Lai iepazīstinātu lasītājus ar Liepājas vēsturi, portāls turpina savu jauno rakstu sēriju "Kādas bildes stāsts". Šajā sērijā tiek apskatītas un aprakstītas fotogrāfijas no populārās Liepājas vēsturisko bilžu grāmatas "Pastaiga pa skaisto Liepāju", kuru biedrība "Liepāja 400" izdeva šāgada pavasarī. Trešais stāsts ir par namu Rīgas ielā 11.

Šī Rīgas ielas ainava ar Berči projektēto īres un veikalu māju nr. 11 foto albūma skatītāju apbur ar savu Jaunliepājas mierpilno ritmu. Te nebija vietas Vecliepājas steigai. Te cieņpilni pilsoņi, varbūt mazāk rocīgi, nekā aiz kanāla, tilta otrā pusē, dodas savās dienas gaitās. Vissteidzīgākais laikam ir kāds nupat Dzelzceļa darbnīcās agro maiņu beigušais metālstrādnieks, kas skubīgi min sava "ozolnieka" pedāļus uz tilta pusi.  Taču pie mazā augļu veikala skatloga kungam gaišajā vasaras mētelī mazliet jāuzgaida, jo Fenšer jaunkundzei nupat atvesti svaigi bumbieri. Mehāniskās darbnīcas, mūzikas priekšmetu un velosipēdu pārdotavas kopīgās durvis arī vēl slēgtas, tāpat kā drogu tirgotava un šineļu drēbnieka K. Jakobsona darbnīca. Nupat tik kā atvērti Liepājas alus, augļu, vīnu un zeltera tirgotavas loga vitrīnas slēģi, kas mājas kreisajā galā – tur veikaliņā nupat ienākuši divi Rīgas kungi.

Rīgas ielas nams Nr.11 ir vēlīns, toreiz Liepājas un Aizputes pilsētu galvenā arhitekta Paula Maksa Berči, projekts. Liepājas būvkomisija to apstiprinājusi 1898.gada 2. martā. Divu stāvu īres dzīvojamās istabas un beletāžas stāvā veikalu telpu pasūtītāji bija Dānijas karaļvalsts pilsoņi Viktors Hagens un Johans (Ivans) Soldani, kam tajā laikā Liepājā bija reģistrēts eksportpreču nams "Hagens & Soldani".  Šie paši kungi Dārza ielā 17 plašā teritorijā bija īpašnieki metāla apstrādes fabrikai ar aptuveni 3 tūkstošiem nodarbināto un to parasti sauca par Liepājas Kapseļu fabriku.

Taču gadsimta beigās "Hagens & Soldani" saimnieciskās lietas vairs nebija tik spožas, un pēc ugunsgrēka un fabrikas pirmā bankrota nācās meklēt citus darbības virzienus. Lūk, tad arī tapa šis visai necilais un netik prestižā vietā izvēlētais divu stāvu sarkano ķieģeļu nams. Tajos gados, kaut arī paralēli arhitektūrā jau mutuļoja dinamiskās jūgendstila līnijas, tomēr pseido gotikas formas vēl tika zīmētas pasūtītāju ēku fasādēs, kam vizuāli bija jāpauž stabilitāte un tradīcijas. "Hagens & Soldani", kaut bija spiesti meklēt citus namu Bānūža ielā, tagad Rīgas ielā 11, būvkomisija pieņēma lietošanā. Ēka ar nelielām izmaiņām saglabājusies līdz mūsu dienām – ar stāvām, seklām smaiļarku fasādēm un puslokos būvētiem četriem logiem augšpusē.  

Kopš 1898.gada pēc ugunsgrēka "Hagens & Soldani" bija izstājušies no Kapseļu fabrikas akcionāriem un pievērsās tirdzniecības starpniecībai un jūras transportam. “Hagens & Soldani", bet pēc dažiem gadiem "Soldani & Štunci" un "Hagens & Jorgenfeld" uz šaurās, bet konkurentu pilnās laipas mēģināja ar savu sabiedrību tvaikoni "Greenan" transportēt emigrantus no Liepājas uz Mēmeli (Klaipēdu) regulāros reisos divreiz nedēļā.

Īsi pirms kara savstarpēji radniecīgās transporta firmas bija mēģinājušas Latvijas muižās iepirktus šķirnes zirgus transportēt no Liepājas uz Brazīliju, taču reiss izputināja liepājniekus.

"Hagens & Soldani" pievērsās citam – jaunais piedāvājums bija lauksaimniecības minerālmēslu eksports no Rīgas superfosfāta fabrikas Mīlgrāvī uz Krievijas Melnās jūras ostām. Superfosfātu – Ca(H2PO4)2+2CaSO4 – jeb tautas valodā kaulu miltus ar piekrastes kuģīšiem transportēja uz Liepāju un uzglabāja plašā mājas pagalma noliktavās. Taču 1903.gada rudenī arī te notika nelaime – minerālmēslojuma mucu pildījums  ilgstošajā lietū un sērskābes vidē bija izrasījis spīķera ķieģeļu eroziju. Rezultātā, sabrūkot noliktavas pārsegumam, gruveši nonāvēja pāri smagā važoņa zirgu un nosmacēja pašu braucēju.

Rīgas iela 11 pēc I pasaules kara piederēja namīpšniekam J. Godšalkam, bet kopš 1932.gada kalpoja Liepājas apriņķa pašvaldībai kā kantoris ar sarīkojumu zāli un nelielu pagastveču viesnīcu.            

Grāmatu "Pastaiga pa skaisto Liepāju", kurā ir vairāk nekā 200 vēsturisko bilžu, mūsu pilsētā var iegādāties grāmatnīcās "Zvaigzne ABC", "Jānis Roze" un "Globuss", Liepājas reģiona tūrisma informācijas birojā, viesnīcās "Promenade Hotel" un "Art Hotel Roma", kā arī pašā biedrībā "Liepāja 400", zvanot 26559809.