19.maijā reģionālajā atkritumu apsaimniekošanas centrā SIA "Liepājas RAS" ieradās zinātniskās darbības vadošais speciālists Alessandro Di Marcio, sugu saglabāšanas un labturības speciāliste Elza Birbele un kuratore izglītības darbā Keita Barisa no Rīgas Nacionālā Zooloģiskā dārza. Pētījumi tiek veikti, lai labāk izprastu Austrumu kokvaržu (Hyla orientalis) stāvokli Latvijā, tai skaitā "Liepājas RAS" teritorijā, tekt uzņēmuma majaslapā liepajasras.lv.

Izpētes laikā tika secināts, ka šajā teritorijā kokvardes joprojām dzīvo, un tika paņemti nepieciešamie paraugi pētījuma vajadzībām, lai analizētu kokvaržu ģenētiku, iespējamo slimību izplatību un iegūtu morfoloģiskos datus (varžu svars, izmērs, krāsa u.c.). Tas ļaus nākotnē pilnvērtīgāk izprast to, kā nodrošināt sugas aizsardzību. Pēc paraugu paņemšanas vardes tika palaistas brīvībā to atrašanas vietā.

"Liepājas RAS" teritorijā kokvardes dzīvo vairāk kā 10 gadus, un, ņemot vērā, ka Latvijā kokvardes ir rets faunas pārstāvis, uzņēmums ir gandarīts par to, ka veicot savu pamatdarbību spēj nodrošināt šim abiniekam piemērotu vidi.

Kokvardes ir 3,5 – 5 cm gari abinieki. Parasti koši zaļas, bet krāsojums var atšķirties. Vēders gaišs. Kokvarde ļoti labi pārvietojas pa dažādiem zariem un lapām, pateicoties pirkstu galos esošajiem piesūcekņiem.

Parasti dzīvo dīķos, ap kuriem aug krūmi, kārkli, nodrošinot atbilstošu dzīvesvietu tās vajadzībām. Pārsvarā Austrumu kokvarde ēd dažādus pieaugušos kukaiņus, bet var ēst arī kāpurus. Dienas laikā tās slēpjas ēnainākos nostūros.

Austrumu kokvardes ir iekļautas Latvijas aizsargājamo sugu sarakstā un Starptautiskajā sarkanajā grāmatā (IUCN Red List).