Savāda sajūta pārņēma 4.maija priekšvakarā staigājot pa atjaunotā muzeja zālēm, kurās austrumu paklāji mijas ar Staļina un Ļeņina krūšutēliem, krievu šņabi, franču konjaku un padomju mākslu.

Vienā no otrā stāva zālēm izvietota arī kolekcija ar pirmās Latvijas brīvvalsts armijas formas tērptiem, mūsu armijas daļu karogiem, bet vitrīnās apskatāmi Latvijas valsts augstākie apbalvojumi.

Garām šai telpai, zvārguļiem šķindot, aizspurdz vēderdejotājas, lai  izstāžu zālē, kur vietu atradusi persiešu paklāju kolekcija, "Eiropas unikālo kolekciju festivāla "Vēsture bez robežām"" atklāšanas viesiem nodejotu ko eksotisku.

Napoleons, Krievijas cari, Staļins, Ļeņins, sarkani karogi, VDK regālijas... Liepājas kolekcionārs, kurš sakās joprojām esam uzticīgs kādreiz dotajam svinīgajam pionieru zvērestam... Joks? Droši vien.

Goda viesu pulkā cilvēki no Krievijas prezidentam Putinam pietuvināto aprindu loka, kuriem ir ne tikai Liepājā iegādāti īpašumi, bet arī lieli un visnotaļ kulturāli plāni attiecībā uz tiem.

Kopā degustējam 25 gadus izturētu konjaku, kas tiek ieliets no pudeles, kādas konjaku kolekcionāram, tirgotājam un "konjaka vēstneša" titula īpašniekam Edmondam Kelmickim vēl pirms neilga laika esot pasūtījusi smagi bankrotējusī "Snoras" banka, kas, kā zināms, līdzi parāva arī "Latvijas Krājbanku".

Gribot negribot jādomā, kas tās ir par zīmēm mūsu Neatkarības dienas priekšvakarā un kādu vēsti tās nes?

Varbūt ir jāsāk baidīties, ka šo impērisko un totalitāro režīmu priekšmeti un simboli var ko nelāgu iekodēt mūsu zemapziņā?

Un ka varbūt tas viss nemaz nav tik nevainīgi, kā izskatās?

Satversmes aizsardzības biroja direktors Jānis Kažociņš taču tikko brīdināja: "Krievija mūs atkal grib apvienot ar sevi" un arvien vērienīgāk izmanto šim mērķim "maigo varu", kā to ir arī atklāti deklarējusi savā jaunajā ārpolitikas koncepcijā".

Bet varbūt tomēr nav no kā un nevajag baidīties? Galu galā Staļins, Ļeņins un visas tās lietiņas, kas ar šiem abiem saistās un tagad aplūkojamas muzeja pagrabā, taču ir tikai sabrukušu totalitāru režīmu un impēriju liecības!

Kāds jau arī noteikti nāks tās aplūkot, ilgodamies un cerēdams, ka vēstures rats varbūt pagriezīsies atpakaļ. Taču mēs zinām, ka tā nemēdz notikt...

Un kapitālisms liek būt pragmatiskiem, emocijas noliekot malā – nu, ko darīt, ja ārvalstu tūristus Liepājā intersē gandrīz vai tikai Karostas cietums, un nevilina nekādi "atveseļošanas" piedāvājumi vai  pludmales baltās smiltiņas?  

Krievijas uzņēmējs, Eiropas takvondo savienības prezidents Aleksandrs Šļičkovs uzskata, ka Andra Skābes PSRS relikviju kolekcija, ko viņš iecerējis izvietot sava īpašuma – kādreizējā veikala "Māja" – trīs stāvos, jau nākamgad varētu kļūt par otru tūristu pievilināšanas objektu aiz Karosta cietuma.

No mārketinga viedokļa skatoties, viss pareizi – jāpiedāvā tas, ko tūrists grib pirkt.

Taču, atgriežoties pie "Vēstures bez robežām" – ja jau bijām tik drosmīgi, lai šīs ekspozīcijas atvērtu tieši mūsu Neatkarības dienas priekšvakarā, tad tā arī uz to saturu skatīsimies – kā uz pagātnes rēgiem, kas nekad neatgriezīsies.