"Ko man darīt ar savu veco televizoru?" – jautā portāla irliepaja.lv lasītājs, kurš dažādās ar atkritumu apsaimniekošanu saistās mājaslapās (atkritumi.lv; bao.lv) atradis garus elektropreču nodošanas punktu sarakstus Rīgā, Jelgavā, Jūrmalā, Kuldīgā, Talsos un citur, tikai ne Liepājā.
Vai liepājniekam jāizmanto tumsas aizsegs, lai veco televizoru, ledusskapi, putekļsūcēju utt. slepus noliktu pie atkritumu konteineriem mājas pagalmā?
Nē, šādas nepieciešamības nav! Izrādās, Liepājā, iespējams, ir vēl labāk, nekā citur Latvijā, jo te ir ne tikai atkritumu savākšanas punkti (laukumi), bet ir arī iespēja piezvanīt, pieteikt savu vajadzību un nevajadzīgajai mantai pat atbrauks pakaļ!
Liepājas pilsētas pašvaldības administrācijas Vides nodaļas vadītāja Dace Liepniece-Liepiņa portālam irliepaja.lv skaidroja, ka elektropreces iespējams aizvest un bez maksas atstāt gan SIA "Eco Baltia vide" atkritumu savākšanas laukumā Ezermalas ielā 11, gan SIA "Vides pakalpojumu grupa" atkritumu savākšanas laukumā Kapsēdes ielā 3F.
Taču, kā portāls irliepaja.lv uzzināja SIA "Eco Baltia vide", šis uzņēmums liepājniekiem un grobiņniekiem piedāvā arī tādu pakalpojumu, kā savākt un bez maksas izvest jebkāda veida nolietotās un nederīgās sadzīves un elektrotehnikas iekārtas – veļas mašīnas, televizorus, ledusskapjus, plītis, datorus, monitorus, telefonus u.c.
Pieteikt elektroiekārtu savākšanu un izvešanu var gan juridiskas, gan privātpersonas, zvanot uz SIA "Eco Baltia vide" Liepājas Klientu apkalpošanas centru: tel. 22013939.
Elektronikas savākšanu Liepājā un Grobiņā uzņēmums nodrošina vienu reizi nedēļā – ceturtdienās. Elektronikas bezmaksas izvešana tiek nodrošināta no pieteicēja adreses. Tikai jāatceras, ka elektronikas savākšana notiek bezkontakta veidā.
Proti, visai pieteiktajai tehnikai tās izvešanas dienā jābūt novietotai ārpus ēkas un nožogotas teritorijas,
lai SIA "Eco Baltia vide" darbinieki tai varētu brīvi piekļūt. Daudzdzīvokļu namos, kuros ir pieejams lifts, elektroiekārtām ir jābūt iznestām kāpņutelpās vai novietotām pagalmā. Ja nav pieejams lifts, tad elektroiekārtām ir jābūt novietotām pagalmā.
Savācamajām elektroiekārtām ir jābūt neizjauktām, piemēram, ledusskapim jābūt ar kompresoru, televizoram – ar kineskopu, datoram – ar mātes plati u.tml.
SIA "Eco Baltia vide" sadarbībā ar Latvijas Zaļais punktu 20. aprīlī uzsāka Vislatvijas "Elektrotehnikas šķirošanas tūri", aicinot iedzīvotājus nodot vairs nevajadzīgās elektroiekārtas otrreizējai pārstrādei.
Kampaņa pirmajā posmā aprīlī un maijā nolietoto tehniku var nodot speciālajā tūres busiņā pie 28 "Maxima" veikaliem vairāk nekā 20 reģionos, Liepājā busiņš piestās 21 . un 22. maijā pie tirdzniecības centra "XL Sala", Klaipēdas iela 62.
Savukārt otrajā posmā no 1. līdz 30. jūlijam iedzīvotāji tiks aicināti tehniku nogādāt uz atkritumu šķirošanas laukumiem.
Visi kampaņas dalībnieki, nododot veco elektrotehniku, tiks reģistrēti izlozei par vērtīgām balvām – pirmajā posmā – veikalu "Maxima" dāvanu kartēm 50 eiro vērtībā, savukārt otrajā – jaunu telefonu, grīdas tīrīšanas robotu un televizoru.
Kampaņas rīkotāji atgādina, ka visa veida nolietotās un nederīgās sadzīves un elektroiekārtas tiek klasificētas kā videi kaitīgi atkritumi, jo var saturēt videi un cilvēkam bīstamas vielas. Ja baterijas vai elektroiekārtas netiek nodotas otrreizējai pārstrādei, tās, nokļūstot apkārtējā vidē, var radīt toksisku piesārņojumu, kas kaitē gan dabai, gan cilvēku veselībai. Elektroiekārtas un baterijas satur virkni bīstamu ķīmisku vielu, piemēram, svinu, kadmiju, alvu, dzīvsudrabu u. c.
"No nolietotajām elektroiekārtām ir jāatbrīvojas ar īpašu atbildību. Ik gadu Latvijas tirgū tiek izvietots aptuveni 25 000 tonnu elektroiekārtu. Prasības to atpakaļ savākšanai pērnā gada 1. jūlijā palielinājās no 40,5% uz 65%. Tas ir būtisks kāpums, ņemot vērā, ka katru nākamo tonnu atgūt ir arvien grūtāk. Kā pierāda pagājušajā un aizpagājušajā gadā īstenoto elektroiekārtu šķirošanas kampaņu rezultāti, cilvēkiem mājās glabājas patiešām liels apjoms nolietotās tehnikas. Vietām no vienas mājsaimniecības tika pieņemta pat teju tonna dažāda veida iekārtu jeb svara ziņā apmēram 20 vidēja izmēra ledusskapji. Ja gribam būt atbildīgi pret vidi, būtiski ir ne tikai pareizi sašķirot nevajadzīgo, bet pievērst uzmanību arī saviem patēriņa un preču lietošanas paradumiem. Aicinām būt atbildīgiem un ikdienā ieviest vismaz kādu no 5P principiem – pateikt "nē" nevajadzīgu lietu iegādei, pārskatīt jeb izvēlēties to, kas videi draudzīgs, pielietot vēlreiz, pārveidot un pārstrādājot. Ceram, ka šajā kampaņā šķirot gribētāju pulks vēl vairāk palielināsies, jo šķiršanās no nevajadzīgā patiešām var būt ērta un vienkārša," saka Latvijas Zaļā punkta direktors Kaspars Zakulis.
Kā liecina Eiropas Vides biroja aplēses, vidējais viedtālruņa kalpošanas laiks Eiropā pašlaik ir trīs gadi, portatīvie datori kalpo apmēram sešus gadus, savukārt veļasmašīnas un putekļsūcēji – attiecīgi 11 un sešus gadus.
11
3