Kādai no Latvijas pilsētām nākamā iespēja kļūt par Eiropas kultūras galvaspilsētu varētu būt 2027.gadā, paredz Eiropas Komisijas (EK) nule pieņemtais priekšlikums.

Eiropas Komisijas pārstāvniecībā Latvijā aģentūru BNS informēja, ka jaunajā EK priekšlikumā noteikta secība, kā valstis līdz 2033.gadam izvirzīs pilsētas šā statusa iegūšanai. EK ierosina, ka pilsētas varēs nominēt ne tikai dalībvalstis, bet reizi trijos gados – arī esošās un potenciālās kandidātvalstis.

EK priekšlikumu apspriedīs Eiropas Parlaments un Padome, un galīgo lēmumu par turpmāko kārtību pieņems līdz 2013.gada beigām. Pašreizējā programma vēl turpināsies līdz 2019.gadam.

Kopš programmas izveidošanas 1985.gadā Eiropas Kultūras galvaspilsētas godu ir izpelnījušās jau 46 pilsētas. Eiropas Kultūras galvaspilsētas 2012.gadā ir Gimaraiša Portugālē un Maribora Slovēnijā. Eiropas kultūras galvaspilsētas statuss sniedz daudzus ieguvumus pilsētām un reģioniem. Lai gan tas galvenokārt ir kultūras pasākums, statusam ir nozīmīga sociāla un ekonomiska ietekme, jo īpaši tad, ja tas ir daļa no kultūrā balstītas ilgtermiņa attīstības stratēģijas, norāda EK.

Starptautiska žūrija 2009.gada rudenī par 2014.gada Eiropas kultūras galvaspilsētu izvēlējās Rīgu. Atlases konkursā no Latvijas piedalījās Cēsis, Jūrmala, Liepāja un Rīga.