Ar divām savām godalgotajām filmām sestdien, 29.jūnijā, pulksten 18 un 20 kultūras namā "Wiktorija" viesosies amerikāņu režisors Ari Golds. Portāls irliepaja.lv mazliet parunājās ar tālo viesi.


ASV scenārists un režisors Ari Golds (Ari Gold) par savām filmām saņēmis dažādus apbalvojumus, tostarp studentu "Oskaru" (īsfilma "Helikopters"), divreiz – ikgadējā ASV mūzikas un kino festivāla "SXSW" (No dienvidiem līdz dienvidrietumiem) balvu "Labākā filma", Losandželosas starptautiskā filmu festivāla (ARPA) balvu "Labākais amerikāņu kinorežisors" un daudzus citus.


Jaunākais darbs "The Song of Sway Lake" ("Sveja ezera dziesma", taču angliski sway nozīmē šūpoties, līgoties, un filmā nozīme ir arī šim tulkojumam), kas uzņemts pērn, ir piedalījusies 48 filmu festivālos un ieguvis augstāko atzinību vairāk nekā ducī no tiem.

Kadrs no filmas "Sveja ezera dziesma".

Ari Golda iepriekšējais darbs, kulta komēdija "Adventures of Power" (Povera piedzīvojumi), par kuru "NY Magazine"  rakstīja: "Viena no smieklīgākajām pēdējo gadu filmām", arī saņēmusi neskaitāmus apbalvojumus un ir izrādīta festivālos, sākot no Jūtas štata ASV līdz Karlovivariem Čehijā.


Ari Golds filmā "Adventures of Power".

Visbeidzot – Ari Golds ir saņēmis arī tādu neparastu "High Times Magazine’s" (ievērojamākais marihuānu popularizējošais žurnāls ASV – irliepaja.lv) balvu kā "Gada zālītes pīpētājs" (Stoner of the Year) un ierakstīts Ginesa pasaules rekordu grāmatā kā visu laiku lielākā "gaisa bungu" ansambļa vadītājs uz zemes. Kas attiecas uz "Zālītes pīpētāja" balvu, tad, kā portālam atzina režisors, – tā ir vislielākā ironija, jo viņš nekad neesot lietojis narkotikas, taču balva piešķirta par narkodīlera lomu filmā ar nosaukumu "Groove".


Kāpēc esat Latvijā un ko darāt šeit, tik tālu no ASV?
Šis ir savāds stāsts – kad mēs ar dvīņubrāli Etanu bijām bērni Sanfrancisko, tikām ierauti vietējās manifestācijās par Baltijas valstu brīvību. Nejaušības dēļ es beigās nesu Latvijas karogu, bet mans brālis – Lietuvas. Mēs pat nezinājām, kur šīs valstis atrodas, bet kādiem cilvēkiem bija iepatikušies dvīņi, un vietējā baltiešu komiteja nolēma, ka esam pietiekami fotogēniski, lai atrastos kameru priekšā pie Krievijas vēstniecības.


Mana filma "The Song of Sway Lake" arī šķiet tāda, kas varētu būt filmēta šeit. Tā ir par vasaru uz ezera un krievu viesi, kurš ienes pārmaiņas ģimenē, kad tā apmeklē savu ezera māju. Tā ir par nostalģiju, vecu mūziku un kultūru sadursmi. Man ir sajūta, ka tā varētu būt filmēta Latvijā – ar Latvijas dabas poēziju un šīm vasaras dienām.


Vai Ari Gold ir jūsu pseidonīms?
Ari Gold ir mans īstais vārds. Taču tas ir arī mana drauga Adriana pseidonīms TV šovā, kas saucas "Entourage" – šova producents to man nozaga. Par atbildi uzfilmēju video (to var noskatīties ŠEIT).


Vai varat atklāt kaut ko vairāk par sevi?
Es cenšos rast prieku un klātbūtnes sajūtu šajā pasaulē, un arī cilvēku rases un dabas izdzīvošanas iespējas. Varbūt vienam cilvēkam tas ir par daudz, bet tas ir tas, kas naktīs neļauj man aizmigt!


Vai vairāk esat mūziķis, rakstnieks vai režisors?
Esmu mūziķis, lai pats sev atgādinātu par prieku, ko sniedz radīšana. Citas mākslas formas varbūt ir tuvākas manai sirdij, bet, tā kā filmu uzņemšana prasa gadus, brīži, kad jūtos pilnībā saplūdis ar dzīves viļņiem, ir ļoti reti. Mūzika palīdz savienoties ar tiem.


