Lai iepazīstinātu lasītājus ar Liepājas vēsturi, portāls turpina savu jauno rakstu sēriju "Kādas bildes stāsts". Šajā sērijā tiek apskatītas un aprakstītas fotogrāfijas no populārās Liepājas vēsturisko bilžu grāmatas "Pastaiga pa skaisto Liepāju", kuru biedrība "Liepāja 400" izdeva šāgada pavasarī.
Ceturtais stāsts ir par skatu uz pilsētas galveno maģistrāli – Lielo ielu.
Svētās Trīsvienības baznīcas pulkstenis nupat nošķindinājis vienu reizi – ir viens un piecas minūtes pusdienlaikā, un no valdes mājas puķainā vasaras kleitā iznāk kāda Putnu ielas nameļa saimniece no Velciema. Droši vien nupat kā samaksājusi iekavēto nekustamā īpašuma nodokļa daļu (vecajai valdes mājai vēl saglabājies no Kurzemes hercogistes laikiem mantotais abpusējais uzejas panduss). Nu gan valdes ierēdņi, darbveži un mašīnrakstītājas varēs ieturēt pusdienu!
Attēla fragments.
Lielajā ielā turpinās ļaužu kustība. Gar valdes māju, kas kādreiz, 18. gadsimta vidū, bija piederējusi pašam Kurzemes hercogam Pēterim Bīronam kā privāti apartamenti ar 11 istabām, grobiņniece, somu labajā rokā un pāri plecam pieturot vasaras mēteli, steidzīgi soļo uz daktera Brēma klīniku Uliha un Vītolu ielas stūrī. Viņai pretī uz Tirdzniecības tilta rāmu soli slāj kāds lauku māju saimnieks no Medzes – Grobiņas kurpniekam stellētos zābakos un pašaustā pusmētelī. Nupat no dzelzceļa stacijas puses pienācis tramvajs ar borta numuru 15, un no tā izkāpuši daži braucēji pirktās goda drānās, kāds kungs pat ar eklkšķena krūtežu un gaišpelēku platmali galvā.
Liepājas ielu ainavas neatņemams "piederums" ir ratiņstūmējs. Nupat vīrs nolīgts aizstumt līdz Rīgas ielai visai smagu mantu – E. Ančes mēbeļu tirgotavā Tirgoņu ielā 5 klienta nopirktu drēbju skapi un pāris Vīnes krēslu. Stūmējam grūti, lūk, atkal ratiņu ritenis iesprūdis starp tramvaja sliedēm.
Lielās ielas pāru numuru pusē aptuveni tāda pati rosīga aina – zem gaišu vasaras marķīžu pārkarēm jauns liepājnieks (varētu būt kāds būvuzņēmēja palīgs) ar plānu aktīm rokā soļo uz Rožu laukuma pusi. Gaidot klientus, savu dienas papirosu izsmēķēt iznācis "Rīgas apģērbu nama" komijs no Lielās ielas 24. Gatavās manufaktūras veikala īpašnieki bija Ābrams un Jēkabs Šēri. Kā veikala apakšnomnieks 1936. gadā, šaurā vitrīnā reklamēdams savu drogu preču klāstu, bodītē (toties uz pašas Lielās ielas!!!) iemitinājies Ābrams Levins. Viņa drogu preču piedāvājumu vitrīnā redzama Drēzdenas farmaceitu 1907. gadā patentētās un Eiropā populārās zobu pastas "Hlorodont" reklāma.
Skaistās vasaras dienas liepājnieku "parādi" fotogrāfijā vizuāli noslēdz divas jaunas dāmas, draudzenes, no kurām viena šorīt ar rīta vilcienu nupat kā ieradusies no pašas Rīgas. Lielās ielas 22. namā, Zamueļa Berga lielveikalā "Modes preces un cepures" jaunās dāmas piemērījušas dažas vasaras galvassegas, turpat Marka Hiršmana bufetē nobaudījušas pupiņu kafeju, tās satikšanās priekā dodas uz pludmali.
Attēla fragments.
Grāmatu "Pastaiga pa skaisto Liepāju", kurā ir vairāk nekā 200 vēsturisko bilžu, mūsu pilsētā var iegādāties grāmatnīcās "Zvaigzne ABC", "Jānis Roze" un "Globuss", Liepājas reģiona tūrisma informācijas birojā, viesnīcās "Promenade Hotel" un "Art Hotel Roma", kā arī pašā biedrībā "Liepāja 400", zvanot 26559809.
7
0