Mirdzai Ķempei dzejnieces vārdā nosauktajā skvērā nevajadzētu palikt anonīmai un Olafa Gūtmaņa piemiņas istabai ir jābūt – tādi, lūk, Dzejas dienu secinājumi.
Pēc iepriekšējās irliepaja.lv publikācijas par "skumjo bezvārda sievieti" diskusija raisījās gan portāla komentāros, gan sociālajā tīklā facebook.com. No šīm diskusijām malā bija palikusi Mirdzas Ķempes tēla veidotāja tēlniece Ligita Ulmane-Franckeviča, ar kuru portāls sazinājās, lai noskaidrotu gan mākslinieces viedokli, gan diskusijas neatbildēto jautājumu – vai1989. gada 9. septembrī, kad pieminekli atklāja, bija vai nebija norāde par to, kam par godu veidots piemineklis.
Gandrīz trīsdesmit gadi tomēr izrādījās pārāk ilgs laiks, un arī tēla autore vairs nevarēja atcerēties, vai bija kāda norāde pie dzejnieces postamenta vai, kā ļoti pārliecinoši teica rakstnieks Ēriks Kūlis – pieminekļa kompleksā ietilpstošās akmeņu kompozīcijas pakājē.
Ulmanes-Franckevičas kolēģis Raimonds Gabaliņš strikti iestājas par to, ka "uz akmeņiem tekstu nekad nav bijis". Bijušas tikai gludas bronzas dekoratīvas joslas, "kuras vēlāk tika nolaupītas".
Arī dzejniece un pilsētas būvvaldes arhitekte Gunta Šnipke pārliecināta, ka ne uzraksta, ne paraksta nav bijis. Un to pašu viņai teikusi laukuma arhitekte Inguna Rībena.
Lai vai kā, Ulmane-Franckeviča portālam sacīja: "Norāde vajadzīga obligāti! Gan kam celts piemineklis, gan kad tas celts un kas to veidojis."
Pēc Šnipkes sacītā, arī Rībena "ļoti sirsnīgi iesaka" izvietot informatīvu plāksni "kaut kur netālu no pieminekļa".
Vēl vairāk – Šnipke jau pirms pāris gadiem sagatavojusi plāksnes tekstu un tulkotāja Kaija Strautmanis to profesionāli iztulkojusi angliski! Viss atdots pilsētas Tūrisma informācijas birojam, kurš it kā gatavojies plāksni pasūtināt.
Liepājas reģiona tūrisma informācijas biroja pašreizējā vadītāja Inta Šoriņa portālam apliecināja, ka "ir bijis šāds stāsts". Lai gan viņa tolaik birojā nestrādāja, kolēģes pastāstījušas, ka tāds plāns bijis.
Šķiet, Rakstnieku savienības Liepājas nodaļas biedriem vajadzētu būt īpaši ieinteresētiem, lai Ķempes piemineklis nepaliek anonīms. Linda Zulmane, kura šobrīd vada nodaļu, vēl nesen nebija pat nodaļas biedre. Taču viņa portālam apliecināja, ka ir gatava uzrakstīt "iesniegumu", par kuru iepriekš runāja Būvvaldes sabiedrisko attiecību speciālists Aigars Štāls, sakot, ka "līdz šim Būvvaldē nav iesniegts neviens priekšlikums".
Štāls arī minēja, ka "ir bijušas idejas šeit izcelt ne tikai diženo dzejas skolotāju, bet arī viņas audzēkņu, piemēram, Olafa Gūtmaņa piemiņu".
Dzejnieka dēls Dāvis Gūtmanis pret šādu priekšlikumu bija skeptisks, viņaprāt, laukumam būtu "grūti pievilkt klāt Olafu...". Taču Dāvis Gūtmanis ir rosinājis pašvaldību citādi iemūžināt dižākā Liepājas dzejnieka piemiņu, proti, piedāvājot telpu memoriālas istabas izveidei namā, kur Olafs Gūtmanis nodzīvoja ilgus gadus un kurš atrodas tieši blakus Ķempes skvēram.
"Katru gadu skvērā notiek kāds Dzejas dienu sarīkojums, kuru dzejnieki pēc tam varētu turpināt Olafa Gūtmaņa namā. Tur varētu atrasties arī Rakstnieku savienības Liepājas nodaļas telpas..."
Šādu ideju apveic arī Zulmane: "Tas būtu iedvesmojoši..."
Ideja pašvaldībā pārrunāta jau pērnajā ziemā, kad Zulmanes vēl nebija nodaļā, taču līdz šim tālāk nav tikuši ne rakstnieki, ne pašvaldība, ne mājas saimnieks, kurš šo domu gan neesot atmetis.
Dāvis Gūtmanis atzīst, ka nav izpildījis "mājasdarbu" – vēl neesot izrādījis memoriālās istabas un rakstnieku saieta telpas to potenciālajiem lietotājiem. Taču tā laikam būtu mazākā bēda. "Mājasdarbu" jau nav izpildījusi arī pašvaldība, kas joprojām pēta "juridiskos aspektus", tāpat arī rakstnieki, kuri gan, vismaz Zulmanes personā, tomēr izrāda patiesu ieinteresētību.
Šķiet, ka arī Ķempes pieminekļa anonimitātes novēršanā būtu jāpaveic pavisam niecīgi un viegli "mājasdarbi", kas pa spēkam jebkurai pašvaldības struktūrai. Tikai kura tad tos darīs? Tūrisma informācijas biroja vadītāja domā, un, iespējams, viņai ir taisnība, ka tas tomēr nav biroja uzdevums, ka ir vajadzīgs kāds cits, "kurš liek un kurš pieskata". Tā nu "mājasdarbi" kavējas...