"Vai man tikai tā izskatās, vai tiešām ar atkritumu pārstrādi Latvija vēl joprojām atrodas akmens laikmetā?" – šādu neglaimojošu jautājumu tviterī uzdevis lietuvietis Pauļus Jakelis. Nesen, staigājot pa Palangas daudzdzīvokļu namu kvartālu Palangā, nācās piekrist šim viedoklim: ja ne Latvijā, tad Liepājā esam gan akmens laikmeta līmenī! Vismaz atkritumu šķirošanas ziņā noteikti.
To apliecina kaut vai viens vienīgs fakts (bet, protams, šis nav vienīgais apliecinājums) – proti, neskaitāmos Liepājas daudzstāvu dzīvojamos namos katrā kāpņutelpā joprojām darbojas netīrie, izrūsējušie, smakojošie žurku midzeņi – padomjlaiku atkritumu vadi! Zinu no pieredzes, cik grūti ir iekustināt apsaimniekotāju un, jā, arī kaimiņus, jo ir taču tik ērti atvāzt (nereti salauztos) atkritumu vada vāku un samest stikla vai plastmasas pudeles, pārtikas atkritumus, avīzes, reklāmu kaudzes utt., u.t.jpr. Tas, ka nešķirotu atkritumu tarifi aug ar katru gadu un augs vēl ilgi, aizmirstas šo "ērtību" priekšā.
Sadzīves atkritumu šķirošanas konteineri Palangas mikrorajonā.
Savas pārdomas par sadzīves atkritumu apsaimniekošanas situāciju Liepājā portālam irliepaja.lv izteica arī pilsētas domes deputāte Ludmila Rjazanova. Viņa šo situāciju vērtē kā "absurdu":
"Vienas mājas iedzīvotāji var maksāt 6 eiro un vairāk no viena iedzīvotāja mēnesī par sadzīves atkritumu apsaimniekošanu, citā 1 eiro mēnesī. Atkritumu izvešanas grafiks ir saskaņots,
pustukši konteineri tiek izvesti un skaitās, ka tiek izvests pilns konteiners, bet faktiski puse ir gaiss, par ko maksā iedzīvotāji.
Kaut kas sistēmā nestrādā (tika vērota māja Toma iela 7 – viena mēneša garumā). Daži iedzīvotāji var atļauties samaksāt bargus rēķinus, dažiem mēs maksājam dzīvokļu pabalstus, un tas nozīmē, ka pašvaldība apmaksā "uzpūstus" rēķinus par atkritumu apsaimniekošanu. Lielās talkas laikā no apkārtējiem mežiem savācam, atkritumus, kas izvesti no pilsētas. Paļaujamies uz to, ka iedzīvotajiem ir jābūt zinošiem par atkritumu apsaimniekošanu. Bet vai visiem ir pieejams internets, lai izlasītu un saprast atkritumu apsaimniekošanas būtību? Ar iedzīvotājiem nestrādā. Plakātu izlikšana ar draudiem vai ar informāciju par soda apmēru nav darbs ar iedzīvotajiem. Par ko mēs runājam, ja daži māju apsaimniekotāji pat neorganizē māju sapulces, lai atskaitītos par iepriekšējo gadu un izrunātu darba plānu nākamam gadam (LNA). Atrunājas ar to, ka nav laika, daudz darba.
Arī iedzīvotājiem ir jābūt aktīviem, jo viņi maksā māju apsaimniekotajiem par māju apkalpošanu, tad arī ir jāprasa darba kvalitatīva izpilde un atskaite.
Ventspilī, kur ar sadzīves atkritumu apsaimniekošanu nodarbojas pašvaldības uzņēmums, katrs daudzdzīvokļu mājas iedzīvotājs maksā tikai 1,54 eiro mēnesī par sadzīves atkritumu apsaimniekošanu.
Visi konteineri ir pieejami, nav izbūvētas nekādas sētiņas un uzliktas videonovērošanas kameras, pilsēta nav piegružota, tā ir tīra.
Mēs runājam par atkritumu šķirošanu, bet manus priekšlikumus par atkritumu šķirošanas konteineru izlikšanu Liepājas kapsētu teritorijās joprojām nav realizējuši. Joprojām, aizejot uz Dienvidu kapiem, var redzēt, ka vienā konteinerā tiek iemestas gan puķes un koku lapas, gan stikla un plastmasas sveces, un mākslīgas puķes. Šos atkritumus pēc tam kādam ir jāšķiro, jātērē laiks. Neviena atbildīga amatpersona nereaģē. Bet ir iespēja nolikt konteinerus šķirošanai, un ticu, ka ar laiku cilvēki to novērtēs."
Informācija un atkritumu konteineri Palangā.
Portāls irliepaja.lv (arī žurnāls "Ir") jau rakstīja, kā atkritumu apsaimniekošana notiek Cēsīs, kur pašvaldība pretēji Liepājai saprot, ka ne ar sētiņām, ne tarifu diferencēšanu katras mājas gadījumam, bet
ar izglītošanas pasākumiem un pašu piemēru, kā arī ērtu un pieejamu šķirošanas infrastruktūru var sasniegt rezultātu.
Uzņēmuma "Latvijas Zaļais Punkts" apkopotajā pētījumā atklājies, ka 60% cilvēku, kuri nešķiro atkritumus, labprāt to darītu, ja vien būtu ērti pieejama infrastruktūra.
Turklāt, atgādina žurnāls "Ir", "organizēt atkritumu savākšanu ir pašvaldības pienākums" un pārmaiņu "ieviešanai vajadzīga aktīva pašvaldības rīcība".
26
3