Pēc nepilnas nedēļas, 31.oktobrī, noslēgsies būvprojekta minimālā sastāvā "Veselības veicināšanas centra būvniecība Miķeļa Valtera ielā 13, Liepājā" publiskā apspriešana, pēc kuras izšķirsies jautājums būt vai nebūt būvatļaujai (vēsturiskās Paulu Maksu Berči Vannu mājas pārbūvei būvatļauja jau izsniegta) un pašam veselības centram. Jo, kā publiskās apspriešanas sanāksmē, kas pirms nedēļas norisinājās Mākslas vidusskolas zālē Alejas ielā, skaidri un gaiši izteicās investoru pārstāvis un projekta vadītājs: "Ja nebūs četri stāvi, investīciju nebūs".
Tieši tas ir iemesls, kāpēc bija jārīko konkurss un kāpēc ir publiskā apriešana, jo spēkā esošie pašvaldības noteiktie apbūves rādītāji šajā pilsētas daļā noteic ēku būvniecību līdz divu stāvu augstumam. Pieļaujot izņēmumu, ja ir bijis konkurss un apspriešana ar pozitīvu rezultātu.
Paužot cerību, ka publiskās apriešanas rezultāts tiešām būs pozitīvs, tomēr ir jāpasaka arī – ja veselības centra lobēšanas (labā nozīmē) procedūra būtu notikusi citādi, neaizskarot liepājnieku pašcieņu, arī cerības uz pozitīvu rezultātu būtu labākas.
Nevar nepiekrist pilsētas arhitektam Uģim Kauguram, ka visi noteikumi, kādi mums ir, ir pašu, nevis kādas augstākas būtnes radīti, un mūsu pašu spēkos ir tos mainīt. Tāpat ir jāatzīst, ka Vannu mājas "trīsdesmit gadu kara" vēsture ir parādījusi – noteikumi IR jāmaina, jo pilsēta aug un attīstās (pat bez cilvēku palīdzības, kaut vai mazam kociņam izaugot par dižkoku), un pagaidām nav iemelsa šo attīstību bremzēt.
Diemžēl stāsts par jaunu noteikumu vajadzību publiski izskanēja post factum izsludinātajam metu konkursam,
un tas lepnajos liepājniekos rada zināmu aizvainojumu un sašutumu. Jo vairāk, ja investors nav kāds no mūsu pašu vidus, bet nāk no tuvākās kaimiņvalsts. Tas nekas, ka investoram ir pieredze šādu centru attīstībā un tas pat sola Liepājā radīt Baltijā modernāko spa centru, projekta attīstīšanā ieguldot 35 miljonus eiro.
Publiskās apspriešanas sanāksmē Alejas ielā aktīvākie bija pilsētas arhitekti, dizaineri, mākslinieki, atnācis bija arī kādreizējais pilsētas mērs Imants Vismins, kura valdīšanas laikā Vannu māja piedzīvoja tik neveiksmīgo privatizāciju, kā arī nedaudzi citu profesiju pārstāvji.
Skats no augšas uz Veselības veicināšanas centru, vizualizācija.
Izskanēja virkne jautājumu – gan par celtnes augstumu, gan auto stāvvietām, gan žoga esamību vai neesamību ap objektu, par to, kas ir un kas nav solīts investoram, un arī par tā reputāciju un finansēm. Atbildēja projekta līdzautors arhitekts Andris Kokins, Uģis Kaugurs, mērs Gunārs Ansiņš, diplomātiski pieaicinātais sapulces vadītājs arhitekts Gatis Didrihsons un investoru pārstāvis. Žoga nebūs, automašīnu stāvlaukumam vieta tiek meklēta Zvejnieku alejā, bet būves augstumam nav nozīmes, ja ir ievērota proporcija ar tuvumā esošo apbūvi, teic Andris Kokins. Par investora reputāciju šobrīd nav iemesla šaubīties, bet īsti spriest par to varēs, kad objekts būs pabeigts.
Kā jau iepriekš vēstīts, Veselības veicināšanas centra būvniecības iecere ir izstrādāta, pamatojoties uz pērnvasar notikušā ideju konkursa "Vēsturiskās Peldu iestādes pārbūve par SPA centru un teritorijas labiekārtošana Miķeļa Valtera ielā 13, Liepājā" rezultātiem. Konkursā 1. vietu ieguvušā darba konceptuālo risinājumu līdz būvprojektam minimālā sastāvā attīstījuši divi arhitektu biroji – konkursa vinnētāji pilnsabiedrība "ZGT" un "K Idea", kas piesaistīts kā pieredzes bagātāks spēlētājs.
Savu viedokli par iecerēto Veselības veicināšanas centru ikviens var izteikt, vai nu aizpildot anketu un iesniedzot Klientu apkalpošanas un pakalpojumu centrā Peldu ielā 5, 1. stāvā, vai elektroniski.
Vairāk informācijas par projektu, investoru, kā arī viedokļiem Ingas Ozolas publikācijā sabiedrisko mediju portālā lsm.lv.
Uzziņa
Veselības veicināšanas centrā paredzēts sniegt ārstniecības un skaistumkopšanas procedūru pakalpojumus ar ārstnieciskā minerālūdens pielietojumu, tostarp arī vietējā.
1. stāvā un pagrabstāvā paredzēta SPA zona ar zemūdens masāžu baseiniem un bērnu baseinu zonu, atpūtas zonu ar saunām, pirtīm un džakuzi baseinu. Paredzēts arī āra baseins ar zemūdens masāžām un saules vannām, kas izmantojamas visu gadu, bet uz jumta terases – āra baseins un sauļošanās zona, kas izmantojama sezonā.
Veselības veicināšanas centra viesu numuros paredzētas 376 gultasvietas.
Ēkai ir paredzēti četri virszemes stāvi un viens pagraba stāvs. Ēkas augstums – 16,50 metri.
7
8