Komunālā pārvalde noslēgusi līgumu ar Saldū reģistrēto SIA "JAR Celtnieks un Co" par Liepājas muzeja teritorijas mūra žoga atjaunošanu.

To portālam apstiprināja Komunālās pārvaldes sabiedrisko attiecību speciālists Aigars Štāls.

Zināms, ka laikā no laikā no 1900.gada līdz 1902.gadam celtās ēkas mūra žoga tapšanā kā māceklis līdzdarbojies arī slavenais latviešu tēlnieks, Brīvības pieminekļa autors Kārlis Zāle.

SIA "JAR Celtnieks un Co" piedāvājums bija otrs zemākais no četriem piedāvājumiem robežās no 10 378, 75 līdz 35 938,51 eiro. Zemākā piedāvājuma iesniedzējs "Liepājas celtnieks" savu piedāvājumu galu galā atsauca.

Līguma summa kopā ar PVN ir 22 103,25 eiro (18 267,15 eiro plus PVN 3 836,10 eiro).

Būvnieks var rēķināties arī ar finanšu rezervi neparedzētiem darbiem 1 105,17 eiro apmērā.

Galvenie veicamie darbi ir mūra žoga pamatu atrakšana atsevišķos posmos, pamatu un mūra tīrīšana ar augstspiediena ūdens strūklu, žoga virsmas apmetuma remonts, špaktelēšana un krāsošana, skārda iesegumu montāža žoga horizontālai virsmai, kā arī dekoratīvo žoga pildiņu apstrāde ar hidrofobizatoru.

Darbu veicējam arī jāgarantē veiktā darba un materiālu kvalitāte trīs gadus pēc nodošanas ekspluatācijā un nepieciešamības gadījumā jānovērš garantijas laikā radušies defekti.

Darbi jāpaveic 60 dienu laikā saskaņā ar SIA "V projekts" izstrādāto ēkas fasādes vienkāršotās renovācijas dokumentāciju. Tā paredzēja ne tikai mūra žoga, bet arī muzeja galvenās ēkas piecu zelmiņu atjaunošanu. Taču, kā portālam sacīja muzeja direktore Dace Kārkla, šajā reizē piešķirtā summa pietiek tikai žoga atjaunošanai.

2014.gadā dome, cerot uz Eiropas fondu līdzekļiem kultūras mantojuma saglabāšanai, atbalstīja projektu, kas paredzēja  restaurēt gan muzeja ēkas fasādes zelmiņus, vitrāžu, vestibila kāpnes, mūra žogu un jūgendstila griestu gleznojumu. Tā kā nauda netika piešķirta, projektu neīstenoja. Taču, kā portālam apliecināja Kārkla, gan zelmiņu atjaunošana, gan kāpņu remonts, gan jūgendstila griestu atjaunošana joprojām ir aktuāli. Līdz galam nav paveikti arī muzeja galvenās ēkas fasādes defektu labošanas darbi, lai gan pirms gada vicemērs Vilnis Vitkovskis solījās pats personīgi sekot līdzi, lai defekti tiktu pilnībā novērsti.

Kapitāli remontdarbi uzsākti muzeja ekspozīcijas "Liepāja okupāciju režīmos" ēkā Ukstiņa ielā 7/9. Aizvadītajā nedēļā Būvvalde pieņēma ekspluatācijā remontu pirmo kārtu. Tās laikā novērsta galvenā problēma – ēkas pamatu hidroizolācijas trūkums, pastāstīja muzeja vēsturniece Sandra Šēniņa. Neesošās hidroizolācijas dēļ pirmā stāva ekspozīciju zālēs bojājušās sienas un pelējušas tapetes. Tāpat atjaunots fasādes šuvojums un noņemts vecais apmetums no ēkas galasienas, kas kādreiz bija savienota ar 1944.gadā bumbas izārdīto piebūvi.

Ukstiņa ielā pēc Agitas Lieģes izstrādātā projekta darbus veica uzņēmums "Būve LV", šajos darbos pašvaldība ieguldīja ap 20,7 tūkstošiem eiro, bez PVN.

Šajās dienās muzejs griezies pašvaldībā ar lūgumu piešķirt līdzekļus arī Ukstiņa ielas nama otrās kārtas remontam.

"Speciālisti uzskata, ka nepieciešamas turpināt pamatu hidroizolāciju – tas jādara arī no iekšpuses. Tāpat jāpārbūvē nama sultumapgādes sistēma, kas nav efektīva, gribam paplašināt zāli otrajā stāvā, kas kļuvusi par šauru, un paplašināt arī nacionālo organizāciju telpas – šie cilvēki jau sen to ir pelnījuši," stāsta Šēnina.

Muzeja speciāliste uzskata, ka jau tagad ir jādomā arī par ēkas atjaunošanas trešo kārtu, kurā būtu jāatjauno esošās pastāvīgās ekspozīcijas, kuras te atrodas kopš 2001.gada.