmiem un iemīļotajiem pašmāju solistiem – mecosoprānu Lauru Zigmantaiti, tenoru Rafailu Karpi un basu Raimundu Juzuiti – atskaņoja populāras ārijas, svītas un uvertīras no Rietumeiropas komponistu operām – Mocarta „Dons Žuana”, Rosīni „Seviļas bārddziņa”, Doniceti „Mīlas dzēriena”, Bizē „Karmenas” un daudzām citām. Pie Liepājas Simfoniskā orķestra diriģenta pults pirmo reizi stājās vācu diriģents Daniels Inbals. „Itāliešu mūzikā un operu mūzikā viņš jūtas kā zivs ūdenī un, neskatoties uz jaunajiem gadiem, var redzēt, ka viņam ir milzīga pieredze,” saka Uldis Lipskis.
Privāto vasaras festivālu Viļņā jau trešo gadu organizē „Piano.lt” un Aleksandrs Šimelis sadarbībā ar Gleznu galeriju „Art Gate”. Festivāla programma ir ļoti plaša un daudzpusīga – armēņu mūzika, džeza stīgu kvartets, krievu balalaika un Aleksejs Arčipovskis, Lietuvas Krievu drāmas teātris ar oriģinālu programmu „Body Percussion”, Haidna oratorija „Gadalaiki”, Baltkrievijas TV un Radio koris un citi.
Pirms ziemas koncertsezonas atklāšanas 20. septembrī Liepājas Simfoniskais orķestris vēl plāno sniegt koncertus šo sestdien, 17. augustā, atklājot 16. Starptautisko garīgās mūzikas festivālu Liepājā un 1. septembrī Rīgā, piedaloties skaistās kultūras pils „Ziemeļblāzma” simtgades svinībās.