Vai tiesa, ka esat uzņēmis tikai divas mākslas filmas ar desmit gadu pauzi, taču tās abas ir bijušas ļoti veiksmīgas?  
Naudas piesaistīšana filmai prasa ilgu laiku, un cita starpā es arī spēlēju rokgrupā, un tikko pabeidzu savu pirmo romānu. Neesmu bijis pilna laika kinorežisors, lai gan arvien vairāk un vairāk esmu ieinteresēts fokusēties tieši uz filmu uzņemšanu. Mani panākumi ir vairāk mākslinieciskajās kategorijās, ne finansiālajās, taču nebūtu slikti arī mazliet nopelnīt kādu dienu. Tomēr vissvarīgākais ir izstāstīt stāstus, kas spēj atvērt cilvēku sirdis. Ja mākslinieks to nevar, tad, manuprāt, viņam nav jēgas nodarboties ar mākslu. Jo tas ir mākslas mērķis.


Latvijā labi pazīst aktieri Makoliju Kalkinu, bet ne viņa brāli, kurš spēlē jūsu jaunākajā filmā "The Song of Sway Lake". Kāpēc izvēlējāties tieši Roriju Kalkinu? Ko varat pastāstīt par viņu?
Viņš perfekti atbilda filmas varoņa tēlam. Tēlam, kurš ir nomākts, salauzts slavenas karaliskās ģimenes – izdomātas Amerikas karaliskās ģimenes – bērns. Rorijs Kalkins to saprata, jo viņš, būdams slavena bērna-aktiera brālis, nesa šo sajūtu sevī. Viņam bija īstais gars, salauztais jūtīgums. Viņš ir līdzīgs saskrāpētai 78 apgriezienu platei. Viņu nomāc pārāk lielais ģimenes vēstures svars.


Rorijs Kalkins (no kreisās) filmā "Sveja ezera dziesma".


Savā pirmajā filmā "Adventures of Power" jūs esat arī galvenās lomas – "gaisa bundzinieka" – atveidotājs. Vai tā bija vienīgā reize, kad esat darbojies arī kā aktieris?
Man ir bijušas dažas mazas lomas citās filmās, bet es pēc tā īpaši netiecos. Tas tiešām ir tikai kaut kas, ko daru, kad draugs mani palūdz piedalīties filmā. Man gan ļoti patīk aktiermāksla. Taču atšķirībā no rakstīšanas tā ir īslaicīga nodarbe. Filmā "Adventures of Power" tā ir absurda loma – kāds, kurš mēģina radīt kaut ko no nekā, "gaisa bundzinieks", un man bija sajūta, ka es nespēšu nevienu citu pierunāt to spēlēt.


Jūsu pirmā filma bija komēdija, otrā – romantiska melodrāma. Kas būs nākamā?
Esmu uzrakstījis ļoti ambiciozu stāstu par bērniem, kuri mēģina izdzīvot, jo ekoloģiskā situācija kļūst aizvien sliktāka. Tas ir gan ambiciozs, gan komisks, gan nopietns, gan spēcīgs, gan maģisks stāsts, un man vajadzēs studiju, kur ar to strādāt. Viens es to nevaru. Pārāk dārgi! Bet man tas ir ļoti svarīgs un es arī domāju, ka tā ir laba atbilde tam, kas šobrīd notiek pasaulē. Tas norāda sava veida garīgo ceļu mūsu planētai.


Vai arī trešā filma nāks klajā ar desmit gadu intervālu?
Ceru, ka ātrāk! Tas būtu labāk planētas dēļ!


Vai iespējams, ka jūs savu nākamo filmu uzņemtu Latvijā vai precīzāk – Liepājā?  
Es priecājos par šejienes jaunās kultūras enerģiju, kas cieši saistīta ar dziļu vēsturi.


Nekad nevar zināt!


Ko vēl jūs vēlētos pateikt cilvēkiem, kuri lasīs šo interviju?
Gribu iedrošināt cilvēkus rakstīt man, ja viņiem ir jautājumi – esmu sasniedzams @AriGold (Instagram) un AriGoldFilms.com!


Un ceru sestdien visus redzēt manu filmu seansos!