Šī gada 25. un 26. augustā reģionālajā atkritumu apsaimniekošanas centrā SIA "Liepājas RAS" Grobiņas pagasta "Ķīvītēs" un Liepājā divu dienu garumā norisinājās starptautisks atkritumu apsaimniekošanas nozares seminārs "Latvijas zaļais kurss atkritumu saimniecībā", kas vienuviet pulcēja vairāk kā 140 dalībnieku no visas Latvijas, kā arī Lietuvas un Beļģijas. Seminārā par Eiropas zaļā kursa izaicinājumiem un inovācijām Latvijas atkritumu saimniecībā diskutēja Vides aizsardzības un reģionālas attīstības ministrijas (VARAM), Valsts vides dienesta, Latvijas Pašvaldību savienības, pašvaldību, atkritumu asociāciju un to biedru pārstāvji.
Latvijas atkritumu saimniecība savā ilgtspējīgā attīstībā ir uzsākusi ceļu, lai veidotos par modernu, resursu ziņā efektīvu un konkurētspējīgu nozari, kura savā darbībā īsteno būtiskākos klimatneitralitātes principus, proti, siltumnīcemisiju gāzu samazinājums, inovatīvas tehnoloģijas un moderna infrastruktūra, aprites ekonomikas principu īstenošana, atjaunīgu resursu izmantošana.
Šī tēma un principi ir aktuāli gan ikvienai organizācijai, kas strādā šajā nozarē, gan arī institūcijām, kas veido normatīvo ietvaru un kontrolē darbības. Visaptveroša, vienota izpratne un efektīva sadarbība ir priekšnosacījumi nozares mērķu sasniegšanai.
Pirmās semināra dienas vadošo tēmu par zaļo kursu iesāka VARAM ministrs Artūrs Toms Plešs, kurš klātesošos iepazīstināja ar būtiskākajām Eiropas Savienības (ES) iniciatīvām un ES direktīvās noteiktajiem atkritumu apsaimniekošanas mērķiem un to līdzšinējo izpildi, to sasaisti ar Atkritumu apsaimniekošanas likumu, kura grozījumi stājās spēkā 20.04.2022., kā arī rīcību attiecībā uz plastmasas atkritumu samazināšanu un depozīta sistēmas ieviešanas sākotnējiem rezultātiem.
Semināra dienaskārtību turpināja Eiropas atkritumu apsaimniekošanas asociācijas (FEAD) ģenerālsekretāre Valérie Plainemaison, kura klātesošos informēja par galvenajām Zaļā kursa politikas jomām un iniciatīvām, kas attiecas uz ikvienu ES dalībvalsti, tai skaitā, Latviju.
Semināra pirmajā dienā piedalījās Latvijas Atkritumu saimniecības uzņēmumu asociācijas (LASUA) valdes priekšsēdētājs Jānis Vilgerts, Latvijas pašvaldību savienības padomniece Sniedze Sproģe, "Clean R" valdes loceklis Guntars Levics, "Cleantech Latvia" izpilddirektore Evija Pudāne un "WinGo Deposit" vadītājs Vismands Menjoks.
Pirmās semināra dienas noslēgumā diskusijā "Zaļais vektors – politisko spēku redzējums vides aizsardzībā, nozares attīstībā" piedalījās Jaunās vienotības, Progresīvie, Nacionālā apvienība, Attīstībai Par un Apvienotais saraksts pārstāvji. Politiķi sniedza savu redzējumu par tādiem jautājumiem kā atkritumu reģenerācija, inovāciju nozīme, strukturālo pārmaiņu nepieciešamība.
Semināra otrajā dienā ar prezentācijām uzstājās arī LASUA izpilddirekcijas vadītājs Armands Nikolajevs, "Alwark" pārstāvis Gerds Sīmanis, "Nordic Plast" direktors Andris Trumars, "Clean R" valdes locekle Linda Rirdance, uzņēmuma "Happy Fish" vides inženieris Kārlis Sams, Latvijas Atkritumu saimniecības asociācijas valdes locekle Rūta Bendere, VARAM Vides aizsardzības departamenta direktore Rudīte Vesere, Valsts vides dienesta ģenerāldirektore Elita Baklāne-Ansberga un ģenerāldirektores vietniece Laura Anteina. Piedalījās arī SIA "Eco Baltia vide" direktors Andris Ziemelis, Ziemeļvalstu Ministru padomes biroja Latvijā padomniece Maija Kāle un Getliņi EKO vides un attīstības pārvaldes vadītāja Līga Šmite.
Semināra organizatori tā dalībniekiem nodrošināja iespēju apmeklēt "Siļķu brāķi" un Dabas māju, tādējādi iepazīstinot viesus ar Liepājas pieredzi atjaunīgu un dabas resursu izpētē un izmantošanā.
Ikviens semināra dalībnieks uzzināja par šī brīža aktualitātēm atkritumu apsaimniekošanas nozarē. Tika gūts ieskats izaicinājumos ar kuriem nozare saskaras ikdienā, kādi sarežģījumi gaidāmi nākotnē.
Īpaši būtiska bija iespēja nozares profesionāļiem dalīties ar savām zināšanām, lai strādātu pie tā, lai nākotne atkritumu apsaimniekošanā būtu pēc iespējas ilgtspējīgāka, spētu savā darbībā ievērot klimatneitralitātes principus, ieviešot inovatīvas tehnoloģijas, modernu infrastruktūru, izceļot aprites ekonomikas principu nozīmīgumu. Ir būtiski sekot Eiropas Zaļajam kursam, veidojot labāku nākotni ikvienam sabiedrības loceklim.
Šo, šāda koncepta semināru jau piecpadsmito reizi organizēja biedrība "Dzīvo zaļāk" sadarbībā ar LASUA, SIA "Liepājas RAS" un Valsts vides dienestu.
Semināru finansiāli atbalstīja Latvijas vides aizsardzības fonds. Semināra norisi atbalstīja arī "Clean R", "Eco Baltia vide", "Getliņi EKO", "Atlācis un Partneri", "Lautus", "Alwark", "Monum" un "AJ Power".
Ar koncertu godinās liepājnieka Valda Vikmaņa piemiņu 110. jubilejā
1
0