Norādes brūnā krāsā, kas izvietotas šur un tur pilsētā, tūristus virza uz muzeju, Olimpisko centru un citām vietām. Pēc kādiem kritērijiem tās izraudzītas?
Ja šāda zīme norāda uz zinātkāres centru "Zinoo", ko vada Ieva Hmieļevska, bet radošās telpas "Ideju bode" vadītāja Krista Kalnarāja saņem pieklājīgu atteikumu, tad neviļus rodas jautājums: varbūt vajag vīru-deputātu, lai tiktu pie šādas norādes?
Taču tik traki tomēr laikam nav. Nelaime tā, ka Liepājas Reģionālais tūrima informācijas birojs (LRTIB), kuram pašvaldība uzdeva izstrādāt kritērijus, pēc kuriem tad piešķirt vai nepiešķirt "personīgo" norādi, šo uzdevumu nav paveicis. Tajā pašā laikā jaunas zīmes ik pa laikam pilsētā parādās. Piemēram, uz to pašu "Zinoo". Vai Karostas veikparku.
"Ideju bodes" īpašniece Krista Kalnarāja portālam pastāstīja, kā viņai veicies vai, pareizāk sakot, neveicies, kad izlēmusi lūgt pašvaldībai atļauju Jaunliepājā izvietot norādi arī uz radošo telpu "Ideju bode", kas izveidota ar mērķi sniegt atbalstu Liepājas māksliniekiem, dizaineriem, amatniekiem realizēt viņu darbus. Tāpat "Bodē" notiek izstādes, meistarklases, koncerti, tiek demonstrēts kino. Šajā pavasarī "Bodes" īpašnieki investēja tajā līdzekļus, paplašināja telpas, un tagad tur darbojas arī veselīgas ēšanas virtuve.
Nav brīnums, ka, ņemot vērā visu iepriekš sacīto un arī to, ka "Ideju bode" atrodas Jaunliepājā, kam vispār pašvaldība pievērš maz uzmanības, "Bodes" īpašniecei bija argumenti, lai pirms tūrisma sezonas sākšanās uzdrošinātos rakstīt iesniegumu pašvaldībai un lūgt "piešķirt" norādi, kas uz "Bodi"varbūt atvestu kādu tūristu vai pat vietējo, kam kaut kas no visa piedāvātā varētu interesēt.
Tomēr Kalnarāja saņēmusi atteikumu – vispirms no toreizējās LRTIB vadītājas Zanes Gailes, pēc tam arī no Tūrisma komisijas.
"Mani tur neuzaicināja, tāpēc nezinu, kādi bija tie kritēriji, kuriem "Ideju bode", kā tūristiem interesants objekts, neatbilda."
Komisijas priekšsēdētājs un vicemērs Jurijs Hadarovičs, kuram personīgi it kā neesot iebildumu, pēc tam esot uzdevis LRTIB izstrādāt jau pieminētos kritērijus. Taču laiks gājis, bet arī pēc pusotra mēneša no kritērijiem ne vēsts. Arī šobaltdien kritēriji joprojām "karājas gaisā".
Kalnarāja spriež, ka pašvaldībai varētu būt zināmi sarēģījumi, kritērijus izstrādājot – ja, piemēram, viens no nosacījumiem būtu, ka zīmes norāda tikai uz nekomerciāliem objektiem, tad daudzas nāktos noņemt. Savukārt pretējā gadījumā varbūt būtu jāuzliek tik daudz zīmju, ka tajās orientēties jau kļūtu apgrūtinoši. Kaut gan, saka Kalnarāja, viss atkarīgs no tā, kā tas tiek izdarīts. Viņa uzskata, ka Jaunliepājā varētu būt norāde, piemēram, uz vēsturisko Annas tirgus laukumu, kurā savukārt varētu atrasties baneris vai kas cits ar sīkākām norādēm uz apkārtesošajiem objektiem.
Jaunā LRTIB vadītāja Inta Šoriņa portālam sacīja, ka ir informēta par šo neatrisināto problēmu.
"Esam uzsākuši tūrisma norāžu inventarizāciju – kolēģi jau ir apzinājuši, kur kādas zīmes trūkst, kur nav precīzas, kur nav angļu valodā utt. Tas ir sākums. Esam nobrieduši risināt arī kritēriju jautājumu – ieviest sistēmu, kā tiek izskatīti šādi iesniegumi."
Šoriņa gan atzina, ka darba ir ļoti daudz, un šobrīd šis jautājums nav pats aktuālākais. Tomēr viņa arī saprotot, ka LRTIB pienākums ir gan atbalstīt vietējos uzņēmējus, gan piesaistīt cilvēkus, palīdzēt viņiem nokļūt, tur, kur nepieciešams.
"Kristas aktivitātes, ko viņa uzsākusi Jaunliepājā, manuprāt ir apsveicama iniciatīva."