Muzikants un uzņēmējs, kluba "Fontaine Palace" un brīvdabas izklaides vietas "Gypsy Camp" īpašnieks Stīns Lorenss (skatuves vārds Louie Fontaine), aizvadītās nedēļas nogalē rīkoja "Gypsy Camp" vasaras sezonas atklāšanu, bet pirms tam pie viņa esot ieradušies 25 pilsētas būvvaldes un dažādu citu oficiālo iestāžu pārstāvji, lai meklētu, kur "piesieties", portālam irliepaja.lv stāsta uzņēmējs.


Pirms trim gadiem – 2020.gadā – "Gypsy Camp" durvis vēra restorāns-bārs "Rita’s Margarita", kas bija iekārtots vietā, kas pirms tam piecpadsmit gadus tikusi izmantota kā brīvdabas skatuve. Kā nereti tas notiek, restorāns-bārs darbu uzsāka, pirms visi dokumenti bija būvvaldes prasībām atbilstoši sakārtoti. Un pēc ilgstošām diskusijām ar būvvaldi uzņēmējs no idejas par restorānu-bāru uz skatuves atteicies, jo legalizēšana būtu pārāk dārga un sarežģīta. Tāpēc Lorenss šogad atgriezies pie būves iepriekšējā lietojuma – brīvdabas skatuves.


Pirms diviem gadiem, kad risinājās diskusija ar būvvaldi, Lorenss esot vaicājis pilsētas arhitektam Uģim Kauguram: "Kas man ir jādara, lai legalizētu "Gypsy Camp"?"


Atbilde bijusi, ka vajadzētu izstrādāt būvprojektu minimālā sastāvā.

"Sekojot šim padomam, mēs to arī izdarījām, taču tad pēkšņi viedoklis mainījās, un tika pieprasīti būvprojekti pilnā sastāvā. Esmu iztērējis 22 tūkstošus eiro arhitekta pakalpojumiem par nevajadzīgiem papīriem!" – Lorenss ir sašutis. Jo īpaši par to, ka šāds projekts tiek prasīts arī būvei, kas pēc savas būtības ir vienkārša nojume (skatuve), un pilna projekta izstrāde šādai nojumei būtu nesamērīgi dārga.


"Turklāt iepriekš pilsēta vairākkārt saviem pasākumiem ir nomājusi no manis šo teritoriju un skatuvi, bet tagad pēkšņi es to vairs nedrīkstu lietot."


17.februārī SIA "Fontaine Ent." esot saņēmusi vēstuli no būvvaldes, kurā jautāts par plāniem attiecībā uz "Gypsy Camp" šajā gadā. Aprīlī uzņēmējs nosūtījis atbildes vēstuli. Cita starpā tajā paskaidrots, ka 2022.gadā ekspluatācijā nodotas jaunbūves – skatuve koncertdarbībai un nojumes bāra un virtuves vajadzībām, "kurās 2023.gada sezonā tiks organizēta vasaras kafejnīcas un koncertvietas darbība".


"Gypsy Camp" skatuve. Foto: irliepaja.lv.


Uz šo vēstuli atbildi neesot saņēmis. "Ja man būtu pateikts, ka situācija ir mainījusies, un man ir jāizdara tas un tas, un tad būs OK, es to darītu, bet atbildes nebija un nav joprojām."


Lorenss norāda, ka arī kultūras nams "Wiktorija" ekspluatē brīvdabas skatuvi, kas ne ar ko neatšķiras no tās, kāda ir viņam. Līdzīgu diskrimināciju viņš jūtot arī salīdzinājumā ar Juliannas pagalmā esošo bāru "Wood Stock".


"Vienreiz pie manis atbrauca policija, jo cilvēki bija sūdzējušies par pārāk skaļu mūziku. Tobrīd "Gypsy Camp" neskanēja mūzika, tā nāca no bāra "Wood Stock". Un policisti nedarīja neko, jo "Wood Stock", lūk, esot īpaša atļauja, un viņi drīkst atskaņot skaļu mūziku arī pēc pulksten 23," – stāsta Lorenss.


Tas liekot domāt, ka Liepājā daži ir vienlīdzīgāki par citiem,

un ka tas, kas notiek ar "Gypsy Camp" īpašnieku, "ir personīgi".


"Es Latvijā dzīvoju jau četrdesmit gadus, jūtos kā latvietis, un gribētu vienlīdzīgu attieksmi pret sevi, bet varas iestādes izturas pret mani tā, ka citādi kā par rasismu to nevar nosaukt!" – sašutis ir uzņēmējs.


Viņš pavīpsnā, ka neesot arī aicināts iesaistīties Liepājas kā "Eiropas kultūras galvaspilsētas 2027" norisēs, lai gan tieši viņš katru gadu Liepājā rīkojot visvairāk koncertu.


"Bet es jau neesmu kultūras cilvēks (culture man)."

P.S. Portāls irliepaja.lv lūdza arī būvvaldes viedokli, ko publicēsim, tiklīdz būsim saņēmuši.