"Te viss ir VIP*!" – izrādot topošo Liepājas Olimpiskā centra tenisa halli Liedaga ielā 5, saka projekta virsdiriģents Gatis Griezītis, un, iepazīstoties ar būvi tuvāk, jāpiekrīt sacītajam.

Moderns, ilgtspējīgs, augstākā līmeņa – tā vien dzirdu gan no Liepājas Olimpiskā centra valdes priekšsēdētāja Gata Griezīša, gan abiem Elaniem – Sporta pārvaldes vadītāja Elana Strazdiņa (bijušais tenisists!), gan Tenisa sporta skolas direktora Elana Zīverta.

Lielākā, modernākā, funkcionālākā
Segums – otrais mīkstākais, iesildīšanās sienas pie katra laukuma ar tādu pašu, starptautiskās tenisa federācijas atzītu pārklājumu kā četriem āra un pieciem iekštelpu laukumiem, mazais jeb sarkanais korts, seši pludmales tenisa (arī volejbola) laukumi, iesildīšanās un fiziskās sagatavotības zona gar iekštelpu laukumiem, skatītāju tribīnes ar 200 vietām (neskaitot saliekamās tribīnes pie āra laukumiem), siltinājums un saplākšņa sienu paneļi ar maziem caurumiņiem – trokšņu slāpēšanai, telpas tiesnešiem un sacensību treneriem – arī tad, ja sacensības notiek ārā, pusotra stāva trenažieru zāle, konferenču zāle, kas citā brīdī var būt spēlētāju uzgaidāmā telpa vai vieta ikdienas vingrošanas nodarbībām, fizioterapijas telpa, desmit ģērbtuves, dušas, piecas saunas, sporta skolas administrācijas telpas, vieta arī pērn dibinātajam Liepājas Tenisa klubam – tas viss atrodas zem topošās divarpus stāvus augstās tenisa halles jumta un tai līdzās.

Abi – gan Sporta pārvaldes, gan sporta skolas vadītājs apgalvo, ka tāda līmeņa tenisa halles Latvijā nav, bet tas jau šķiet tikai loģiski, jo arī tādas tenisa sporta skolas (un vēl ar tik lielu audzēkņu skaitu) kā Liepājā, nav nekur citur. "VIP personu" jeb elitārais sporta veids teniss Liepājā ir pieejams ikvienam – no amatiera līdz profesionālim, no pirmklasnieka līdz senioram, kā uzsver Sporta pārvaldes vadītājs, – Liepājā ir darīts viss, lai šis nebūtu elitārs sports, jo pirmkārt visa tenisa infrastruktūra ir paredzēta sporta skolas audzēkņiem, viņi veidos 70 – 80% no halles lietotājiem, un noslogos to visas darba dienas un pusi sestdienas. Vecāku līdzmaksājums ir 21,34 eiro mēnesī, un pret to, ko audzēkņi saņem pretī – baseina apmeklējums, braucieni uz turnīriem, arī atbalsta programma talantīgajiem, tas ir ļoti demokrātisks, uzskata Strazdiņš.

Tieši tāpēc, ka galvenais halles apmeklētājs būs sporta skolas audzēknis, īpaši padomāts arī par loģistiku – lai vairāk nekā divsimt Tenisa sporta skolas bērniem ne ģērbtuvēs, ne dušās ceļi nekrustotos ar pieaugušajiem. Un, protams, nevar salīdzināt tās iespējas, kas tenisistiem bija līdz šim, kad viņu rīcībā bija vien Jūrmalas parka atklātie laukumi ar māla segumu, un tās, kas pavērsies jau pavisam drīz, iespējams, aprīlī, kad tenisa halle būs gatava (oficiāli būvniekam – AS "UPB" – tā jāpabeidz oktobrī).

Iespējams, tenisa halle nebūtu tik izdevusies, ja viss paliktu kā minimālā sastāva projektā iezīmēts. Taču , par laimi, no paša sākuma visam klāt bija speciālists tenisa lietās – Elans Strazdiņš, saka Tenisa skolas direktors, kurš pats pieslēdzies projektam tikai pērn augustā. Daudzkas sākotnējā projektā izmainīts, lai atbilstu nevis tikai būvnormatīviem, bet arī sportistu vajadzībām. Nu, kaut vai tualešu skaits – pēc normatīviem pietiktu ar divām, taču, ja ikdienā hallē apgrozīsies 50 līdz 100, bet Deivisa kausa izcīņas laikā – pat līdz 500 cilvēku, tad ir skaidrs, ka normatīvi te nepalīdzēs...

"Pateicoties Sporta pārvaldes vadītāja sportista pieredzei un Gata Griezīša pieredzei sporta būvju celtniecībā, celtnieku elastīgumam, šis ir pats veiksmīgākais projekts Latvijā – esmu izbraukājis visas lielākās halles un saskatu ļoti daudzus mīnusus tajās. Mums ir ļoti daudz tādu funkcionālu lietu, kas citur nav," pārliecināts Elans Zīverts.

Pieprasījums augs
Viņš prognozē, ka pieprasījums pēc halles noteikti augs – gan no liepājnieku puses, gan starptautiski, tā līdz šim bijis visās jaunajās sporta būvēs. Interesi izrādījusi arī mūsu valsts pirmā rakete, liepājniece Anastasija Sevastova, kura ir gatava ziemā braukt uz Liepāju, lai vadītu treniņus.

"Jau ir interese no Krievijas, Baltkrievijas, Lietuvas, Zviedrijas – par nometņu organizēšanu," stāsta Tenisa skolas direktors. Viņš uzsver, ka Liepājas priekšrocības ir arī pludmales tuvums un tas, ka blakus ir skola, kur iespējams noorganizēt sportistu ēdināšanu.

Kā būs ar treneriem, ja pieprasījums augs?

"Ir ievirzītas sarunas ar vairākiem jauniem treneriem, bet tas atkarīgs arī no Izglītības un zinātnes ministrijas – vai viņus sertificēs," saka Zīverts.

Sporta pārvaldes vadītājs piebilst, ka ar jauno halli noteikti būs iespēja piesaistīt trenerus arī no citurienes.

Šobrīd Tenisa sporta skolā strādā 13 treneri – 11 no viņiem ir tieši tenisa, bet divi – vispārējās sagatavotības treneri. Izklausās daudz, bet augstākās meistarības grupās treneris nodarbībā strādā tikai ar 2 – 4 audzēkņiem.

Tenisa sporta skolas audzēkņu rezultāti jau tagad ir labi – trešdaļa medaļu visu vecumu grupu sacensībās parasti nokļūst Liepājā, saka Sporta pārvaldes vadītājs. Varam tikai iedomāties, kādi būs liepājnieku panākumi pēc tam, kad viņi sāks trenēties jaunajā hallē.

Uzziņa
Būvdarbu līgums starp Liepājas pašvaldību un būvuzņēmēju noslēgts 2018. gada 21. februārī. Būvdarbi aizsākās pērn jūnija vidū.

Tenisa halles būvniecības izmaksas ir 8 116 231, 04 eiro, no kuriem 4 538 423,34 eiro ir valsts finansējums un 3 577 807, 70 eiro – Liepājas pašvaldības.

Tenisa sporta skola plāno sākt izmantot jauno halli jau aprīlī.

* VIP – very important person (ļoti svarīga persona – angl.)