Pasaules lielākais arhitektūras ziņu portāls archdaily.com raksta par Liepājas kanālmalas labiekārtošanas vīziju konkursu "Trīs tiltu ūdensmala" (Triple Bridge Waterfront).
Portāls, kuru zina un lasa arhitekti visā pasaulē, raksta, ka ir izvēlēti uzvarētāji Liepājas uzņēmuma "HMMD" (“Homemade Dessert”, iepriekš SIA "Dessert") rīkotajam arhitektūras konkursam "Trīs tiltu ūdensmala" jeb “Triple Bridge Waterfront”, kura dalībnieku uzdevums bija izstrādāt attīstības vīzijas Liepājas Vecās ostmalas teirtorijai starp bijušo kompleksu “Māja” un atpūtas centru “Libava” jeb no Vecās ostmalas 24 līdz Vecajai ostmalai 29.
Kā raksta archdaily.com, ir radīti tiešām pārsteidzoši dizaini, kuros uzvarētāji veiksmīgi apvienojuši mūsdienas ar vēsturisko fonu.
Apkopojot visus iesniegtos projektus, izvēlēti trīs uzvarētāji, kuri tika vērtēti pēc redzējuma un spējas apvienot daudzveidīgo un ekspansīvo vidi. Žūrija ņēma vērā arī katra dizaina potenciālu pakāpeniskai attīstībai un to, lai tas būtu saistošs gan vietējiem iedzīvotājiem, gan tūristiem.
Kā parasti “HMMD” rīkotā konkursa dalībnieki bija no visas pasaules, un trīs uzvarētāji ir no dažādām valstīm. Pirmās vietas ieguvēji ir no Ķīnas (Sun Yu un Zhao), otrā vieta tikusi Amerikas Savienoto valstu pārstāvjiem (XueKa Leung Yuen un Sze Kwan Wan) un trešā – dalībniekam no Vācijas (Pablo Rodrigess Parada).
archdaily.com raksta: "Liepāja ir pilsēta "pa vidu". To saista un veido gan vecās, gan jaunās pasaules tradīcijas, gan Baltijas jūra, gan sauszeme, kā Austrumu, tā arī Rietumeiropas ekonomika, politika un vēsture. Starp visiem šiem faktoriem pilsēta ir pieredzējusi karaļvalstu, impēriju, republiku un savienību veidošanos un norietu.
“Triple Bridge Waterfront” konkurss izaicina un stimulē meklēt atbildes uz jautājumu, kāds šajā pēdējā pusotrā desmitgadē, ko raksturo globālu epicentru un megapoļu izaugsme, būtu piemērotākais modelis to pilsētu attīstībai, kas ir samērā statiskas, reģionālas nozīmes un gadsimta, saukta arī par pilsētvides gadsimtu, garumā veidojusi vēsture un kultūra.
“Tripple Bridge Waterfront” konkursa ideja ir, ka ilgtspējīgu izaugsmi un attīstību kā senās, tā jaunās pilsētās nosaka publiskās telpas vitalitāte. “Tripple Bridge Waterfront” gadījumā, kā aprakstīts konkursa dokumentācijā, šai publiskajai telpai ir jāņem vērā dažādas specifiskas prasības. [..] Saņemtie pieteikumi ir ļoti dažādi – no formāli ikoniskiem, līdz askētiskiem un atturīgiem, no demonstratīviem līdz nenoteiktiem, no biotiskiem līdz sintētiskiem un no materiālistiskiem līdz ātri gaistošiem.
Izvēlēto projekta pieteikumu pārākums ir tajā, ka piedāvātie arhitektūras risinājumi ne tikai pēc būtības atbilst konkursa dokumentācijas izvirzītajām prasībām, bet plašākā mērogā kalpo konkursa fundamentālajam izaicinājumam un mērķim. Katrs no šiem projektu pieteikumiem uzbur iedomātu, tomēr konkrēti formulētu pilsētkultūras nākotni, ko veido publiskās telpas attīstību radošas stratēģijas.
Projektu iesniegumi tika vērtēti un atlasīti pēc vairākiem kritērijiem. Tai skaitā neparastas stratēģijas formulēšana; spēja apvienot dažādotu programmu ar projekta īstenošanas vietu; iespēja projektu realizēt pakāpeniski, pa fāzēm; autonoma, tomēr respektējoša attieksme pret Liepājas vēsturisko un mūsdienu fonu; rēķināšanās ar kanālmalas un ielu veidola publiskajām prasībām, spēja piesaistīt vietējos iedzīvotājus, viesus un tūristus.
Konkursā uzvarējušie pieteikumi sekmīgi atbilst visiem šiem kritērijiem, piedāvājot alternatīvas tradicionālās publiskās telpas struktūrai un formai.”
Kopuma konkursā tika iesūtīti 80 darbi no 26 valstīm, ko vērtēja starptautiska (Francija, Singapūra, Honkonga, ASV) žūrija desmit cilvēku sastāvā. Konkursa balvu fonds bija 5000 ASV dolāri, trīs pirmo vietu ieguvēji saņēma naudas balvu (3500$, 1500$ un 500$), bet vēl seši – atzinību. Vairāk sk.šeit, kā arī archdaily.com, kur lasāmas arī intervijas ar konkursa uzvarētājiem, kā arī vairāk pastāstīts par katru no projektiem.
Portāls jau rakstīja, ka HMMD (“Homemade Dessert”) arhitektūras konkursa "Trīs tiltu ūdensmala" jeb “Triple Bridge Waterfront” dalībnieku uzdevums bija izstrādāt attīstības vīzijas teritorijai starp veikalu "Māja" (Vecā ostmala 24) un atpūtas centru "Libava" (Vecā ostmala 29). Konkursa rīkotāji šo teritoriju (atpūtas promenāde) sadalījuši četrās atsevišķās zonās, atbilstoši to reģistrētajām adresēm – Vecā ostmala 25, 26, 27 un 28. Katrai no tām ir noteikts savs mērķis – restorāns vai kafejnīca, naktsklubs vai bārs, izstāžu vieta, tūristu izklaides atrakcijas.
Atpūtas promenāde, kas konkursa dalībniekiem šajā vietā jāparedz, savienos jau labiekārtoto Vecās ostmalas promenādes daļu aiz Tramvaja tilta ar topošo atpūtas parku Zirgu salā.
Reģistrēšanās konkursam tika slēgta 30.jūlijā. Konkurss bija atklāts, un no dalībniekiem netika prasīta arhitekta kvalifikācija. Piedalīties varēja gan individuāli, gan komandas (ar ne vairāk kā četriem dalībniekiem).
Ja iepriekš "HMMD" rīkoja konkursus arī sadarbībā ar pašvaldību, tad šajā reizē tā bija tikai "HMMD" iniciatīva.
"Doma ir piedāvāt pašvaldībai gatavus risinājumus kanālmalas labiekārtošanai, lai ir no kā izvēlēties. Ja vietējiem uzņēmējiem būs interese, tad arhitektu piedāvājums varētu būt kopā ar investīciju piedāvājumu," toreiz portālam sacīja konkursa rīkotājs"HMMD" projektu koordinators Lauris Ozols.